„Хубавата Елена“ е опера-буфа в две действия, създадена от френския композитор Жак Офенбах. Тази година се навършват и 145 години от смъртта на композитора.
“Това, което най-вече отличава произведението, което ние правим и което Офенбах създава, е осмиването на политическата обстановка в тогавашна Франция. Сатирата, която той и неговите двама либретисти правят. Тогава създава и тази опера, която критиците настояват да бъде наречена опера-буфа, което означава комична опера.В съвремието обаче е прекръстена и на оперета, така че на много места я познават и като оперетата “Хубавата Елена”. За жанра на оперетата допринася и Макс Райнхард, който прави преработка на “Хубавата Елена” и от три действия, както е в оригинал, я прави в две действия. Той прави една доста по-ясно насочена обработка към това как виждаме хора, които се преправят на богове и казваме, че няма Бог и всичко е една измислица, но в един момент (в сценичната редакция, която аз съм направил за този случай) ще видим как изведнъж боговете ще се появят”, казва Антонио Дачовски.
Жак Офенбах е автор на над 100 оперети и една опера “Хофманови разкази”, чиято премиера не успява да доживее. В България най-поставяни са неговите оперети “Орфей в ада” и “Хубавата Елена”. За последен път оперетата “Хубавата Елена” е поставена преди 10 години. Тази година в постановката си партнират Музикалната академия и Музикалният театър.
“Имаме доста интересни разпределения на ролите. Тази година отново сме включили и от котийските колеги солисти - Хейин Уан, Пан Менчии, Пеньо Пирозов, които влизат в образа на Парис, Аида Пипоян, Теодора Тошева, Джун Ци ще влязат в образа на Елена, царят Менелай е Калоян Ченов (както и Антонио Дачовски), а в ролята на Калхас ще бъде Мартин Димитриевски от Северна Македония”.
В оперетата има и доста образи, които не са включени в оригиналната творба, разказа още Антонио Дачовски и допълни, че освен китайските студенти, в оперетата са включени и такива от Гърция като Анна Елефтериаду, която влиза в образа на Хера.
В сценографията на Пеньо Пирозов е включена и мултимедия, а впечатляващите костюми са изработени от покойната вече художничка Евгения Раева, която е оставила следа във всички костюми, които е създала.
На диригентския пулт ще застане проф. д-р Деян Павлов, а режисьор е проф. Виолета Горчева.
Още за премиерата на оперетата “Хубавата Елена” чуйте в разговора на Гергана Пейкова.
Започва седмица, в която събитията, новините и тенденциите във "Форум" ще коментират Лидия Даскалова - политолог и юрист, и Калоян Константинов – журналист, асистент към БАН. В днешното издание водещият Лъчезар Христов ги провокира със следните теми: След вота за недоверие Засега единственото безспорно преимущество на..
Пънк и рок господстват в новия Фестивал на трите планини: На 5, 6 и 7 септември между Банско и село Баня ще има фестивал. Пънк – рок фестивал, наречен The Three Mountains Festival. На обширно открито пространство, със сцени, шатри и всичко необходимо за голямо музикално събитие. Място за 1000 палатки, отделно и за каравани, паркинг. Ще..
За пръв път, преди да встъпи в длъжност директор на "Екоравновесие" се срещна с представители на неправителствени организации, работещи в защита на правата на животните и доброволци, които помагат в общинските приюти. Дойчин Неновски поема ръководния пост макар и временно, но дава заявка, че ще поддържа активна комуникация с тях. Засега..
Днешният 7 април е Световен ден на здравето и професионален празник на здравния работник. Това е и повод да обърнем поглед към развитието на медицината и иновациите в нея. От 17 часа в иновационен форум “Джон Атанасов” на София Тех Парк ще се проведе петото издание на поредицата за технологии, бизнес и наука Tech Park Talks ...
" Ние сме пазарът с най-много промоционални етикети . Най-добре е да търсим български яйца и агнешко месо. Конкуренцията и по празниците води до възможност да се намерят продукти на нормални цени, не повишени спекулативно . Пазарът е най-добрият регулатор. Друга тема е веригата от производител до краен купувач", каза още председателят на ДКСБТ. Той..
Италианският куратор Алесандро Винчентели представя в София изложбата “Кой бачка сега! Разкриване на невидимото: труд, несигурност и изкуство“. Проектът ще бъде открит тази вечер в галерия „Куб-Топлоцентрала“. По думите на екипа експозицията изследва невидимата, но интегрална природа на труда – по-специално работата, която остава недооценена или..