Петима от общо седмината педиатри в детското отделение на столичната общинска Пета градска болница "Княгиня Клементина" са подали оставки в знак на протест срещу ниските им възнаграждения, които не отговарят на увеличаващия се обем работа. Те настояват за 50% увеличаване на заплатите, в противен случай отделението ще затвори поради липса на персонал. Оставка е подал и началникът на отделението.
От двамата лекари, които не са си подали оставките, единият е пенсионер, а другият – в продължителен болничен.
"С проекта за денонощен педиатричен кабинет и затварянето на педиатричното отделение във Втора градска болница работата ни много се увеличи, а заплащането дори е по-малко –преди Нова година вземахме ДМС.
Никой нищо не ни обясни. Само казваха че няма пари, а отделението е губещо.
Педиатрията е дефицитна специалност, вече имаме предложения от други лечебни заведения. Това отделение не е само месторабота за нас, но сме готови да напуснем, ако нищо не се подобри", заяви пред БНР-Радио София д-р Татяна Доломанжи - педиатър в Пета градска болница "Княгиня Клементина".
В среща с работещите от V градска МБАЛ зам.-кметът на София по здравеопазване и финанси Иван Василев обясни, че общинското финансиране за болницата се бави заради по-късно гласувания бюджет на държавата и предстоящото гласуване на бюджета на Столичната община.
"Проблемът е в недофинансирането. В проектобюджета средствата за капиталови разходи в здравеопазване са драстично по-малко.
Проблеми има и в поликлиниките (ДКЦ), но общината отговаря главно за общинските болници. Нямаше възможност да се изплащат всички извършени медицински дейности, заради липса на бюджет. Ще настоявам бюджетът да се прекрои, за да може общината да покрия разликата в изплащането на дейностите", коментира пред БНР-Радио София Ваня Григорова - председател на комисията по здравеопазване в Столичния общински съвет.
Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век? Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..
Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..
Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..
Сигурна съм, че всички са чували името на Найден Геров: възрожденец, писател, езиковед и фолклорист. Делото на неговия живот е „Речник на българския език“. А жената на неговия живот е Мария, също от сой. Потомка на рода Пулиеви и Евлоги и Христо Георгиеви, сродена с даскал Ботьо Петков, бащата на Христо Ботев. Т я също блести със собствена светлина..
Лора Младенова oт „Невидими животни” за благотворителния концерт-протест срещу насилието над животни , събиращ българските изпълнители на Благотворителен концерт-протест срещу насилието над животни събира българските изпълнители на 18 май от 18:00 часа в Концертната зала на Военния клуб в София с вход свободен: "Идеята дойде от певицата Тина, към..
Славея Сурчева ни кани на поредната „Нощ на музеите“ в НВИМ с атрактивна програма и вход свободен за външната и постоянната хронологична експозиция. В късните часове на деня посетителите ще имат възможността да разгледат една от най-богатите музейни колекции в страната и да съхранят този спомен със селфи в специално обособен за целта кът. Екипът..