Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Деца предлагат предмети за музейни експонати в образователна игра

Снимка: инициаторите

През март Националният археологически музей представя MiMU- дигитална образователна игра за пробуждане на интереса към културни обекти със забавни посещения на българските музеи и галерии.

Весела Герчева от екипа, създал играта, обясни, че провокацията за нея идва от две места – първото е свързано  децата и тяхното любопитство, което когато го виждаме в тях, винаги ни предизвиква да правим повече, поне в страхотния екип обединен около MiMU. Втората провокация за създаването на играта е свързана с музеите.

"България има изключително богато наследство, невероятни истории и съкровища, които понякога като че ли са по-трудно достъпни за деца, които имат по-малко търпение, но повече поглед от нас към дигиталните технологии. Създадохме MiMU, за да се опитаме да направим преживяванията в музеите интересни и провокативни и за децата и техните семейства",  посочи Весела Герчева.

По думите ѝ, играта няма много сложен механизъм, насърчава децата да търсят и колекционират предмети, които са в музейните колекции, но за да го направят е нужно преди това да ги открият и да отговорят на загадки свързани с тях.

MiMU има и една провокативна част, в която молим децата да ни предложат предмети, които те виждат и които да включим в следващи издания. Това ги насърчава да виждат и да покажат и на нас музея по нов начин, разкри тя.

Според Герчева, през първия уикенд в музея се оказва, че играта е много ефектна за децата, “които ни отправиха сериозна препоръка да добавим повече предмети и да я направим по-дълга, защото е било интересно за тях да я играят. Тази обратна връзка ни изненада, но и зарадва, защото означава, че играта предизвиква емоция и те биха искали тази емоция да продължи по-дълго".

Решаващ фактор за реализирането на MiMU е подкрепата на Столичната община и стимула и сътрудничеството между няколко от музеите, чиито специалисти в съвместната им работа осигуряват ценна обратна връзка не само за научното съдържание на музеите, но и споделен опит и впечатления от богатите образователни програми, които правят за деца.

Екипът,  работил по създаването на играта, включва изключително опитни гейм-дизайнери, както и деца и младежи.

Деца, които бяха до нас и ни връщаха обратна връзка в процеса на работа, насочваха ни да избегнем скучните неща и да се фокусираме върху интересните, разкри още Весела Герчева.

Чуйте разговора на Христина Иванова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Теракота в гроб с кремация откриха археолозите в Хераклея Синтика

Поредна интересна теракота в гроб с кремация откриха археолозите от екипа на проф. д-р Людмил Вагалински (НАИМ-БАН) при спасителните разкопки в Западния некропол на Хераклея Синтика, съобщиха от Archaeologia Bulgarica. Бронзовата монета от ямата ориентира към погребение през III-I в. пр. Хр. Предстои уточняване на периода, след като монетата бъде..

публикувано на 25.07.25 в 08:25

Започва фестивалът "Лятно кино в Банкя: София-Запад Фест 2025“

На 26 юли, събота, с концерт в 19.30 ч. в парк “Ротонда“ ще бъде открит фестивалът “Лятно кино в Банкя: София-Запад Фест 2025“, съобщават от администрацията на столичния район Банкя. Мултимедийният концерт “Кино по ноти“ на Софийски духов оркестър (ОКИ – ДК “Искър“) с диригент маестро Юли Дамянов и гост-изпълнител Александра Александрова ще ни потопи..

публикувано на 25.07.25 в 07:35

Топлата вълна продължава и в петък

През днешния ден ще бъде слънчево и отново горещо. Ще духа слаб вятър, предимно от изток. Максималните температури ще бъдат между 36° и 41°, в София – около 37°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. В планините ще бъде слънчево и топло. В следобедните часове над масивите от Западна и Централна България ще има купеста облачност,..

публикувано на 25.07.25 в 06:45

Текат ремонти на софийски тротоари и пътни платна

Повече от 20 екипа извършват текущи ремонти по пътните платна и тротоари в София - фрезоване, почистване и асфалтови дейности върху пътните настилки, както и обновяване на тротоарите, съобщиха от Столичната община. От днес започва ремонт на отделни неравности по основни и локални платна на бул. "Скобелев" в участъка от кръстовището "Петте..

публикувано на 24.07.25 в 18:28
Тодор Петков

Какво е добре да знаем за застраховките при пътуване в чужбина?

Все по-често през летните месеци се отправяме на почивка и в чужбина.  Важно е, когато я предприемаме, да сме организирани и предпазливи, защото винаги нещо може да се обърка. Една от защитите при пътуване извън страната е именно застраховката. Какво представлява и какво включва една такава полица, колко може да ни струва тя, какви са..

публикувано на 24.07.25 в 17:40
Снимки: bcause.bg

Българинът е 61-ви по щедрост в света, но мисли, че е след 80-о място

България е на 61-во място по щедрост в света, а българите са склонни да подценяват своята щедрост , сочи  Световният доклад за дарителството ‘2025 (World Giving Report ‘2025)  - представително проучване на британската фондация КАФ (CAF), което обхваща повече от 50 000 души в 101 държави. У нас Фондация BCause заедно с КАФ  е..

публикувано на 24.07.25 в 16:58
Малък участък от булеварда затруднява довършването и трафика

Столичният общински съвет позволи завършването на бул. "Тодор Каблешков"

Столичният общински съвет (СОС) малко изненадващо одобри доклада, с който се позволява завършването на бул. "Тодор Каблешков" . Той се внася за втори път за гласуване, като ресорната комисия по архитектура даде отрицателно становище по казуса. Според несъгласните със заложените изменения в подробния устройствен план, които ще позволят да се..

публикувано на 24.07.25 в 15:18