“Смисълът на международните музикални фестивали е в това, че те не са предназначени само за публиката, но и за музикантите, за да могат те да се сравнят, защото те са изключително заети, и рядко се случва да обърнат внимане какво се случва около тях, но е много полезно, защото това е класа, която може да спомогне да се подобри и нашата класа“, посочи Васил Димитров - президент на Европейския музикален фестивал, едно много значимо събитие и за българската сцена от 2001 година насам.
В този ред на мисли, Васил Димитров разказа за отминалия концерт на Баварското радио в своята камерна формация.
“Това беше един концерт, който показа ниво и еталон за свирене“, сподели той. По думите му, тъй като тази година фестивалът е с юбилейно 25-о издание организаторите са положили големи усилия да има повече гостуващи оркестри.
“Един от тях беше този на Баварското радио, следващият е Литовският камерен оркестър - изключително добър оркестър, с големи традиции, а в последствие през юни ще бъде Вроцлавският бароков оркестър. Един оркестър, който свири традиционно барокова музика с оригинални инструменти.
Така че, от тази гледна точка, за нашите условия това наистина е радостно, защото ако трябва да сравним европейските фестивали, мисля че имаме още много, много да вървим, в посока на уеднаквяваме на някои от нивата.
Нямам предвид артистичните, по-скоро яснотата на държавата и ролята на Министерството на културата в това да осигури на качествените фестивали тяхното място и развитие, за да покажат не само чуждите, но и българските музиканти.
В България съществува Българска фестивална асоциация, която преди 13-14 години създадохме, за да се грижи за средата, в която се развиват българските фестивали. Тогава ние се събрахме, огледахме се кой какво прави - хора с голям ентусиазъм и малко пари, но искат да приличат на останалите.
В крайна сметка, Европейският съюз, на когото вече почти сме станали пълноправен член, е своеобразен международен форум, в който ние, искаме да приличаме на най-добрите, но не мога да разбера, защо не правим това, което ще ни доближи до тях“, коментира той.
Не на последно място важен за развитието на подобен вид значими музикални събития е бюджетът, който се отпуска. Като пример Васил Димитров посочи емблематичния музикален фестивал в Румъния "Джордж Енеску", чийто бюджет преди 13 години е бил в порядъка на над три милиона евро, а днес, бюджетът на същия фестивал е 14 милиона евро.
„Един доказан фестивал има бюджет около 150 хиляди лева, естествено и с участието на общените, но да кажем, че седин бюджет около 250-300 хиляди лева, трябва да правиш нещо, което да сравниш с това, което правят нашите братя от Румъния, Чехия - "Пражка пролет", "Дворжакова Прага" - фестивали на изключително високо, световно ниво и качество", отбеляза той.
В това издание има един огромен акцент и аз лично залагам много на него, защото смятам, че е една прекрасна идея - един мини цикъл в рамките на фестивала, наречен "Колекция Страдивариус“.
Идеята е породена от тези музикални инструменти, които са ненадминати и днес и фактът, че страната ни е имала далновидността да закупи няколко от тях преди повече от 50 години и миналата година се случи едно церемониално предаване на инструментите.
Големият ни цигулар Минчо Минчев, предаде на друг наш голям цигулар - Светлин Русев, а цигулката на Стойка Миланова, която вече не е сред нас, бе дадена на Лия Петрова. Ние добавяме към двамата ни прекрасни музиканти и Мила Георгиева, която също свири на „Страдивариус“, предоставен и от Германия.
Каним публиката да сравни тези три музикални инструмента и казваме, че само 1000 души ще могат да направят това сравнение, защото Толкова са местата в Зала “България“. Който има възможност да чуе тези три концерта, наистина ще повиши вниманието си към този инструмент“, отбеляза Васил Димитров.
Чуйте целия разговор, за да разберете повече подробности за още много предстоящи събития в рамките на Европейския музикален фестивал.
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Орион". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..
Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..
Макар през последните години училищата с природоматематически профил и езиково обучение да запазват челните позиции сред бъдещите осмокласници, тези за професионално обучение, стават все по-предпочитани. Това поясни пред БНР-Радио София Ваня Станчева , старши експерт по организация на средното образовани в Регионалното управление на..
Инициативата "Голямата маса“ се завръща с поредно издание. Тази събота (19 юли), съседи и приятели от столичния район "Оборище“ отново ще седнат една маса. Събитието ще се проведе на ул. "Васил Друмев", в отсечката от ул. "Оборище" до ул. "Русалка", от 11.00 до 22.00 часа. Акцент във второто издание на "Голямата маса“ 2025 е един от..