Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Животът на диригента или как Павел Балев дирижира българска музика в Китай

4
Павел Балев
Снимка: архив Павел Балев

Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира като един музикален архитект.

Намираме го на границата между три ангажимента – два напълно разпродадени спектакъла (в зала с 1500 места) на  „Тоска“ в елитния френски курорт Виши на Лиможката опера, на която Павел Балев е главен диригент; концерт със симфоничния оркестър в Зондерсхаузен, където в продължение на няколко сезона беше главен гост – диригент и гостуване в Китай с изключително интересна програма, при това с българска творба в нея.

Именно това е една от важните мисии на Павел Балев. След като си е извоювал сериозни позиции, той при всяка възможност изпълнява стойностни творби от български композитори.

Ето интересни подробности от живота на един диригент, в който Павел Балев, по неговите думи непрестанно върви „с партитурите и след партитурите, а музикантите ме следват в моите търсения и експерименти.“.

За работата му в Операта в Лимож – „харесвам си работата тук, договорът ми е подновен до 2028. Работи се много приятно, всички спектакли са на проектен принцип, планира се три години напред, ето аз знам кога точно и каква премиера ще представя през 2027. Затова и се реших да приема още един ангажимент във Франция, което ми дава възможност да ръководя академията към Националния оркестър на Кан. Ще отговарям за проектите с млади музиканти в провинцията Cote d'Azur. Работя с този оркестър от 2007, даже е имало разговори да приема по-сериозна позиция, но аз съм отказвал. Но тази академия е много интересна, а с оркестъра, който много израсна след като получи статут на национален, работя много добре."

Павел Балев често е канен в Азия, разказвали сме за негови турнета там с Диана Дамрау и Никола Тесте. Сега той ще изнесе концерт, в който дори няма солист – изцяло оркестрова програма, такова е желанието на домакините. „Това е един оркестър в източната част на Китай, близо до Шанхай, Suzhou Symphony Orchestra. Имам удоволствието да представя една богата късно-европейска програма, с българско произведение в нея. Предложих има няколко творби и те си избраха Скандинавската сюита от Панчо Владигеров, която чудесно се вписва след едно интермецо из операта „Интермецо“ на Рихард Щраус, наречено „Мечтание пред камината“. Както знаете, Панчо Владигеров и Рихард Шраус са се познавали, имали са интересна кореспонденция. А след Скандинавската сюита следва Втората симфония на Скрябин, един композитор, когото аз страшно много обичам. Интересен е фактът, че когато чува тази симфония, Лядов казва, че с нея Скрябин хвърля провокативно творческа ръкавица на Рихард Вагнер. Така че в програмата има много препратки и вътрешна логика. А оркестърът е много добър, интернационален, в него свирят американци, испанци, италианци, германци, французи. Наскоро бяха поканили Рикардо Мути да работи две седмици с оркестъра, което е показателно за сериозността и амбициите на този състав“. Това разказа Павел Балев преди концерта, който е минал с огромен успех. Музикантите са се обърнали към ръководството с молба отново да го поканят, впечатлени от неговата работа и състоянията и цветовете, които е постигнал, а Скандинавската сюита ще влезе в техния Favorite List.

За симфоничния оркестър в Зондерсхаузен/Нордхаузен – „тук представихме поредната програма с творби, които не се изпълняват често. Аз много обичам да включвам такива произведения. Ето сега започнахме с 26 вариации за оркестър на Антонио Салиери – по мое мнение, това е първият концерт за оркестър в историята, в смисъл, че всички инструменти имат сериозна солистична изява. Творбата е трудна, вуртуозна и театрална. Неслучайно всички са ходели да учат при Салиери – и Шуберт, и Бетовен. Продължаваме в Концерта за фагот и оркестър на Нино Рота, един композитор, който аз много ценя, голям майстор. И на финала – Симфония N1 на Карл-Мария фон Вебер, също рядко се свири, напълно незаслужено. С този оркестър имам много голям късмет, те ме следват в радост във всички мои експерименти.“ Това е един от финалните концерти на Павел Балев в този състав, като това решение той взима поради физическата невъзможност да пътува всеки месец от Лимож до Зондерсхаузен, което с влак отнема няколко часа. Така ще му остане време за ангажимента с Националния оркестър в Кан.

При тази натоварена програма е чудесно, когато имаме възможност да видим Павел Балев и на българска територия. 


По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 20.05.25: Какви са основните проблеми, пред които са изправени децата в България?

В предаването "Форум" тази седмица заедно с коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов, водещата Елена Пъневска коментира следните теми: София осъмна с работещ градски транспорт, но в столичния квартал “Люлин” ще функционира и предвидената линия за вътрешноквартален транспорт; Мнения след вчерашния протест в подкрепа на Терзиев, в..

публикувано на 20.05.25 в 18:20

УНСС чества 105 години от създаването си

В аулата на Университета за национално и световно стопанство се проведе тържествена церемония в чест на навършените 105 години от основаването на висшето учебно заведение. На мястото присъстваха председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова, министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, българският Патриарх и софийски..

публикувано на 20.05.25 в 16:51

3.53 е оценката за грижата на държавата за децата

Национална мрежа за децата (НМД) представи днес пред политиците и медиите основни изводи, данни и оценката, която обществото дава на държавата в годишния доклад на “Бележник -2025“ по отношение на детските политики. Тази година в оценката на държавните политики по данни на Национална мрежа за децата са се включили рекорден брой от над 7 700..

публикувано на 20.05.25 в 16:26

В Столичната библиотека: премиера на поетична антология с 62-ма автори от 20 държави

Международният поетичен фестивал "Софийските метафори" и Столичната библиотека ни канят на премиера на международна поетична антология. В нея са включени стихотворения от 62-ма поети от 20 държави, участвали в Международния поетичен фестивал "Софийските метафори" в периода 2019 – 2025 година. Премиерата на сборника "Софийските метафори" ще се..

публикувано на 20.05.25 в 16:09

Колко богати са българските домакинства?

За първи път в края на 2024 г. богатството на българите надхвърля 1 трлн. лв., но 700 млрд. лв. от тях са инвестирани в жилища. Има ли дисбаланс в структурата на богатството и какви са показателите, измерващи това състояние, това обясни в ефира на “Ритъмът на столицата” Стоян Панчев , икономист, съосновател на Експертен клуб за икономика и..

публикувано на 20.05.25 в 15:38
Африканският ритъм ще ви завладее в Дома на киното

Премиерата на първия наш филм за африканската музика е на 21 май

Не търсете "Радио Африка" в честотния диапазонна своите апарати, защото това е първият български филм за африканската музика. Затова, ако искате да посетите премиерата му, отидете на 21 май, сряда, в столичния Дом на киното от 20 часа. Създателите на филма са журналистът и писател Стефан Стефанов и операторът Давид Вълков . Идеята се..

публикувано на 20.05.25 в 15:10
Родопското село Широка лъка

Едва около 10% от жилищата в България са застраховани

Природните бедствия и екстремните метеорологични явления зачестяват и в резултат се увеличават икономическите загуби от тях. На този фон, едва около 10% от жилищата в България са застраховани, пише БГНЕС. По данни на Munich Re, загубите за 2024 г. в световен мащаб възлизат на 320 млрд. долара, с 19,4% повече от 2023 г., като от тях застраховани са..

публикувано на 20.05.25 в 14:46