В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС) да приеме нова наредба за общинските жилища. Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане, след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока.
Общински съветници, участвали в създаването на наредбата, смятат, че тя ще даде възможност за повече справедливост и контрол. Сега прилаганата създава условия за злоупотреби и на практика в общинските жилища са настанени хора, които са в добро финансово състояние.
Безхаберие, прераснало в корупция - така на кратко общинският съветник от „Възраждане“ Деян Николов обрисува ситуацията, в която се отдават и ползват общинските жилища през последните повече от 15 години.
Според него Общината не е наясно с колко точно имота разполага, как са били предоставени, а и дали ползвателите наистина са нуждаещи се или просто се възползват от ниските цени за наем.
По думите на Николов, новата наредба е стъпка в правилната посока по отношение на борбата с корупцията по въпроса с общинските жилища. Същевременно нормативният документ, който се предлага да бъде приет, разширява списъка на социалните групи, имащи право да ползват общински жилища.
Новите правила ще позволят и да бъде разширен също така жилищният фонд, смята Диана Тонова, общински съветник от „БСП за България“. Към момента практика на общината е да предоставя свои терени, на които срещу право на строеж инвеститори изграждат сгради, а срещу земята Общината получава обезщетение под формата на апартаменти.
С бъдещия фонд за строителство общината ще може да бъде активен инвеститор и да строи и отдава и новите жилища, смята председателят на групата на ПП-ДБ-СС в СОС Борис Бонев.
Основните цели на новата наредба за общинските жилища са свързани с прилагането на социална политика за най-нуждаещите се и уязвими групи в обществото, както и адекватно управление на публичен ресурс.
Няколко политически формации в СОС се обединяват в изготвянето на разпоредбата, която предстои да бъде разгледана и гласувана в края на май - началото на юни.
От 100 хиляди жилища преди 30 г., през 2025-а се стига до ситуацията, в която Столичната община разполага с едва 7000 общински жилища. Те са крайно недостатъчни, при положение, че хиляди софиянци се нуждаят от настаняване в подобен имот.
Някои от жилищата дори са неизползваеми.
С предлаганите промени в новата наредба обаче, продажбата на общински жилища ще е много по-трудна, коментира Росица Николова, общински съветник от ПП-ДБ-СС и зам.-председател на комисията по устройство на територията, архитектура и жилищна политика в СОС. Ще бъдат променени и изискванията за наем.
Чуйте повече по темата:
Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век? Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..
Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..
Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..
Сигурна съм, че всички са чували името на Найден Геров: възрожденец, писател, езиковед и фолклорист. Делото на неговия живот е „Речник на българския език“. А жената на неговия живот е Мария, също от сой. Потомка на рода Пулиеви и Евлоги и Христо Георгиеви, сродена с даскал Ботьо Петков, бащата на Христо Ботев. Т я също блести със собствена светлина..
Лора Младенова oт „Невидими животни” за благотворителния концерт-протест срещу насилието над животни , събиращ българските изпълнители на Благотворителен концерт-протест срещу насилието над животни събира българските изпълнители на 18 май от 18:00 часа в Концертната зала на Военния клуб в София с вход свободен: "Идеята дойде от певицата Тина, към..
Славея Сурчева ни кани на поредната „Нощ на музеите“ в НВИМ с атрактивна програма и вход свободен за външната и постоянната хронологична експозиция. В късните часове на деня посетителите ще имат възможността да разгледат една от най-богатите музейни колекции в страната и да съхранят този спомен със селфи в специално обособен за целта кът. Екипът..