Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В ИСУЛ: барелеф и стипендия в памет на проф. д-р Драган Бобев

Снимка: Надежда Герова

В централното фоайе на УМБАЛ "Царица Йоанна – ИСУЛ" днес бе тържествено открита паметна плоча на проф. д-р Драган Бобев – един от пионерите в детската онкохематология в България. 
Именно в тази болница професорът дълги години завеждаше Клиниката по детска хематология и онкохематология. 
Инициативата е на Столичната колегия на Българския лекарски съюз и Българската педиатрична асоциация, а автор на паметната плоча е скулпторът Евгени Гоцков. На събитието присъстваха министърът на здравеопазването, български педиатри, медицински лица и близки на проф. Бобев. За делото му като медик и човек разказа синът му Георги Бобев.
"Беше запомняща се личност с изключителен авторитет. Повечето хора може би го помнят като педантичен специалист, лекар, изключително взискателен към себе си на първо място и след това към всички около него. Във всеки един аспект - както професионално, така и в личен план за нас като негови деца - беше модел за подражание, човек, който ни караше да изискваме и ние най-доброто от себе си - посочи той и допълни - Той посвети голяма част от кариерата си на детската онкохематология, за нейното развитие и за създаването на Център за костно мозъчна трансплантация още преди 30 години с въвеждане на най-новите за тогава методи за лечение… За нас безспорно е много важно, че и чрез тази паметна плоча ще поддържаме спомена за него жив…“

Преди близо 30 години проф. Бобев осъществява първата трансплантация на костен мозък в страната в болница "Царица Йоана - ИСУЛ". Благодарение на неговото дело много деца с онкохематологично заболяване успяват да получат лечение в България.

Освен тържественото откриване на плочата се състоя и церемония по учредяването на стипендия на името на проф. Бобев в аулата на лечебното заведение. 

Инициативата е на ръководството на Клиниката по детска клинична хематология и онкология на лечебното заведение.

С повече информация допълва Любомир Пенев – изпълнителен директор на УМБАЛ "Царица Йоанна – ИСУЛ":

"Това събитие е изключително важно, за да се запази паметта на знаменитите лекари, които са работили в болницата и са дали своя принос за развитието на медицината и в частност на педиатрията  и на детската онкохематология. 
Д-р Драган Бобев е забележителна личност с това, че той е човекът, който внедрява най-съвременните методи на лечение на детската онкохематологична част в България, неговото дело и изключително важно с това да промени изхода от тази страшна диагноза за много деца в България, за да не се налага те да пътуват в чужбина и да бъдат лекувани извън пределите на страната ни", изтъкна той.

Целта на стипендията е изявени млади педиатри и бъдещи надежди да специализират в най-реномираните детски клиники в Европа, където да усвояват най-модерните методи за диагностика и лечение на детските болести, и да се учат при най-добрите европейски учители в своята област.

Стипендията, която ще бъде на стойност 8000 лв., ще се присъжда всяка година, а средствата за нея ще бъдат осигурявани от специално обособена дарителска сметка към Българската педиатрична асоциация, която ще набира средства изцяло от дарения.

За стипендията може да кандидатства всеки специализиращ лекар или млад специалист по детски болести, на възраст до 40 г., който е показал активност и желание за професионално развитие.


