Мюзикълът "Матилда"по едноименната книга на Роалд Дал ще бъде представен за първи път в България, с премиера на 27 март в Софийската опера и балет.
Повече за него разказа режисьорът Юлия Кръстева, която разкри, че преговорите са отпреди две години, докато се стигне до днешното ѝ осъществяване, идеята за проекта е реализирана съвместно с акад. Пламен Карталов.
"Още от “Мамма Миа“ (2018), след това “Шрек“,“Клетниците“, “Баща ми бояджията“, който се пренесе от големия екран на сцената на операта, това е една стратегия на театъра, за създаване на млада публика, която е по-различна, с намерението да бъде привлечена и за оперните заглавия, не само за мюзикълите", посочи режисьорът.
"За детето Матилда първите препятствия са в семейната среда, тъй като в семейството се набляга на гледането на телевизия и по-малко четене на книги. Всяко нещо, което тя направи винаги е неодобрено и среща грубо отношение.
Всъщност, раждането на Матилда е неочаквано. В семейството има разочарование, че се ражда момиче. Тук са показани и тези съвременни проблеми, когато невинаги планирането се случва по начина, който искаме. Семейството очаква, че когато тя попадне в училище при Трънчбо, ще бъде превъзпитана, но се случва така, че отношението към Матилда я обръща навътре към себе си. С помощта на мис Хъни тя импулсира своята вътрешна енергия и развива постепенно своите способности и дарби. Благодарение на тях тя успява да даде много силни житейски уроци на всеки, докоснал се до историята ѝ", коментира Юлия Кръстева.
В представлението ще видим утвърдени артисти, също и деца - две малки актриси, дублиращи се една друга. Това са 9-годишните Никол Веселинова и Марта Ватева.
На сцената на мюзикъла са 20 деца, в подготовката му участваха 38. Голяма част от децата са от вокално-театрална група "Таласъмче“ с ръководител Димитър Констанцалиев.
В постановъчния екип участват още: декори - Нела Стоянова, костюми - Християна Михалева-Зордалиева, хореография - Виолина Топалова. Диригенти - Светослав Лазаров и Игор Балдънов.
По думите ѝ, човек трябва да носи в себе си детското, да бъде не само психолог, но и педагог.
"С децата трябва да имаш от всичко по малко - трябва да я има и строгостта, да говориш и на техния език, да се поднесе всичко под формата на игра, а любовта и светлината са тези, които водят. Не само малките, но и големите артисти са така - като цветя, които трябва да поливаш и отглеждаш. Въобще човекът на сцената е много специален. Артистите са с отворена сензорика, която ако я нямат, те няма как да влязат в живота на всеки герой, който пресъздават", изтъкна режисьорът.
Чуйте цялото интервю на Мария Бояджиева в звуковия файл.
Регионалният исторически музей – София (РИМ) отбелязва Европейската нощ на музеите ( 17 май 2025 г., събота) със специални събития, изложби, обиколки с екскурзовод. Отворени с вход свободен са Постоянната експозиция в сградата на пл. „Бански“ 1 (12:00 – 23:00 ч.), Археологическото ниво на базиликата Света София (10:00 – 18:00 ч.),..
Продължава седмицата на политолозите Георги Киряков и Светлин Тачев като коментатори във "Форум". Ето и темите на днешното издание: Разговорите в Истанбул за прекратяване на войната в Украйна . Без Путин, без Тръмп. Политиката на Кремъл към войната, Европа и други региони на планета. Сигурността и военните планове за отбрана в..
Чуйте повече за новата песен в разговора на Мартен Роберто в звуковия файл .
В Самоков се провежда форум, посветен на бъдещето на общината през следващите 25 години. Форумът се организира от Регионалния съвет за развитие на Самоков и бе открит от председателя на РСРС Сотир Немов и кметът на общината Ангел Джоргов. Двамата бяха гости и в предаването "Радиокафе“, което днес се излъчи от Самоков. "За нас е важно да имаме..
Сметосъбирането в осем столични района може да спре от 19 май, предупредиха две от почистващите фирми - "ЗАУБА" ЕАД и ДЗЗД "Грийн Партнърс-БКС", на които Столичната община дължи близо 9 млн. лв., съобщиха те в прессъобщение до медиите. В случай на продължаване на неизплащане от страна на Столичната община на сумите по издадените от нас..
За втора поредна година Нов български университет (НБУ) ще проведе инициативата "Пикник за смет" . Тази събота (17 май) с участието на студенти, преподаватели и партньори ще бъдат почистени силно замърсени зелени площи в района около бул. "Монтевидео", след което ще бъде има пикник в двора на университета. "Целта е да пренесем..
Започна срещата на кмета на София Васил Терзиев с представители на протестиращите, работещи в столичния градски транспорт, които втори ден отказват да излязат от гаражите и гражданите могат да разчитат единствено на метрото, автомобилите си и велосипедите. По рано днес протестът и липсата на обществен наземен транспорт в София нямаше как да не..