Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дори трафопостът в село Смоличано е произведение на изкуството

Има едно село Смоличано в Oсоговската планина, което час по час и ден след ден става все по-красиво. Преди няколко години там се установява Елена Начева и създава „Живей с любов“ – пространство за деца, които творят. И селото, в което постоянно живеят десетина човека, започва да се променя – пленери, детски лагери, музикални майсторски класове. Елена Начева съживява и читалището, създавайки НЧ „Пробуждане 2020“.

Поредното интересно събитие в Смоличано събра ученици от две гимназии - ПМГ "Проф. Емануил Иванов" в Кюстендил и Националното училище по изкуства „Панайот Пипков“ в Плевен. В рамките на петия младежки пленер "Ухание на пролет" те рисуваха сред природата, далеч от градския шум и суета под ръководството на Детелина Тихолова.

„И макар времето да не беше много усмихнато, тези деца не само създадоха прекрасни картини,  но и изрисуваха очукания и овехтял трафопост в селото и го превърнаха в произведение на изкуството“ – разказва с вълнение Елена Начева. Проектът е на Елисия Благоева от 11 класа в математическата гимназия в Кюстендил. „Не сме използвали шаблони, нито проектори за да си улесним работата, всичко се изрисуваше на момента“ – казва Елена и специално благодари на електро-разпределителното дружество, които ремонтират трафопоста и разчистват пространството около него, предоставят вишка, каски и технически указания и помощ на децата. А по проекта те рисуват горски животни, дървета и горска библиотека. „Сега се надяваме, че като го изрисувахме, вече няма да ни спират тока“ – с усмивка добавя Елена Начева.

Идеята за рисуване на сградите тя „си взима назаем“ от една прочута вече дама, наречена босоногата артистка. „Тя обикаля света и намира такива занемарени селца, където събира деца и заедно с тях успява да изрисува всички овехтели постройки. В резултат на това селото се оживява, превръща се туристическа атракция, има поминък, идват млади хора. И си помислих – какво читалище, какъв културен център ще бъдем, ако около нас сградите са грозни и сиви. И затова сега им даваме нов живот“.

Трафопостът е поредният красиво променен елемент в село Смоличано. А горската библиотека, която децата рисуват върху вратата му, е препратка към един стар автобус, който ще бъде дарен от един съсед, за да бъде и той изрисуван, но и напълнен с книги. „Понеже по бюрократични причини все още нямаме място за библиотека, ние намерихме това решение – библиотека в автобус, но за разлика от другите библиобуси, тя няма да пътува, а ще си стои в Смоличано. Пък някой ден, вярвам, ще си имаме истинска“ – допълва картината Елена Начева, която именно с тази надежда, ясна визия и много отдаденост променя село Смоличано. „Искам като идват хората тук, да усещат, че навлизат в едно различно пространство, с настроени, със стил и наситено с изкуство“.

А картините, създадени по време на пленера „С ухание на пролет“ ще бъдат показани първо в Плевен, а след това в Дервиш баня в Кюстендил, на 15 май.

Проектът за пленера се реализира с финансовата подкрепа на програма "Любителско изкуство", направление "Визуални изкуства".


По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Зелени иновации за устойчиво развитие

Българските компании трябва да бъдат насочени към зелените иновации, за да бъдат конкурентноспособни. Инициативата за това да идва от частния сектор, но държавата трябва да осигури нужните инструменти, за да подпомогне развитието на икономиката. Тези послания и изводи отправиха участници в кръглата маса "Мисия Зелени Иновации: Възможности за..

публикувано на 08.04.25 в 16:05
Снимки: Даниел Ненчев

Парите като изкуство

Кога парите могат да се превърнат във форма на изкуство? Защо българската иконопис може да бъде основа за поп-арт? Каква е разликата между изкуството на Хубен Черкелов и това на Деймиън Хърст? Как образите на Габриел Гарсия Маркес, Статуята на свободата или пък паметника на свободата – Шипка, се събират в общ контекст, благодарение на Хубен, който..

публикувано на 08.04.25 в 15:54

Предлагат регулация за брокерите на недвижими имоти

Преди дни от ГЕРБ внесоха в Народното събрание законопроект за брокерите на недвижими имоти. Той предвижда да бъде създаден Национален регистър, солени глоби за фалшиви обяви на недвижими имоти, задължителни обучения, както и всеки брокер да има досие, а всяка агенция – партида. Целта е да бъде предоставена публична информация за брокерите като..

публикувано на 08.04.25 в 15:07

Новият випуск 2025/2027 по Програма "Училища за пример" стартира през юли

45 училища от 34 населени места в цяла България ще станат част от випуск 2025/2027 на програмата “Училища за пример“ на фондация "Заедно в час" през месец юли. Участниците са рекорден брой, след като през 2024 г. беше разширен обхватът , включвайки 40 училища. Програмата подкрепя училищните екипи да усъвършенстват преподавателските си..

публикувано на 08.04.25 в 14:51
Снимка: Архив на Федерацията по фелинология в България

Домашни котки също ще участват на Международната изложба в София

През следващия месец Федерацията по фелинология организира първата по рода си в България Международна изложба на котки. За два дни (17 и 18 май) София ще се превърне в столица на красотата, обаянието и любовта към животните. Ще се съберат най-елегантните и впечатляващи котки от целия свят, твърдят организаторите. Пред БНР-Радио София..

публикувано на 08.04.25 в 12:57

13-ото издание на Форум "Стажове" е открито в ТУ-София

Техническият университет в София организира тридневен   форум "Стажове 2025" . Днес той се провежда в София, на 9 април - във Филиал Пловдив, а на 10 април - в Инженерно-педагогическия факултет и Колеж Сливен.  За участие са се регистрирали над 110 работодатели. Форумът беше открит в 10.00 часа във фоайето на учебен блок 12 на Техническия..

публикувано на 08.04.25 в 12:39
Художникът пред свои творби от изложбата

Валентин Ангелов: "Понякога вали през април" не само в Тоскана

Серия от маслени платна, акварелни рисунки и графики от Валентин Ангелов събуждат очите ни за това, което ни е липсвало през зимата – празникът, пъстротата, музиката на цветовете и светлината. Това е неговата 13-а поредна експозиция , по думите му "нещо като годишен отчет". Названието на изложбата е по името на едно от платната,..

публикувано на 08.04.25 в 11:59