Близо ¾ от младите хора в България обмислят повече или по-малко идеята за емиграция в чужбина. Това сочат данните от изследване на младежта в Югоизточна Европа на Фондация "Фридрих Еберт", с доклад от Института по социология "Иван Хаджийски".
В проучването, проведено през 2024 г., са участвали 9000 души между 14 и 29 години. Освен България са включени и Албания, Босна и Херцеговина, Хърватия, Северна Македония, Косово, Черна гора, Румъния, Сърбия, Словения, Гърция и Турция.
Изследвани са нагласите на младите хора към ценности, образование, преходите в живота, създаването на семейство, работата, отношението към политиката и властта.
Според получените данни за българите, последните години бележат ръст в миграционните намерения на младежите, вероятно заради множеството кризи породени от пандемията от коронавирус, войната в Украйна, инфлацията. Едва 26% от младите хора не възнамеряват да емигрират.
"Кризите през последните години очевидно са повлияли на младите. Виждаме повече несигурност, но и повече адаптивност. Повече индивидуализъм и прагматизъм – коментира пред БНР-Радио София социологът Яница Петкова, която е част от екипа, изготвил изследването. – Ако в предишни проучвания на предни позиции сред ценностите са посочвани демокрацията и свободата, то сега са човешките права, сигурността, икономическото благосъстояние.
Сред страховете на младите са лошото здравеопазване, рисковете от война, климатичните промени.
Сред българите се засилва интересът към политиката (21 % при едва 7 % през 2018 г.).
"Миграцията все повече се възприема като мобилност и като нещо временно", допълни Петкова. Сред потенциалните емигранти отново са висококвалифицираните млади българи.
Над 80% от желаещите да емигрират, обаче, нямат ясни планове и подготовка.
Повечето млади българи - 56%, смятат за важно да завършат университет, но едва 21 на сто от тях са удовлетворени от качеството на образованието у нас.
Най-предпочитаният модел на семейство е с две деца.
Гости тази седмица в предаването "Форум" са политолозите Георги Киряков и Светлин Тачев, които заедно с водещия Константин Лавсов обсъдиха следните теми: Председателят на Народното събрание върна предложението за проведане на референдум за въвеждане на еврото, иницииран от президента Румен Радев - реакции; Ще използва ли ситуацията президентът..
Националният политехнически музей (НПТМ) отбелязва своя 68-и рожден ден. По този повод музеят кани жителите и гостите на столицата да заповядат на откриването на новата временна изложба “Из миналото на родната електроника“. Експонатите в изложбата са специално дарение по повод рождения ден на НПТМ. Изложбата представя българска електроника,..
Макар и озаглавена "Интимно" , изложбата, която ще бъде открита на 15 май в Къщата на София , представя творец с глобален отпечатък – в изкуството, не в екологичен смисъл, разбира се. "Познавам Албена Христова от много години - разказа пред БНР-Радио София изкуствоведът Албена Ненкова. - Нашето познанство прерасна в партньорство,..
Фондация "BCause: в помощ за благотворителността“ обявява конкурс за неправителствени организации в обществена полза, обединяващи родители и/или здравни специалисти. Чрез конкурса „Детско здраве“ фондацията финансира организации със средства от "Фонд за лечение и рехабилитация на деца". Крайният срок за подаване на проектите е 15 май. България е сред..
Битовите абонати няма да излизат на свободния пазар на ток от 1 юли 2025 г., както се планираше, реши на първо четене парламентът. Преди второто четене работна група ще уточни с колко години ще бъде отложена тази либерализация. “Решението беше дълбоко неправилно, но пък беше дълбоко очаквано. Това е, за съжаление, ситуацията. Това правителство още в..
До края на годината да бъде направена първа копка на разширението на залата за художествена гимнастика на спортен комплекс “Раковски”. Тази амбициозна задача си постави министърът на младежта и спорта Иван Пешев при представянето на идейния проект днес. "Щастлив съм, че само няколко дни преди 17 май (Ден на българския спорт) можем да обявим проекта за..
Второто издание на Голямата диктовка "Пазител на българския език" ще се проведе на 22 май 2025 г. от 11:00 ч. в три от читалните на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" (НБКМ). Темата е посветена на Годината на глаголицата – най-старата славянска азбука, от която произхожда кирилицата. "Идеята за отбелязване на Година на..