Започна залесяването на Новата гора на София край Бусманци, съобщиха от Столичната община. В първия ден от кампанията тази пролет стотици доброволци засадиха над 1200 фиданки на 3 дка.
До 18 май се очаква да бъдат засадени общо 4600 широколистни дръвчета на терена, чието залесяване започва през 2024 г.
Целта на инициативата е да се създаде зелен пояс около столицата, като се трансформират непригодни земеделски земи в горски територии.
Досега в рамките на провеждането на залесителни кампании са засадени над 180 000 фиданки в кв. "Суходол", с. Негован и с. Бусманци. Този пролет ще бъде довършено залесените на последните 13 от общо 36 дка общински земеделски земи в землището на село Бусманци, район "Искър".
"Всяко засадено дърво е символ на нашата грижа, на нашето задължение към природата и към бъдещето на София. Всяко коренче в земята е инвестиция в по-чистия въздух, в по-здравата екосистема, в по-доброто качество на живота за всички нас", отбелязва зам.-кметът на София по екология Надежда Бобчева.
През 2024 година Столична община отчита по-добро захващането на засадените дръвчета с близо 20%, благодарение на поливането, което се извършва за първи път, като част от грижата за младите фиданки. Допълнителни дейности по косене и прекопаване около дръвчетата също допринасят за подобряване на резултата.
Всеки може да се включи в дейностите по залесяване без предварително записване всяка събота и неделя в периода от 12 април до 18 май 2025 г. (включително) между 9 и 16 часа, с изключение на Великденските празници.
Мястото може да се види тук.
Променя се временната организация на движението във връзка с ремонта на бул. "Александър Стамболийски", като се затваря за движение участък между ул. "Булина ливада" и ул. "Антон", съобщават от Столичната община. На булеварда се реконструират релсов път, контактно-кабелна мрежа, пътни платна в участъка от ул. "Западна" до бул. "Вардар" ,..
Започна работата по подготовката на растителността в кварталите на столичния район "Изгрев" за есенно-зимния период, съобщи районният кмет д-р Делян Георгиев, цитиран от Столица.bg. Екипите на общината премахват стари, опасни и изсъхнали дървета, почистват основно междублокови пространства и градинки, кастрят и оформят храсти. "Сигурността на хората..
Маршрутите на част от автобусите в София временно ще бъдат променени заради провеждане на традиционния събор в с. Железница, съобщават от Столичната община. За времето от 4.00 до 24.00 ч. на 15, 16 и 17 август автобусните линии № 69, № 70 и № 98 ще се движат само в посока „НСБАЛ по онкология", съответно от Царева махала и село Плана по действащите..
На 48% от домакинствата в София, които заплащат сметките си на база на прогнозно потребление, ще им бъдат възстановени суми от изравнителните сметки или ще им бъдат приспаднати през следващите месеци, а 52% от тях, ще трябва да доплатят за потребеното през отоплителния сезон. Делът на клиентите, на които трябва да бъдат възстановени суми е по-висок..
"Крайно неподходящи", "неудобни" и "нефелни" - така софиянци определят цветните контейнери, които се управляват от организациите по оползотворяване на отпадъци от опаковки в Столичната община. Изводите са от проведена от администрацията на кмета Васил Терзиев анкета сред столичани в периода май-юли тази година, в която са взели участие 6128..
Столичната община започна втората планова вълна от обработки срещу комари и кърлежи за годината. Дейностите са част от утвърдения Годишен график за дезинсекция и ще се провеждат в обществени тревни площи, междублокови пространства и по протежението на улици и булеварди в целия град, съобщават от пресцентъра на Столичната община. Предстои да бъде..
Организацията на движение в участъка от 25-и до 29-и км на автомагистрала "Хемус" в посока София ще се променя поетапно на 15 и 16 август, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура". Мерките ще са в сила от 6.00 ч. до 17.00 ч. през двата дни. Те се налагат заради почистване на облицовани окопи (канавки). Дейностите ще се изпълняват в аварийната..