Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни.
В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г.
В това време организацията приобщи към различни социални каузи близо 250 младежи от 10 училищни паралелки в София
Със серия от събития и практически стъпки учениците се запознаха с няколко доброволчески инициативи и сами реализираха и управляваха свой собствен проект с истински бюджет.
Целта на проекта беше да въведе ученици от горните класове директно в действието на доброволчеството и решаването на социални казуси.
В рамките на 2024 г. 14 доброволчески организации се срещнаха с младежите от столичните училища. Под формата „жива библиотека“ те им представиха своята дейност. Участници в проекта бяха редица неправителствени организации.
Благодарение на този етап много голям брой от участващите ученици се запознаха в подробности с тяхната дейност.
След тези опознавателни събития младежите избираха онези организации, с които биха искали да работят и за чиято дейност биха създали своя стратегия за директно действие и решаване на проблем, разпределяйки собствен бюджет, предоставен от фондация „От нас зависи“.
Процесът по избиране ставаше по най-добрите демократични правила, т.е. с избори и съответно – бюлетини, изборни списъци, изборна комисия и т.н., което бе и своеобразно запознаване на младите хора с демократичните процеси и отговорности.
В предаването "Радиокафе" събеседник бе Мария Тончина от фондацията, която разказа за дейностите1 на които се е посветил екипът. Освен насърчаване на доброволчеството сред младите хора, фондацията ръководи едноименен хуманитарен център, отново движен изцяло от доброволци.
"В хуманитарния център работим с уязвими семейства, многодетни и самотни или майки на деца до 3-годишна възраст, майки на деца с увреждания, баби и дядовци, които сами отглеждат внуците си, работим с над 600 семейства на територията на София и ежеседмично изпращаме хуманитарна помощ из цяла България според нуждите на хората", посочи тя.
По думите ѝ, интересът към доброволчеството и потребителската култура в България се повишават. Вълна на съпричастност са предизвикали кризите, случили се през последните години - началото на войната в Украйна, земетресенията в Сирия и Турция, наводненията в България…
Разраства ли се доброволчеството у нас, повече за организациите и инициативите, обединени в проекта “Дай 5!“ чуйте в разговора на Лили Големинова в звуковия файл.
Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира..
Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..
Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава, се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...
С „Маргаритка“ на мач. 11-14 април: футболни фенове от различни агитки се обединяват в името на децата. Събитието ни го представя Йордан Жечев: "Инициативата е да предаден любовта си към отбора. "Маргаритка" е социален проект - децата да имат достъп до качествено възпитание. Обиколихме фенклубовете на 16-те отбора в Първа лига. Стиснахме си ръцете за..
"Великден в града" – започва великденски базар в Градската градина. Подробностите от Теодора Бреме, организатор: "Постарали сме се нашите посетители да се потопят в празничното настроение. Днес сме подготвили кори с яйца за малките, а утре ще правим венци. Продължаваме до Велики понеделник. Всеки ден има програма с кулинарни изненади и ателиета за..
Историческа възстановка на живи картини от Априлското въстание в Северния парк с доц.д-р инж. Георги Маринов: "За съжаление малко е лошо времето, но това не ни пречи. Участниците са облечени и чакаме общината да реши точния час, чакаме да се посъбере малко публика, правим го за децата. Правим живи картини - първоначално селско ежедневие, нападение..