Преди около месец Министерството на здравеопазването публикува за обществено обсъждане нова наредба за здравословното хранене в училище. С нея се цели да се разширят изискванията за отделните групи храни, за да са описани детайлно здравословните им параметри.
В повечето училища, обаче, не предлагат храна, безопасна и съобразена с нуждите на деца със специален режим на хранене като цьолиакия, диабет или различни алергии.
Това принуждава някои ученици ежедневно да си носят обяд от вкъщи, децата се чувстват изолирани по време на хранене и са подложени на усещането, че са "различни".
"Веднъж отключено, това автоимунно заболяване, е за цял живот. Човек с цьолиакия трябва да се храни без глутен. Но в училище няма такива менюта, за моето 6-годишно дете там няма храна. Няма и кетъринг, откъдето да се поръча", коментира с болка Ралица Мавродиева, ръководител безглутенови реформи и кулинарна индустрия към Асоциация Цьолиакия България. – Носи си храна в кутийка, но това поставя социална бариера в училищната среда."
По подобен начин стои въпросът и при ученически лагери, дори ако се наложи такова дете да бъде хоспитализирано.
Храна за хора с цьолиакия трябва да се приготвя при специални условия, с чисти продукти. Не бива и прашинка глутен да попадне в яденето, обясни Ада Гулямджис, зам.-председател на Асоциация Цьолиакия България - Живот без глутен (АЦБ-ЖбГ).
От тази организация заедно с други съмишленици са изготвили предложение до МЗ, което включва няколко ключови мерки за гарантиране на безопасното хранене на децата:
Лятната ваканция е за учениците, но не и за техните телефони. Взирането в екрана и скролването са още по-интензивни при младите хора. За съжаление, телефонът за много подрастващи се е превърнал в своеобразен лидер и ние, възрастните трябва да контролираме в някаква степен информацията, която детето приема с такова устройство - първо,..
В рамките на десет дни - от 10 до 20 юли, фестивалът за изкуство в града "Девет слона" ще предложи програма от събития от различни сфери на изкуството, всяко от които ще се вписва в сложния и противоречив пейзаж на съвременния град. Във второто издание фестивала е и продължението на един фантастичен разговор между жители и артисти, поети,..
Институтът по компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет стартира съвместна програма с Лабораторията по компютърни науки и изкуствен интелект (CSAIL) към Масачузетския технологичен институт (MIT CSAIL). Началото беше поставено на официална церемония в София Тех Парк. MIT е №1 в света по..
АГ-отделението в пернишката МБАЛ "Рахила Ангелова" е пред затваряне заради липса на достатъчно кадри. Командированите от София акушерки този месец са в отпуск и не се знае дали ще се върнат. Директорът на болницата е подал оставка, но проблемът не може да реши който и да застане на този пост, коментира пред БНР-Радио София д-р Ивайло..
Cairos AI – българският инструмент, който превръща текстови команди в готови за използване 3D анимации чрез интегриращ разговорен AI, богат motion library и AI-синтез представи в ефирана Радио София Христо Велев , основател на компанията за визуални ефекти Bоttleship. Cairos.ai е уеб базирана платформа за автоматично анимиране на 3D аватари, като..
Поети, хора на словото - Ясен Атанасов, Димитър Кенаров, Иван Димитров, гостуваха в предаването “Радиокафе“ в разговор за поезията между кориците на антологията “София Поетики“, събирана в последните 20 години, откакто съществува и едноименния фестивал и ролята на изкуството като платформа за споделяне на социални и политически..
Какви са различните форми на страха? - проф. Амелия Личева изследва темата чрез поезия в новата си книгата "Крепости срещу страха". Книгата "Крепости срещу страха" е тематична, концептуална, опитва се да изследва различните форми на страх: личния, екзистенциалния, а също и страховете, породени от времето, в което живеем. Страхове, свързани с..