Работещи в здравеопазването излизат на протестен палатков лагер пред Министерството на здравеопазването тази сряда - 12 март, съобщиха от Национален синдикат "Защита".
Медиците настояват за увеличение на трудовите възнаграждения с 20% на заетите в сферата на здравеопазването и повече пари за храна - за работна смяна сумата да стане 10 лева.
Друго искане е работещите в Спешните центрове да бъдат категоризирани в 1-ва категория труд.
Синдикатът настоява пред Министерския съвет, МЗ и парламентарната здравна комисия за мерки срещу насилието над медици.
Сред останалите искания са: финансиране на спешната помощ, искане за отмяна на лимитите в лечебните заведения, увеличение с 20% на клиничните пътеки, а средства за "спешност" в Спешно-приемните отделения в болниците да са с над 100% повече - от 46 на 100 лева на преминал пациент.
Категорично сме против намаляване на клиничните пътеки и ограничаване броя за хоспитализация, заявяват от синдиката.
До крайната форма на протест се стигна след среща с министъра на здравеопазването на 25 февруари, обясни пред БНР-Радио София Красимир Митов, председател на "Защита".
По думите му, от администрацията на здравното ведомство от години говорят едно и също нещо, но на практика не се предприемат никакви действия.
Частните и държавните болници по много показатели не са равнопоставени, включително и при заплащане на лекарства от НЗОК. Време е да се спре лицензирането на нови частни болници.
Спешните лекарите работят под стрес и преди са в системата на 112, но първата категория труд им е отнета през 2000 г., допълни Митов. Според него в някои центрове по спешна помощ се прикриват случаи на насилие, за да нямат директорите проблеми. Нужни са законодателни промени против побойниците.
"Палатковия лагер може да трае месец, може да продължи два. Ако не се стигне до конкретни ангажименти, ще искаме оставки", каза още Митов.
Чуйте разговора на Невена Николова и Данаил Конов.
Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..
Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..
Сигурна съм, че всички са чували името на Найден Геров: възрожденец, писател, езиковед и фолклорист. Делото на неговия живот е „Речник на българския език“. А жената на неговия живот е Мария, също от сой. Потомка на рода Пулиеви и Евлоги и Христо Георгиеви, сродена с даскал Ботьо Петков, бащата на Христо Ботев. Т я също блести със собствена светлина..
Лора Младенова oт „Невидими животни” за благотворителния концерт-протест срещу насилието над животни , събиращ българските изпълнители на Благотворителен концерт-протест срещу насилието над животни събира българските изпълнители на 18 май от 18:00 часа в Концертната зала на Военния клуб в София с вход свободен: "Идеята дойде от певицата Тина, към..
Славея Сурчева ни кани на поредната „Нощ на музеите“ в НВИМ с атрактивна програма и вход свободен за външната и постоянната хронологична експозиция. В късните часове на деня посетителите ще имат възможността да разгледат една от най-богатите музейни колекции в страната и да съхранят този спомен със селфи в специално обособен за целта кът. Екипът..
В края на работната седмица коментаторите във "Форум" – политолозите Георги Киряков и Светлин Тачев, се спряха на следните теми за разсъждания и дискусия: "Локалите" "Къде са родителите! Къде са органите на реда? Къде е контролът? Този феномен, този псевдобунт е резултат от безпътица. Това не е игра, а социален и психологически проблем...
В предаването "Ритъмът на столицата" поставяме акцент върху демографския профил на работната сила в България с проф. Кремена Маринова от Института за изследване на населението и човека (ИИНЧ) при БАН. Тя разгледа тенденциите в развитието на 5 ключови демографски параметри на работната сила през периода 2016-2023 г. През целия период..