Преди около месец Министерството на здравеопазването публикува за обществено обсъждане нова наредба за здравословното хранене в училище. С нея се цели да се разширят изискванията за отделните групи храни, за да са описани детайлно здравословните им параметри.
В повечето училища, обаче, не предлагат храна, безопасна и съобразена с нуждите на деца със специален режим на хранене като цьолиакия, диабет или различни алергии.
Това принуждава някои ученици ежедневно да си носят обяд от вкъщи, децата се чувстват изолирани по време на хранене и са подложени на усещането, че са "различни".
"Веднъж отключено, това автоимунно заболяване, е за цял живот. Човек с цьолиакия трябва да се храни без глутен. Но в училище няма такива менюта, за моето 6-годишно дете там няма храна. Няма и кетъринг, откъдето да се поръча", коментира с болка Ралица Мавродиева, ръководител безглутенови реформи и кулинарна индустрия към Асоциация Цьолиакия България. – Носи си храна в кутийка, но това поставя социална бариера в училищната среда."
По подобен начин стои въпросът и при ученически лагери, дори ако се наложи такова дете да бъде хоспитализирано.
Храна за хора с цьолиакия трябва да се приготвя при специални условия, с чисти продукти. Не бива и прашинка глутен да попадне в яденето, обясни Ада Гулямджис, зам.-председател на Асоциация Цьолиакия България - Живот без глутен (АЦБ-ЖбГ).
От тази организация заедно с други съмишленици са изготвили предложение до МЗ, което включва няколко ключови мерки за гарантиране на безопасното хранене на децата:
В края на работната седмица коментаторите във "Форум" – политолозите Георги Киряков и Светлин Тачев, се спряха на следните теми за разсъждания и дискусия: "Локалите" "Къде са родителите! Къде са органите на реда? Къде е контролът? Този феномен, този псевдобунт е резултат от безпътица. Това не е игра, а социален и психологически проблем...
В предаването "Ритъмът на столицата" поставяме акцент върху демографския профил на работната сила в България с проф. Кремена Маринова от Института за изследване на населението и човека (ИИНЧ) при БАН. Тя разгледа тенденциите в развитието на 5 ключови демографски параметри на работната сила през периода 2016-2023 г. През целия период..
Факултетът по масови комуникации и журналистика стана на 50 години и продължава да бъде символ на отговорност и развитие. “Това е една от най-старите специалности на Софийския университет. Много дълго време СУ беше единствената академична институция, която обучаваше журналисти. По-късно влезе и специалността “Връзки с обществеността”, малко след..
Стопанският факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" отбелязва 35 години от своето възстановяване. Днес той е сред утвърдените и признати бизнес училища на световната карта, водещо учебно заведение в областта на икономиката и управлението, подготвяйки поколения успешни професионалисти и лидери. "Успехите дотук са естествен..
Младият певец Борис Христов гостува в “Добър вечер, София“ и представи своя нов сингъл "Day By Day" . "Една вечер, преди повече от година и половина, докато заспиваше, синът ми ме помоли да му изпея приспивна песен . Желанието му беше тя да бъде тъжна. Попитах какво означава тъжна песен , отговори песен на която хората плачат ",..
След кратка пауза, която звучи по-скоро като натрупване на напрежение, идеи и сурова енергия, J. PANK /Йордан Панков/ се завръща с новата изложба „Back in Game”, която заявява ярко присъствие. Изложбата представя едно състояние на духа, визуален вик и артистичен рефлекс към едно време, което не търпи застой и спокойствие. С типичната за художника..
В Истанбул (Турция) започнаха разговори за мир между Украйна и Русия като Щатите заявиха, че нямат високи очаквания от срещите. За Вашингтон пробив би могъл да има само ако президентът Тръмп и руския му колега Владимир Путин се срещнат. В Истанбул са първите преки разговори между Украйна и Русия от 2022-ра година насам. Те се случват след..