Продължава набирането на доброволци в първия мащабен български проект за цялостно геномно секвениране “Геномът на България“.
Проектът цели да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременните българи, която ще бъде използвана и в бъдещи научни медицински изследвания. Събеседник по темата в предаването "Ритъмът на столицата“ е проф. Радка Кънева.
"Геномът на България е научен проект, който цели да изследваме цялостно нашата ДНК чрез нова генерация секвениране, с която да прочетем всички букви в нея и да видим всички варианти - било то редки или чести, както и такива които са свързани или не с различни генетични болестии. Това е проект за референтен геном на България, което значи, че искаме да направим представителна извадка на българското население, която да включва около 6 500 българи от всички краища на страната - от всички възрасти, пол етнически произход“, посочи тя и допълни, че след приключване на първия етап на първите 1000 доброволци, от началото на 2025 година е започнало набирането на още 2000, но вече не само от София и Пловдив, но и от цялата страна.
Нужно е просто да влезете на страницата на проекта, където може да прочетете и да се запознаете с възможностите да станете доброволци. Важно е да се знае, че хората, които искат да се посветят на това трябва да са пълнолетни, над 18 години, да са здрави, без известни генетични заболявания към момента, да подпишат информирано съгласие тяхната генетична информация да се обработва и споделя за научни цели в бъдеще, както в България, така и съвместно с други колективи от Европа, подчерта проф. Кънева.
По думите й, кандидатите ще трябва да попълнят клиничен въпросник, чрез който да разкажат къде са родени, техните родители, какви заболявания има в семейството и ако имат те самите някакви заболявания, за които знаят, дори да не са генетични. Не на последно място дават се кръвни проби, от които да се изолира ДНК.
“Идеята е да се направи референтен геном, който да служи като база за сравнение - здрави хора от българската популация да послужат като база за сравнение, когато се изследват болни с онкологични заболявания или диабет, за да сравним честотата на вариациите при болните с честотата на вариациите, които намираме при здрави хора, за да можем да намерим вариантите, които със сигурност са свързани с болестта“, изтъкна тя.
"За да се прецизира рискът, за един човек от българската популация, за което и да е от тези чести заболявания, трябва да имаме база за сравнение“, поясни проф. Кънева.
Тя изрази надежда с този проект да се постави основата за използването на геномиката за в бъдеще в медицината.
Още аспекти за проучването и за медицината на бъдещето, чуйте в разговора на Елена Пъневска в звуковия файл.
Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..
Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..
Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..
Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..
Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя. Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..