Поредица от концерти само с българска музика в Първо студио на Българското национално радио (БНР) третира една изключително важна тема - създаването на музика за деца в творби за инструмент и оркестър. Посока, в която отдавна твори и пише наистина уникални Малки концерти за различни инструменти и оркестър проф. Борислава Танева. Тя бе гост в предаването "Радиокафе“, за да разкаже за предстоящия концерт от този цикъл, наречен “Деца свирят на деца“.
Три "Кончерти пиколи“ ще прозвучат на 2 април в Първо студио на БНР - за виолончело и оркестър, за флейта и оркестър и за пиано и оркестър.
Проф. Танева разказа за своята страст към писането на детска музика още когато самата тя е била почти дете.
Кандидатства "Теоретичен факултет с композиции" в Музикалната академия в класа на Парашкев Хаджиев. От него научава, че композицията е структура, в чиито форми изразните средства са многообразни и променящи се в историята ва музиката, но формата по някакъв начин остава същата.
Клавирните пиеси, написани за деца от Борислава Танева, са издавани не само в България.
Концертите, които ще прозвучат на 2 април, ще бъдат под изпълнението на три деца, ученици в Музикалното училище „Любомир Пипков“: Никол Кисьова - ученичка на проф. Александър Василенко, Димана Темнискова - ученичка на Явор Желев и Иван Борис Папазов - ученик на Теодора Атанасова.
„Казах неслучайно имената на педагозите. Ще видим таланта на децата, но зад техните изпълнения стои и трудът на колегите ми преподаватели."
Чуйте разговора на Лили Големинова в звуковия файл.
Лятната ваканция е за учениците, но не и за техните телефони. Взирането в екрана и скролването са още по-интензивни при младите хора. За съжаление, телефонът за много подрастващи се е превърнал в своеобразен лидер и ние, възрастните трябва да контролираме в някаква степен информацията, която детето приема с такова устройство - първо,..
В рамките на десет дни - от 10 до 20 юли, фестивалът за изкуство в града "Девет слона" ще предложи програма от събития от различни сфери на изкуството, всяко от които ще се вписва в сложния и противоречив пейзаж на съвременния град. Във второто издание фестивала е и продължението на един фантастичен разговор между жители и артисти, поети,..
Институтът по компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет стартира съвместна програма с Лабораторията по компютърни науки и изкуствен интелект (CSAIL) към Масачузетския технологичен институт (MIT CSAIL). Началото беше поставено на официална церемония в София Тех Парк. MIT е №1 в света по..
АГ-отделението в пернишката МБАЛ "Рахила Ангелова" е пред затваряне заради липса на достатъчно кадри. Командированите от София акушерки този месец са в отпуск и не се знае дали ще се върнат. Директорът на болницата е подал оставка, но проблемът не може да реши който и да застане на този пост, коментира пред БНР-Радио София д-р Ивайло..
Cairos AI – българският инструмент, който превръща текстови команди в готови за използване 3D анимации чрез интегриращ разговорен AI, богат motion library и AI-синтез представи в ефирана Радио София Христо Велев , основател на компанията за визуални ефекти Bоttleship. Cairos.ai е уеб базирана платформа за автоматично анимиране на 3D аватари, като..
Поети, хора на словото - Ясен Атанасов, Димитър Кенаров, Иван Димитров, гостуваха в предаването “Радиокафе“ в разговор за поезията между кориците на антологията “София Поетики“, събирана в последните 20 години, откакто съществува и едноименния фестивал и ролята на изкуството като платформа за споделяне на социални и политически..
Какви са различните форми на страха? - проф. Амелия Личева изследва темата чрез поезия в новата си книгата "Крепости срещу страха". Книгата "Крепости срещу страха" е тематична, концептуална, опитва се да изследва различните форми на страх: личния, екзистенциалния, а също и страховете, породени от времето, в което живеем. Страхове, свързани с..