Предаването "Радиокафе“ е посветено на третото издание на Академия за иновации в агробизнеса. Вихрен Митев има докторска степен по Философска антропология и от 2018 г. е основател и директор на фондация “Екологичен манифест – МанЕко“.
От 2019 г. Вихрен Митев е възпитаник на U.S. Department of State Professional Fellows Program, има опит в организирането на общности и екипното лидерство, управлението на проекти и стратегическото развитие на организации.
Той стои в основата на редица събития и образователни дейности. Спомогнал е за създаването на широка мрежа от местни, национални и международни организации около Фондация “МанЕко“.
"По образование не съм човек, който разбира от климат или е мислил, че ще се занимава с климатичните промени“, казва той. С темата се сблъсква, когато през 2015 г. е изпратен във Франция по програма „Еразъм“ към Софийския университет.
“Тогава се подписа така известното Парижко споразумение за климата от всички държави в ООН, които след 30-годишни опити в международните преговори, решават, че е крайно време да се ограничи покачването на средните глобални температури. Тогава аз за първи път разбрах за темата, съответно в България поразпитах кой се занимава с нея, на този етап нямаше такива хора.
Дадох си сметка, че това е една важна тема, за която не се говори достатъчно и макар че тогава и преподавах, и работех, реших, че ако някой не тръгне да работи в тази посока и да повиши информираността по тази тема, това няма да се случи“, разказва той.
Започва със събирането на практики, какво хората могат да направят на ежедневно ниво, за да пестят ресурси, енергия и да произвеждат по-малко отпадъци. Така се ражда Фондация „Екологичен манифест – МанЕко“
“Фондацията е рожба на множество консултации с хора, които да допринасят с идеи как да се развива. В последстиве, следвайки моят професионален път, се превърна в социално-екологична рамка за изграждане на устойчиви общности. Това е залегнало и в основата на организацията, която представлявам и в начина и на работа", отбелязва Вихрен Митев.
От 2022 г. Фондация "МанЕко организира уъркшопи "Климатична фреска“, което ѝ позволява да разшири своя обхват на действие.
От 2025 г. организацията става координатор и на международната програма “Награда за социално въздействие“ (Social Impact Award), която ще помага на 10 младежки отбора годишно да развиват свои бизнес идеи с кауза в сферата на социалното предприемачество.
Митев разказа какво привнасят към днешната му дейност, специалностите "Философия" и "Социална антропология", които е завършил.
"Силно се интересувах какви са оптималните условия за пълноценно развитие на всяка една личност и ако тогава фокусът на изследването и на моите интереси беше изцяло в социалния контекст – мир, сигурност. Всъщност, покрай климатичните промени разбрах за екологичния контекст, който ако не пазим или на базата на който възникнат конфликти, ако няма достатъчно ресурси, с които да си помагаме за нашия живот, ние рискуваме развитието на социалният контекст. По този начин се преориентирах и разбрах, че там трябва да поставим едни отбранителни сили, които поне да запазят нивото на развитие, което имаме за момента“, разкри той.
"Без личният контакт, без това да обясниш и да заангажираш другия със темата, с това какво той може да направи, ако хората са достатъчно ангажирани със средата около себе си, ако полагат достатъчно усилия тя да се подобрява, ще има промени в социален, екологичен и житейски контекст", допълва той.
Още по темата чуйте в разговора на Лили Големинова в звуковия файл.
В столицата ще се проведе конкурс за създаване на визуални арт инсталации, свързани с опазването на софийските реки, тяхното минало и възможното им бъдеще като пространства за среща между природа и култура. Инициативата се организира от фондация "Колективът“. Поканата е част от подготовката за шестото издание на фестивала "Реките на София“ , който..
През 2025 година Българската стопанска камара отбелязва 45 години от своето учредяване. “Към днешна дата над 22 хил. български компании членуват в БСК. Над 120 браншови организации, регионални структури в цялата страна, БАН, и др. 45 години е един доста дълъг период, в който една организация има възможност да покаже това, което може. Какъв е..
Специалистите по здравни грижи да станат пълноправен договорен партньор на здравната каса, като бъде въведен и стандарт за такива дейности, които да гарантират качество на услугите. За това настояват от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ), които искат спешни промени в Националния рамков договор и Закона за..
Коментатори във "Форум" тази седмица са юристът Мими Шишкова и експертът от "Екипът на София" Жоро Пенчев. Заедно с водещата Елена Пъневска, обсъдиха различни теми, сред които и: Докладът на БХК - цифровите права; България изостава с прилагането на европейското цифрово законодателство, по-конкретно Акта за цифровите услуги, Акта за свободата..
Какво означава “Иновативно училище“ и как учениците в едно такова училище обменят опит и добри практики със свои връстници от други училища? Столичното 6-о ОУ “Граф Игнатиев“, е иновативно училище, което участва в Националната програма „Иновации в действие“ в екип с още четири училища от София, Враца, Стара Загора и дори Прага. Повече разказаха..
Малко над 2 милиона лева отпусна правителството на четири общини, за да се платят компенсации на семействата с деца от 3-годишна възраст до приемането им първи клас заради липсата на места за тях в общинските и държавните детски градини и училища. Средствата са за месеците януари и февруари и са за 1 щ977 деца от Столичната община, 51 от община..
От много години коментираме началния етап в българското образование и установихме, че преминаването на бърза скорост от 1. до 4. клас и с едно лишено от смисъл външно оценяване, не е най-доброто структуриране на образованието в този етап. Имали сме много предложения от цялата страна и затова решихме да направим последното проучване. Водещото тук е..