Работещи в здравеопазването излизат на протестен палатков лагер пред Министерството на здравеопазването тази сряда - 12 март, съобщиха от Национален синдикат "Защита".
Медиците настояват за увеличение на трудовите възнаграждения с 20% на заетите в сферата на здравеопазването и повече пари за храна - за работна смяна сумата да стане 10 лева.
Друго искане е работещите в Спешните центрове да бъдат категоризирани в 1-ва категория труд.
Синдикатът настоява пред Министерския съвет, МЗ и парламентарната здравна комисия за мерки срещу насилието над медици.
Сред останалите искания са: финансиране на спешната помощ, искане за отмяна на лимитите в лечебните заведения, увеличение с 20% на клиничните пътеки, а средства за "спешност" в Спешно-приемните отделения в болниците да са с над 100% повече - от 46 на 100 лева на преминал пациент.
Категорично сме против намаляване на клиничните пътеки и ограничаване броя за хоспитализация, заявяват от синдиката.
До крайната форма на протест се стигна след среща с министъра на здравеопазването на 25 февруари, обясни пред БНР-Радио София Красимир Митов, председател на "Защита".
По думите му, от администрацията на здравното ведомство от години говорят едно и също нещо, но на практика не се предприемат никакви действия.
Частните и държавните болници по много показатели не са равнопоставени, включително и при заплащане на лекарства от НЗОК. Време е да се спре лицензирането на нови частни болници.
Спешните лекарите работят под стрес и преди са в системата на 112, но първата категория труд им е отнета през 2000 г., допълни Митов. Според него в някои центрове по спешна помощ се прикриват случаи на насилие, за да нямат директорите проблеми. Нужни са законодателни промени против побойниците.
"Палатковия лагер може да трае месец, може да продължи два. Ако не се стигне до конкретни ангажименти, ще искаме оставки", каза още Митов.
Чуйте разговора на Невена Николова и Данаил Конов.
Статистиката за пътната безопасност у нас е повече от тревожна. Според данни на ИПБ, от началото на годината са загинали 10 деца вследствие ПТП, което е пет пъти повече отколкото за същия период на миналата година. Ранените деца също са повече (553 срещу 514). Повечето загинали деца (7 от 10) са били пътници в превозни средства, а..
“Продължаваме промяната” понесоха поредица от удари на общинско ниво и оставката на Кирил Петков е само продължение на тези събития. “Общинската политика също е политика, особено когато става въпрос за политиката на столичния град”. “Очевидно тече кампания на властта срещу тях, както те самите определиха”, казва политологът. В същото време, според него,..
Столичната община започна обновяване на пътната маркировка в града, с акцент върху пешеходните пътеки, улиците и булевардите. Дейностите са стартирали от основните булеварди и най-натоварените пешеходни пътеки, уточниха от Столичната община. Вече има положена маркировка на булевардите "Цар Освободител", "Христо Ботев", "Скобелев", част от..
Георги Арнаудов е безспорно един от най-изпълняваните съвременни български композитори и у нас, и по света. Един от най-интригуващите и търсещите. От тези, който проглеждат отвъд видимото, под повърхността. Логично, той е и композитор във фокус на тазгодишното издание на Международния музикален фестивал "Софийски музикални седмици“. И тази вечер от..
Картите за пътуване на над 400 000 клиенти столичния градски транспорт са безплатно и автоматично удължени, спрямо периода на валидност на техния превозен документ по време на синдикалния протест, възпрепятствал възможността им за пътуване с наземния градски транспорт в интервала 14-19 май 2025 г., съобщават от Центъра за градска мобилност(ЦГМ)...
Среща на тема "Потенциална опасност от свлачищни процеси в котлована на рудника" ще се проведе днес, 2 юли от 17:30 ч. в районната администрация на район "Кремиковци". Във връзка с важността на темата е предвидена и втора среща на 7 юли (понеделник) от 18:00 ч. в заседателната зала на НЧ “Светлина 1906“, кв. „Кремиковци“. От районната..
Всичко, свързано с изявленията на районните кметове на "Люлин" и "Младост" - Георги Тодоров и Ивайло Кукурин, както и на общинските съветници Драгомир Драгомиров и Димитър Шалъфов, стана доста турбулентно и бързо. Нито един от тях не са е свързал с председателя на Столичния общински съвет (СОС) Цветомир Петров , за да говори по темата за..