  • Проф. д-р Драган Бобев е роден е на 2 август 1932 г. в гр. Дупница. Завършва медицина във Висшия медицински институт - София през 1958 г.
    Кариерата си започва през 1958 г. като участъков лекар в софийското с. Лопян. Професионалното му развитие продължава като асистент в Детската клиника на тогавашния ИСУЛ, а по-късно и в Детската клиника на ВМИ - София, доцент и професор в Катедрата по педиатрия на Медицинския университет и неин ръководител от 1990 г. в продължение на 10 години. Със злокачествени заболявания при децата се занимава от 1969 г., когато е изпратен на специализация във Франция.
    В Париж и Монпелие учи при най-известните за времето си детски онкохематолози, някои от които са и сред великите имена на модерната хематология, като проф. Жорж Мате, проф. Жан Бернар и нобеловия лауреат проф. Жан Досе.
    Проф. Бобев създава българската школа в модерния подход към детските злокачествени заболявания и повече от 40 години неуморно я усъвършенства, възприемайки всички нови световни завоевания в системното лечение на левкимиите. Бил е директор е на Националния онкологичен център (1987-1989; 1995-2000), както и на Научния институт по педиатрия в София (1990). Ръководител на Клиниката по детска клинична хематология и онкология при УМБАЛ "Царица Йоанна - ИСУЛ" (1990-1999). Управител на Специализираната болница за активно лечение на деца с онкохематологични заболявания в София (2000-2014).
    Автор е на повече от 130 научни публикации, посветени на онкохематологичните заболявания в детската възраст и проблемите на общата педиатрия. Участва в научни проучвания, свързани с молекулярно-генетичната характеристика на неопластичните болести в детската възраст.
    Удостоен е със званието "Доктор на медицинските науки" (1986). През 1997 г. проф. Драган Бобев и неговият екип (д-р Георги Михайлов, д-р Добрин Константинов, д-р Лидия Гърчева, д-р Боряна Аврамова, д-р Мая Йорданова) са наградени с отличието "Медик на годината" за осъществяването на първата костно-мозъчна трансплантация в България.
    Носител е на орден "Стара планина" първа степен за изключително големите му заслуги в клиничната педиатрична онкохематология и за приноса му при създаването на Първия център в България по костномозъчна трансплантация (16 септември 2011). Носител на наградата "Лекар на годината" за 2018 г. на Българския лекарски съюз в категорията "Дългогодишна дейност в областта на медицината и активен принос в развитието на дадена специалност" (19 октомври 2018).
По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

БТС отбелязва 130 години организирано туристическо движение с юбилейни чествания

Юбилейни чествания по повод първия организиран поход, осъществен от Алеко Константинов преди 130 години, планира Българският туристически съюз. От 27 до 31 август 2025 г. в София и на Витоша, любителите на туризма могат да се включат в шествия, спортни надпревари и концерти, с участието на обичани български артисти. Празникът ще започне на 27 август..

публикувано на 26.08.25 в 11:47

На 31 август изтича срокът за възражение срещу изравнителните сметки за парно и топла вода

Срокът за възражение срещу изравнителните сметки за парно и топла вода изтича на 31 август, напомня омбудсманът Велислава Делчева. "Във връзка с постъпващите жалби от граждани, в края на кампанията за отчитане на уредите за дялово разпределение за периода 2024-2025 г., омбудсманът Велислава Делчева напомня на клиентите на топлинна енергия, при..

публикувано на 26.08.25 в 10:22

"Български пощи“ преустановяват приемането на всички пратки за САЩ

"Български пощи“ временно преустановяват приемането на всички пратки за САЩ от днес, съобщиха от държавната компания.  Причината е в планираните промени от администрацията на страната, свързани с митническото обслужване на влизащите там пратки. При промяна в ситуацията - информация ще бъде публикувана на сайта на дружеството, допълват от..

публикувано на 26.08.25 в 09:27

4-годишният Мартин остава в кома в "Пирогов"

4-годишният Мартин, който беше блъснат от младеж с АТВ в Слънчев бряг, остава в кома. Няма промяна в състоянието на детето след транспортирането му с хеликоптер в Пирогов в понеделник. Полетът не е оказал негативно влияние върху състоянието на момчето.  Прилагаме консервативно лечение, заяви пред журналисти тази сутрин детският реаниматор в спешната..

публикувано на 26.08.25 в 08:57

Слънцето се завръща, но в София остава сравнително хладно

През деня ще преобладава слънчево време с временни увеличения на облачността, по-значителни над Южна България, но ще е без съществени валежи. Ще духа слаб вятър предимно от север-североизток. Максималните температури ще бъдат между 26° и 31°, в София - около 26°, съобщават синоптиците от Националния институт по метеорология и хидрология. В планините..

публикувано на 26.08.25 в 06:45
Богдан Кирилов

Проблемът с недостига на лекарствени продукти е международен

Липсват ли лекарства в аптеките и защо в България периодично се появява недостиг на лекарствени препарати? Възможно ли е проблемът да е не само на местно ниво, но и общоевропейски, дори и с международен характер, от който страната ни да е сред потърпевшите? В предаването “Ритъмът на столицата“ разговаряме с магистър фармацевт  Богдан..

публикувано на 25.08.25 в 17:43
Красимир Вълчев

МОН: Още през ноември ще влезе забраната за ползване на мобилни телефони от учениците в училище

Вероятно още през ноември ще влезе забраната за ползване на мобилни телефони от учениците в училище. Това ще стане след приемането на измененията в закона, коментира министърът на образованието и науката Красимир Вълчев , който се включи в официалното откриване на обновената сграда на Колежа по туризъм към Бургаския държавен университет "Проф. д-р..

публикувано на 25.08.25 в 17:35