Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Градоскоп" с отворена покана към творците до 13 април

Изкуството като двигател за развитие и опазване на градските пространства

Проектът "Common Grounds" обединява учени и артисти в три международни локации

Снимка: Градоскоп

"Градоскоп" е колаборация на различни експерти, фокусирани върху градската среда и нейното преобразуване - накратко - двигател за градско преобразуване, съставен от различни специалисти с различен фокус и различна експертиза.

В екипа на "Градоскоп" Ина Вълканова е архитект и урбанист, Павел Янчев, също урбанист, Анета Василева, която се занимава с архитектурното ни наследство, Адриана Михайлова - комуникации, дизайнери, видеографи,

Архитект Ина Вълканова, която е един от основателите, разказа, че част от екипа на организацията се намира в чужбина, поради което следи за добрите практики относно преобразяването на градската среда в други държави.

"Урбанистът Павел Янчев е в Брюксел, аз също съм изследовател към катедрата за градски трансформации към Техническия университет в Цюрих, по нормално стечение на обстоятелствата призмата се променя през това, което виждаме и наблюдаваме, но не мисля, че може директно да се копират неща и решения от един град в друг, тъй като ситуацията е много различна навсякъде", посочи тя.

Новият международен проект, към който се насочва екипът на “Градоскоп“ Common Grounds ще използва изкуството като двигател за развитие и опазване на градските пространства. Новата европейска инициатива, обединява артисти, изследователи и местни общности в действия за опазването на почвите в публичните пространства.

В рамките на проекта Common Grounds (“Обща основа”) българският екип ще си партнира с Фондация RIA (Испания) и La Citadelle de Marseille (Франция) за преосмислянето на три различни по характер градски и селски локации с различна историческа, индустриална и природна участ.

Инициативата предвижда три артистични резиденции в София, Марсилия и Галисия, в които трима артисти от България, Франция и Испания ще работят с местни учени, институции и общности, за да създадат творби, които отправят послание за екологичните предизвикателства и устойчивите решения за регенерация и ползване на публичните места от хората в бъдеще.

“Проектът Common Grounds датира от самото организиране на "Градоскоп" през 2021 година, а фокусът на работа е зоната около Сточна Гара. През 2021-ва бяхме поканени от тогавашния главен архитект Здравко Здравков да помислим за трансформиране на тази зона и по стъпките за регенериране на цялата индустриална част, която всъщност е била много активна част от градския живот на София преди повече от 100 години", разказа арх. Ина Вълканова.

Там са се изпращали различни пратки от София към страната, туптяло е сърцето на града по някакъв начин. Днес тя е загубила този смисъл, остава неизползвана зона но с много потенциал в градския живот.

Арх. Ина Вълканова

"Идеята беше да видим как районът, в който няма много зелени площи, може да се интегрира в квартала. Специално районът около Сточна гара няма достъп до никакви зелени пространства, така че за локацията са предвидени три пилотни проекта - как може да се активира самата сграда и така наречената експедиция в градска среда и проектът Common Grounds фокусиран върху съживяването на индустриалния парк, обхващащ територията от Сточна гара до "Подуяне".

За постигане на набелязаната цел до 13 април от "Градоскоп" обявяват отворена покана към български артисти, които се вълнуват от града, земята, екологията и начина, по който използваме средата, в която живеем.

Могат да кандидатстват артисти от всички области - визуално изкуство, архитектура, видео, фотография, занаяти, изпълнителски изкуства, инсталации и дигитални изкуства. По един артист от всяка държава ще бъде избран да участва в резиденциите в трите държави с целта да създаде творба или физическа намеса, която насочва общественото внимание към бъдещето на трите локации.

Общата инициатива на трите организации Common Grounds се реализира с подкрепата на Creative Europe и застава зад идеята, че изкуството може, а и трябва, да бъде двигател при преосмислянето на общите ни пространства, разказването на тяхната история и оформянето на тяхното бъдеще.

Повече активности "Градоскоп" предвижда през юни месец. Чуйте в разговора на Лили Големинова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 01.04.25: Нещо в образованието не върви добре - какво и защо?

Продължава седмицата, в която коментатори във "Форум" са  Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ). Основните теми, на които се спря тяхното внимание днес, бяха: Успешен ли беше тестът на системата BG-Alert заедно със..

публикувано на 01.04.25 в 18:50

EU CodeWeek в София на 3 април с участници от над 40 страни

На 3 април София ще бъде домакин на първата международна среща на консорциума EU CodeWeek - една от водещите европейски инициативи за насърчаване на дигиталното образование и повишаване на дигиталните умения. В срещата ще участват представители на Европейската комисия, Министерството на образованието и Министерството на иновациите и..

публикувано на 01.04.25 в 17:50
Проф. Борислава Танева

"Деца свирят на деца" музика от проф. Борислава Танева

Поредица от концерти само с българска музика в Първо студио на Българското национално радио (БНР) третира една изключително важна тема - създаването на музика за деца в творби за инструмент и оркестър. Посока, в която отдавна твори и пише наистина уникални Малки концерти за различни инструменти и оркестър   проф. Борислава Танева . Тя бе гост в..

публикувано на 01.04.25 в 17:25
Ясен Цветков

Законът за доброволчеството трябва да създаде правила, условия и организация

Парламентарната комисия по правни и конституционни въпроси в края на февруари прие на първо четене три законопроекта за насърчаване на доброволчеството. Предстои работна група да избере и обедини най-подходящите текстове за защита и насърчаване на доброволческата дейност в България. В момента в страната няма правна рамка, която да гарантира..

публикувано на 01.04.25 в 16:14
Хубен Черкелов

Този път за изложбата си Хубен Черкелов е вдъхновен от Захари Зограф

Хубен Черкелов е един от най-известните художници отвъд Океана, а и не само. През 1998 г. завършва Националната художествена академия, специалност “Живопис“, както и  майсторски клас по живопис при Йорг Имендорф в Амстердам (1995). Председател е на Клуба на (вечно) младия художник към СБХ (1992). Съосновател на групата „“Нови Радикални..

публикувано на 01.04.25 в 15:39

Инициативата за раница при кризи е добра, но не е нещо ново за нас

Днешният едновременен тест на сиренната система и Bg Alert е преминал успешно . Данните се обработват, но съобщението е излъчено над 98% от територията на цялата страна. За 2% няма информация от клетките на мобилните оператори. За 2025 г. е насрочен още един такъв двоен тест и той ще е в първия работен ден на октомври . Това съобщи..

публикувано на 01.04.25 в 15:19

Младите не бива да се страхуват да нарушават статуквото, смятат артистите от "Конфликт"

"Конфликт" е театрално дружество , което създава, продуцира и организира събития в сферата на изкуствата с акцент върху театъра. Дългосрочната им цел е да провокират, да задават въпроси, да разбудят хората и да върнат критичното мислене, разсъжденията и любовта към изкуствата в ежедневието на обществото. Основано е от режисьора Александър Христов..

публикувано на 01.04.25 в 14:09