Третото издание на Createch Summit South East Europe 2025 се провежда днес в Регионалния център за съвременни изкуства "Топлоцентрала".
Оттам на живо се провежда и част от "Радиокафе" с водещ Даниел Ненчев.
Форумът за поредна година обединява креативните и технологичните индустрии в България и региона на Югоизточна Европа.
Сред целите на събитието, организирано от „КреаТех България“, е да се постави на фокус ключовата роля на тези индустрии в съвременното развитие на обществото и тяхното значение като двигател на икономиката. Базирани на знания и креативност, те не само генерират значителен икономически ефект - по данни на Евростат културните и творческите индустрии осигуряват заетост на 8,7 млн. души в ЕС (3,8% от общата работна сила в Съюза, представляваща 1,2 милиона предприятия), но и формират идентичност, култура и ценности.
За първи път в конференцията се включва и "Творческа Европа" - програма на Европейския съюз, която подкрепя културния, творческия и аудиовизуалния сектор.
От 2021 г. до 2027 г. програмата разполага с 2,44 милиарда евро за подкрепа на проекти, с цел достигане до нови публики, насърчаване на обмена на умения и знания и укрепването на капацитета на културните и творческите организации.
Екипът на Бюро "Творческа Европа" България ще проведе специална практическа работилница за организации и професионалисти, които се интересуват от кандидатстване по програмата и възможностите, които тя предлага.
Симеон Александър от "Бюро Творческа Европа България" разказа пред БНР-Радио София за вече финансирани проекти по програмата и предстоящи инициативи.
Той съобщи, че 64-ма творци от България се реализирали свои проекти по тази европейска програма, а сред организациите (юридическите лица) се осъществяват много и големи колаборации с партньори от други страни.
През 2032 г. България отново ще има своя Европейска столица на културата и за международната инициатива ще кандидатстват Габрово и Бургас, допълни той.
В изнесеното радиостудио в "Топлоцентлала" бяха и Ирина Илиева и Гергана Попова.
"Работим с учители в образователната система, но и с други части на обществото – министерства, общини и т.н. От 1 година вече представляваме още една организация – Европейския институт по иновации и технологии", отбеляза Ирина Илиева от "Джуниър Ачийвмънт България".
Тя даде примери за креативни индустрии и ученически идеи, проекти, стартъпи. Изтъкна важността младите хора "да се докоснат до разрешаване на казуси", че чрез "учене и правене" се засилва мотивацията на младите хора в образованието.
"Може не всеки да е предприемач, но трябва да носи предприемаческото в себе си", допълни Гергана Попова и обърна внимание на значението на игрите, симулациите и тренингите в обучението и творчеството.
Яне Френски от Фондация "Знание" разказа са предстоящата си лекция на тема "Навлизането на креативните индустрии в образованието и изкуствения интелект (ИИ)".
Той изтъкна, че технологиите могат да помогнат в развитието на образованието.
По думите му, трябва да помислим какви качества да развиваме у децата при съвременните условия.
Например за приучаването към системно, критично и креативно мислене можем да използваме и да си помагаме с ИИ. А ролята на учителя може да се промени, но няма да стане излишна.
Резултатите от кампанията на сдружение „Безопасни детски прлощадки“: Преди няколко месеца, както обявихме и в ефира на Радио София, сдружение „Безопасни детски площадки“ стартира кампанията „Осинови спортна площадка“. Сега разбираме, че победителите са повече от първоначално обявените награди. Как се стигна дотук и голям ли беше интереса –..
Има едно село Смоличано в Oсоговската планина, което час по час и ден след ден става все по-красиво. Преди няколко години там се установява Елена Начева и създава „Живей с любов“ – пространство за деца, които творят. И селото, в което постоянно живеят десетина човека, започва да се променя – пленери, детски лагери, музикални майсторски класове...
Весела Кунчева за предстоящето на 13 април в НДК представление "Исус Христос Суперзвезда": "В момента работим и по мюзикъла "Коса". Радваме се много на това, което правим. Огромна отговорност! Имахме трънлив път - бяхме готови с премиерата и се обяви пандемията. Трябваше да изчакаме година и половина. Това смирение, към което ни принуди ситуацията, бе..
Момчил Николов , автор на и носител на престижната награда „13 века България“, за третата си книга от поредицата "Чекмо": "Чекмо е истински човек. Познавам го от 2002-3, когато живееше в Испания с питон-албинос "Джеймс Бонд", който влезе сега в третата книга. Казах му: "Йонко, един ден ще напиша роман за теб". Името му е Йонко, викат му "Чекмо"..
Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира." Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..
Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..