"Една трета от махалата е разрушена през 2019 г. Тогава за първи път започнахме да работим на терен със семействата и децата. Знаем колко е силно въздействието на такова разрушаване върху психиката на децата", обясниха пред БНР Мария Дачева и Моника Божкова от неправителствената организация АТД Четвърти свят – Заедно за достоен живот. По думите им, останалите без домове тогава са били преместени в центрове за временно настаняване.
Нямаме ролята на представители, посредници или адвокати на тези хора. Ние сме там, за да ги подкрепим, коментират те.
"Живеем в напрежение. Не знаем дали общината е дала разрешение. Почти всички деца това ни питат – защо ще ни събарят къщата? Искат да ни дадат в Ботунец, но там всичко е изпотрошено. Не може хората да останат навън, на улицата. Искаме да си търсим правата. Да ни настанят в читави жилища поне", казва жена от махалата.
"Децата ще сменят училище, квартала, обстановка. Да влязат в домовете ни – да видят как живеем. Не живеем като клошари. Знаем, че сме незаконно там, но в крайна сметка не сме кучета, които да живеят на улицата. Не ни казаха нито за квартири, нито за общински жилища. Оставаме като бежанци в собствената си държава. Аз съм роден в този квартал", споделя тревогите си и мъж, който живее там.
Пред БНР кметът на район "Илинден" Емил Бранчевски категорично опроверга информацията, че "този петък ще се бутат къщи".
"Говорим за самоделни бараки, незаконно свързани с електричество и водоснабдяване, изключително опасни за живота на хората. Няма категорично дата, но със сигурност в близко бъдеще ще се стигне до това. Това не е процес, който е започнат сега. Махалата се е обособила върху общински терен. 200 човека са били преди да бъде премахната първата част от махалата. В момента живеят 52-ма, преброени със служителите на МВР. Ние не сме отишли там да ги гоним."
Защо от НПО-то не дойдоха в общината и не потърсиха официална информация, попита районният кмет, според когото се обсъждат "слухове и хипотези", а хората се настройват, "че общината е техен враг".
"Най-нормалното е, всички, които гледаме в една посока, да работим заедно. Не да правим медийни сензации от нищото", смята Емил Бранчевски. Той увери, че говори с много от жителите на махалата лично и ежедневно.
Общината е предприела мерки за настаняването на хората, подчерта той. На всички хора е даден служебен адрес, така че да могат да си извадят документи за самоличност.
"Общината е в процедура по настаняване на тези хора. Излезе обновеният списък за тази година. Не отговаря на истината информацията, че ще минем с фадромите, ще оставим хората на улицата и никой няма да се погрижи за тях."
Прозрачен и честен конкурс за директор на завода за преработка на отпадъците поискаха общинските съветници от ГЕРБ – СДС в София. Според тях има проблеми в работата на завода , в който не се преработват отпадъци, а се депонират и заравят незаконно в земята . Ръководството на завода отрича да има проблем в работата на съоръженията, но от кадри, с..
Перничани и жители на Владая започнаха подписка заради протестите в квартал "Княжево". Те настояват денят, часът и мястото на блокадите на пътя Перник- София да бъдат променени. Почти всеки петък в час пик жителите на "Княжево" блокират движението, протестирайки срещу честите инциденти на пътя. Жителите на Владая и Перник, които редовно пътуват по..
Работещите в Българското национално радио, Българската национална телевизия и Българската телеграфна агенция излизат на национален протест на 15 май. Те ще блокират кръстовището пред Софийския университет "Свети Климент Охридски", ще има и акции в други градове на страната. Искането е за минимално увеличение на заплатите с 15 процента,..
Национален протест на медицинските специалисти ще се състои от 12.00 часа пред сградата на Министерството на здравеопазването. Той е организиран от Синдиката на българските медицински специалисти (СБМС). Мотото на протеста е „Достойнство, не мълчание“. Протестиращите заявяват, че получават заплати близки до минималните. Алармират за закриването на..
Научна среща посветена на профилактиката и лечението на инфаркт и инсулт организират от УМБАЛ “Света Анна“ в София, съобщава БГНЕС. Дискусиите ще бъдат открити в учебните зали на болницата, които се намират непосредствено до голямата зала в “Света Анна“. Началният час е 13.00 часа днес. Модератори ще бъдат проф. Арман Постаджиян и доц. Росен..
От 17 май - Световния ден за борба с хипертонията - до 31 май жителите на Столичната община ще имат възможност да направят безплатен кардиологичен преглед, част от първата по рода си общинска скрининг програма за сърдечно-съдовата система в България. Прегледите ще се извършват в 26 общински лечебни заведения, сред които 4 болници – Първа УМБАЛ „Св...
Студентска инициатива организира за първи път интересни бегови надпревари в столицата. Масовото състезание “Студентите бягат с УАСГ“ ще направи своя дебют на 17 май и е с покана към всички представители на висшите учебни заведения. Събитието е част от програма "София – европейска столица на спорта“ и е отворено за участие на всеки желаещ любител на..