Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започва Страстната седмица, посветена на страданията на Исус Христос

| Репортаж
Снимка: Софийска митрополия

Започва Страстната седмица, в която от днес до Великден, християните съпреживяват последните дни от земния живот на Исус Христос. Всеки от дните се нарича "Велик" и припомня за драматичните събития, свързани със Спасителя и неговото изкупително дело за човечеството, както и за последните му поучения и наставления

Врачанският митрополит Григорий разказва, че богослуженията през този период проследяват събитията от предателството през осъждането до разпъването на кръста и възкресението.

"Седмица, посветена на страданията Христови. Там е акцентът, за това се говори, за да ни подготви да проумеем какво извърши Исус Христос за нас и осъзнали неговото спасително дело за човешкия род, подобаващо да посрещнем и празнуваме празника на празниците – Възкресение Христово, Великден."

Преди Великия ден на тържеството на Победителя на смъртта - Възкръсналия Христос, Църквата разкрива трогателния образ на спасителните му страдания. В началото на Великата седмица по време на едно от най-покайните богослужения от олтара в центъра на храмовете се изнася за поклонение иконата на Страдащия Христос.

"Иконата, която се изнася, е Христос с трънения венец. Изобразява го в момента на неговите страдания."

Свои образи и послания разкрива всеки един ден от Страстната седмица, също наричани "Велики". 

"Всеки ден от Страстната седмица си спомняме за едно или няколко събития от последните дни на живота на нашия Спасител."

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Гергана Николова

Електронна система ще улесни родители и лекари за прегледи и ваксини

Нова електронна система на Здравното министерство ще помага на общопрактикуващите лекари да разпределят, заявяват и отчитат ваксините. Въвеждането ѝ премахва редица досегашни задължения за лекарите, като годишните планове и отчетите на хартиен носител. От 1 септември отпада и воденето на книга за профилактичните имунизации, както и вписването..

публикувано на 26.08.25 в 17:43
Кристина Тодорова и Елеонора Григорова

Ученички от Перник създадоха ескейп стая, за да преборят тормоза в училище

Ескейп стаята се помещава в Международния младежки център в Перник .  Още за инициативите провеждани там, разказа неговият управител Радост Раданова . "Успяваме чрез различни партньорства, да подкрепим младите хора да реализират своите идеи - посочи тя. -  Младите хора вече имат интерес към нещо по-различно, дори по- смислено, бих казала, а..

публикувано на 26.08.25 в 17:20

Безплатно лятно кино в парк "Гео Милев"

Събитие с вход свободен ще се проведе в София – "Лятно кино в парка Гео Милев" , на поляната между двете главни алеи. Организатор е Кинематограф БГ. Прожекциите започват в 20:30 ч. и продължават до 22:00 ч. Филмите са подходящи за всички възрасти. Лятното кино на Кинематограф продължава в парковете в София и страната за осма поредна..

публикувано на 26.08.25 в 16:23

ИПИ: При младите и необразованите българи заетостта се свива

У нас заетостта при младите и необразованите намалява, сочи анализ на Института за пазарна икономика (ИПИ), базиран на данни на Националния статистически институт за второто тримесечие на 2025-та. Един от основните изводи на икономистите е, че има тенденцията за изместване на заетостта към сфери, които изискват повече интелектуален..

публикувано на 26.08.25 в 15:27
Алена Вергова

Музиката е като ДДС към актьорството за Алена Вергова

В предаването “Добър вечер, София“ гостува актрисата Алена Вергова , з а да разкаже за  своята  авторска  песен, която е озаглавила " Приключваме" . "С песента може би искам да кажа, че с тези малки, неприятни, задушаващи неща трябва да се приключва навреме . Текстът беше готов отдавна, но тъй като аз не съм певица, не съм музикант,  няма как..

публикувано на 26.08.25 в 14:46

Първият музей за иммерсивно изкуство у нас отваря врати в София

Най-новото пространство за иммерсивно изкуство в България отваря врати на 29 август в София. Музей MINA предлага на посетителите визуално приключение в изкуството, науката и древната история чрез 360-градусови прожекции, оригинален саундтрак и 3D среда. За две години от създаването си в Румъния, музеят отбелязва 700 000 посещения...

публикувано на 26.08.25 в 13:35

БТС отбелязва 130 години организирано туристическо движение с юбилейни чествания

Юбилейни чествания по повод първия организиран поход, осъществен от Алеко Константинов преди 130 години, планира Българският туристически съюз. От 27 до 31 август 2025 г. в София и на Витоша, любителите на туризма могат да се включат в шествия, спортни надпревари и концерти, с участието на обичани български артисти. Празникът ще започне на 27 август..

публикувано на 26.08.25 в 11:47