Пред Радио София изп.-директор на Асоциацията за квалификация на автомобилистите Красимир Георгиев коментира, че няма направен анализ с колко ще намалеят жертвите по пътищата след намаляването на скоростта на автомагистралите с 10 км/ч.
"Никой не е направил такъв анализ и няма как да го направи, тъй като съгласно сега съществуващите анализи, броят на убитите на автомагистрала е най-малко, т.е. там няма проблем в тези 10 км/ч. Проблемът е друг – крайно време е тези автомагистрали да бъдат завършени, трябва да бъдат преведени във вид, такъв, какъвто го виждаме в останалите страни-членки на Европейския съюз. Трябва и да се промени системата за автомагистралите, защото е видно, че когато държавата ги строи, се строят на отсечки и докато се построи едната отсечка, другата трябва отново да се възстановява“, каза Георгиев.
По думите му, дисциплината на пътя е вследствие на дисциплината в администрирането на пътя, контрола и отговорника за контрола.
"Тези неща са един цялостен процес. Ако всяко едно служебно лице носи своята отговорност, това ще се предаде и на шофьорите. Ние искаме шофьорите да са дисциплинирани, а чиновниците в АПИ да си правят каквото си искат. Искаме шофьорите да са дисциплинирани, а МВР да прави каквото си иска. Никой от посочените институции не носи никаква отговорност и накрая цялата отговорност е само и единствено върху шофьора“, коментира Красимир Георгиев.
Той цитира данни, според които Германия е една от страните в Европа с най-малко загинали на пътя – 33 души на 1 000 000.
"В Германия се кара бързо, много бързо. Значи, проблемът не е в тези 10 км/ч. Проблемът е дали тези, които карат със 130 км/ч или 140 км/ч, са добре обучени, дали тези, които ползват магистралата, я ползват съгласно Закона за движение по пътищата и тези, които не я ползват, трябва да бъдат санкционирани много сериозно. Тая игра на котка и мишка – къде се крият катаджиите и санкционират шофьори и нарушители, тя трябва да свърши", посочи Красимир Георгиев.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Март е вторият най-топъл в света, с глобална средна температура от 14,06 °C (с 0,65 °C над нормата за периода 1991–2020 г.) За Стария континент средната температура от 6,03 °C през март е с 2,41 °C по-висока от нормалното. Това коментира пред БНР-Радио София експертът Николай Петков . По думите му, в България месецът беше..
Изцяло български изследователски екип от Института по молекулярна биология „Акад. Румен Цанев“ към БАН публикува на 14 април 2025 г. статия в списание Nature Cell Biology . Автори на изследването са Румен Стаматов, Соня Узунова, Йоана Кичева, Мария Карабоева и Тавиан Благоев, под ръководството на доц. Стойно Стойнов . Екипът преодолява..
Апелативен съдебен състав в САЩ определи като “шокиращо” твърдението на официални лица, че не могат да направят нищо по въпроса с освобождаването на мъж, който по думите на администрацията по грешка е бил пратен в затвор в Ел Салвадор. Критиката бе по време на решение по молба на администрацията да се суспендира друго решение, което изисква..
Всекидневно хапче може да бъде също толкова ефективно за понижаване на кръвната захар и подпомагане на отслабването при хора с диабет тип 2, колкото и популярните инжекционни лекарства Mounjaro и Ozempic. Това показват резултатите от клинично изпитване, обявени от американската фармацевтична компания Eli Lilly, съобщават от "Ню Йорк Таймс", цитирани..
Белгийският танцов спектакъл “Everything brings us back to the body” (Всичко ни връща към тялото) ще бъде представен на 23 април, от 19.30 ч., в Регионалния център за съвременни изкуства "Топлоцентрала”. Хореографът Ехсан Хемат представя дует между човешкото тяло и месингов лист. Чрез отражения, движения, звуци и глас, човекът и нечовекът влизат..
В УМБАЛСМ "Пирогов" спасиха от ампутация крака на 44-годишна жена. Това е факт след усилията на един от най-добрите специалисти по ендоваскуларно лечение д-р Иван Мартинов и италианския му колега проф. д-р Мариано Палена , съобщават от лечебното заведение. Проф. Палена е посетил университетската спешна болница в рамките на няколко дни. По време..
От 25 до 27 април, в "Топлоцентрала“, ще се проведе новото издание на фестивала за дизайн, технологии и бъдеще – Shapeshift. Чрез разговори, семинари, изложби, прожекции и музика, фестивалът изследва динамичната връзка между човечеството, творчеството и иновациите във време на постоянна трансформация. Като еволюция на формата и промяна определя..