Михаил Ненов - зам.-кмет на Община Бургас разказа пред БНР-Радио София за актуалните инициативи, свързани с многото креативни индустрии, които черноморския ни град има
Общината се развива динамично и успява да интегрира в своите процеси важни неща, сред които художественото академично образование.
"Ключовата дума е "интеграция“, защото когато говорим за творческа индустрия, не става въпрос само за онези дълбоко познати, аналогови форми на изкуство - като изложби, концерти, театрални постановки, но става въпрос за дълбокото интегриране на творческите индустрии във всички аспекти на една общност", посочи Михаил Ненов, който е отговаря за ресор “Образование, здравеопазване, социални дейности и младежки политики“.
"На пръв поглед изглежда, че тази сфера е встрани от творческите индустрии, но е точно обратното, защото последните тенденции за игровизация на образованието отварят огромно поле за творческите индустрии да навлязат в училищата, придавайки една добавена стойност в образованието. Когато говорим и за другия съществен процес - подпомагане на творческата индустрия, отново трябва да започнем от образованието", допълни Ненов, посочвайки конкретни примери за стремежа на Община Бургас да създаде образователен потенциал, започвайки от средното образование и създавайки възможности на място в града да се развиват специалисти в областта на творческите индустрии във висшето образование.
Един от примерите в тази насока е Филиалът на Националната художествена академия, който работи активно в Бургас и е част от неговия културен живот, а от една година е факт и бургаският клас на Театрален колеж „Любен Гройс“ - едни изключително вдъхновени млади хора, предстои да се открие и филиал на Националната академия за театрално и филмово изкуство“, съобщи зам. кметът Михаил Ненов.
По думите му, освен училищата, като едно от местата, в които творческата индустрия има огромен потенциал за развитие, чрез изграждането STEM центрове и нови дизайни на учебната среда, Бургас вече е на етап оборудване на Детската болница, която ще обхваща целият югоизточен регион.
"Изключително важно е, с тази нова и първа за България детска болница да създадем и нови стандарти в грижата за децата", изтъкна той.
И изтъкна: "Творческата индустрия е направила много и за развитието на социалните дейности в града, в методиката за работа и развитието на умения на хората с увреждания - с бордови игри, дигитални реения и арт терапията, имаме толкова много добри творчески решения, които идват именно от творческата индустрия".
Още по темата за развитието на творческите индустрии, които представляват 8-9 процента от икономиката ни, как Община Бургас създава добри условия за развитието на нови идеи и предприемчивост в интегриране на добри практики, но и създава такива, които биха могли да бъдат полезни и на други общини в страната, чуйте от разговора на Даниел Ненчев в звуковия файл.
Ангел Георгиев - партньор и директор "Бизнес развитие" в СмартТест, е избран за член на Управителния съвет на Българска асоциация по информационни технологии (БАИТ) и ще отговоря за ресор "Средно образование". В рамките на новата си роля Ангел Георгиев ще работи по стратегически направления, целящи системна интеграция на технологиите в..
С акция пред районната администрация "Илинден" роми отбелязаха двата месеца, откакто домовете им в ж.к. "Захарна фабрика" бяха разрушени и те останаха на улицата. С мирната демонстрация, подкрепена от правозащитни организации, за пореден път се настоя за алтернативни решения, които да гарантират жилища и достъп до социални и здравни..
За улеснение на купувачите във връзка с резервите им при прехода към еврозоната, от платформата "Ние, потребителите" изготвиха и разпространяват таблица за бързо и удобно превалутиране от лева в евро. "Бизнесът като че е по-подготвен за новата валута, но гражданите все още имат своите притеснения. Мнозина се питат дали ще могат да се..
Георги Ганчев е коуч и ментор в една доста чувствителна сфера - как да променяме себе си, чрез болките и проблемит е, които ни поднася животът? Ключът към успешното справяне с предизвикателствата той открива сам за себе си, минавайки през труден етап на раздяла в живота. Решава да потърси подкрепа чрез психологията, философията и..
За поредна година Образователният център на Националния етнографски музей при БАН организира Лятна школа за деца. От 16 до 20 юни 2025 г., децата имат възможност да учат, творят и играят в атмосферата на музейната среда. В рамките на една седмица участниците ще се потопят в света на етнографията и историята чрез интерактивни уроци и увлекателни..
Съществува огромен недостиг на кръводарители , и то от години. Към този проблем трябва да добавим липсата на достатъчно кадри е наложените порочни практики , тревожни са от Българската организация за доброволно кръводаряване (БОДК). И настояват за цялостна ревизия на системата на кръводаряването в България. В кръвните центровете кадровият..
В началото юни, в София се състоя Международна конференция на тема “Фондонабиране в предизвикателни времена”, която обяснява нуждата от преосмисляне на набирането на средства днес. “От Български център за нестопанско право, съвместно с Фъндрейзинг клуба решихме, че е назрял моментът да направим такова голямо събитие в България, което да обедини..