"Шиндлер – архитект на пространства“ проследява историята на архитекта Рудолф Михаел Шиндлер, който е един от най-уникалните архитекти-модернисти от началото на миналия век. По народност и образование е австриец, но през 1912 година заминава за САЩ, воден от желанието си да работи за прочутия американски архитект и интериорен дизайнер Франк Лоойд Райт.
Всички архитекти по онова време са въодушевени от портфолиото на Франк Лойд Райт, издадено от Берлин и новата му концепция за изграждане на пространство, как се работи с пространство. По това време всички къщи са с малки стаички с малки прозорци, докато Франк Лойд Райд в своята архитектура започва да отваря тези пространства, превръщайки ги в едно цяло, голямо общо пространство с връзка към природата.
"Архитектът Шиндлер е много привлечен от тези нови архитектурни елементи. С желание да ги усвои директно от него, той пристига в Чикаго, а по-късно се установява в Калифорния. Там той построява своята първа къща, която днес е смятана от много историци за първата модерна къща в световен мащаб. Тя е модерна не само заради своята конструкция", разказа Валентина Ганева.
По време на Викторианската епоха мисълта за равенство е много далеч от повечето хора, допълни тя, илюстрирайки изгледа на къщата, в която градините се използват като част от жилищното пространство – място, където може да се спортува, работи, празнува. Този елемент поставя началото на така наречения “калифорнийски начин на живот“, в който вътрешното и външното пространство на дома е еднакво важно. Построена e през 1921 година, само с три материала – бетон, стъкло и червено дърво, с елементи в конструкцията си, които стават характерни в световен мащаб в доста по-късен период през 70-те и 80-те години на 20 век, разкри още тя.
Архитектурата на Шиндлер е специфична с това, че в нея основен елемент е връзката с природата. В своя начин на живот, той е бохем, който никога не се съобразява с нормите на обществото по онова време – и в архитектурен, и в житейски план, той върви по пътеки, които сам си прави.
Валентина Ганева разказа как открива историята на архитекта, за който решава да направи филм. "Всъщност, тази история ме намери", казва тя.
По демите й, първо е наета да направи едно кратко филмче за реставрацията на една от къщите на Шиндлер, а след това да направи по-голям филм за друг австрийски архитект, Ричард Нойтра, приятел на Шиндлер, който по-късно се превръща в негов съперник.
“Започнах да разучавам материала и колкото повече навлизах в него, осъзнавах, че историята е другаде и в крайна сметка чувството ми за справедливост е в основата на желанието ми да направя този филм и да му посветя толкова време от живота си – 12 години“, твърди режисьорът.
В проекта се включва актрисата Мерил Стрийп, която познава творчесвото на Шиндлер и е негов почитател.
“Филмът е високо оценен от академици, историци и архитекти. Следващата ми идея е да го доведа до младото поколение архитекти и по някакъв начин да популяризирам делото на Шиндлер, за мен това ще бъде един проект, на който съм посветена до края на живота си“, изтъкна Валентина Ганева.
“Шиндлер - архитект на пространства“ ще има една прожекция на 23 март, от 16 часа, в кино“Одеон“.
Още подробности за филма и за режисьора Валентина Ганева, чуйте в разговора на Лили Големинова в звуковия файл.
Читалня на открито, срещи с любими автори, aудиокниги, ретро трамвай с детски приказки и интерактивно 3D мапинг шоу на фасадата на Столичната библиотека сасамо част от предвидените акценти в програмата на петото издание на фестивала "Да поЧетем" на 24 май на площад "Славейков". "Ще преобразим най-литературния площад на София в голямо място..
Дългът на Столичната община към двете почистващи фирми, които предупредиха, че ще спрат да почистват София, е 14 милиона лева. Това стана ясно по време на изслушването на представители на фирмата в комисията по екология на Столичния общински съвет. Няма нищо политическо в намерението на фирмите, категорични бяха техните представители. Те..
"Всички сме сексисти, а?" е нова онлайн платформа, която тества нашите предразсъдъци и стереотипи, провокирайки размисъл и насърчавайки равноправна онлайн среда. Инициативата е създадена от Бюрото за интеграция и социални иновации в резултат на граждански хакатон, проведен заедно с техни партньори в Перуджа, Италия през септември миналата година, по..
Фестивалът "Възможното образование" поде инициативата за месечен конкурс за разкази на тема: "Човеколюбива история от класната стая" . За участие са поканени учители, психолози, ученици и родители от цялата страна. "В първия месец от конкурса получихме 34 истории, включително и разкази от ученици, станали свидетели на човеколюбието в..
Експериментът на Бойко Борисов със столичния градски транспорт завърши фатално за него, коментира пред Радио София общинският съветник от "Спаси София“ Стефан Спасов. "Всички софиянци разбраха, че добре забравени в София лица, които не са имали досег с местната власт от години, какъвто е Бойко Борисов, например, си пробва късмета да види доколко..
Транспортната стачка в София през последните шест дни, доведе не само до големи задръствания, но и до изключителна натовареност на такситата. Въпреки, че бяха единствената алтернатива на метрото, спекула с цените на таксиметровите услуги не е имало, категоричен е Красимир Цветков от Националния таксиметров синдикат. "Не мисля, че е..
В столичната общинска комисия по екология ще бъдат изслушани директорите на две от сметосъбиращите фирми, които обслужват една трета от софийските райони. След като миналия четвъртък от дружествата заплашиха, че от 19 май спират да събират отпадъците в осем района, заради неизплатени от общината средства за извършена дейност, те решиха да..