Първото в страната ученическо сдружение "Въздух за здраве“ създадоха в Природо-математическа гимназия "Христо Смирненски“ в Перник. С него се поставя началото на изграждането на ученическа мрежа по подобие на лекарската и студентската мрежа "Въздух за здраве”, каза инициаторът на събитието общопрактикуващият лекар д-р Веселина Никифорова.
Идеята е ученическата мрежа да се разрасне и да обхване цялата страна. Ученическите сдружения, с помощта на лекарската мрежа, ще организират събития, лекции, беседи, акцентът в които ще бъде поставен върху това как въздухът влияе върху здравето на всеки един от нас.
"Идеята е да има приемственост, да можем да създадем в младото поколение здравна култура, да ги научим до какви вреди за здравето им води замърсеността на въздуха, защото винаги съм казвала, че осведоменият човек може винаги да се бори с лошите условия на живот, да обяснява на другите какво точно трябва да се направи, за да ги премахнем и да имаме един много по-чист въздух, а оттам и много по-добро здраве. Трябва да обърнем внимание, освен на замърсеността на въздуха, и на другите фактори, които влияят на лошото здраве на подрастващото поколение, било то по подражание, когато пушат цигари, вейпове, за да можем да им дадем правилна посока на тяхното здравно развитие”, каза д-р Веселина Никифорова.
На учредяването на сдружението в Перник присъстваха зам. кметът Стефан Кръстев и дерматологът д-р Михаил Михайлов, бивш възпитаник на Природо-математическата гимназия и член на лекарската мрежа.
140 млн. са регистрираните електронни прегледи в Националната здравноинформационна система от пускането на системата в експлоатация. Средно на ден се регистрират по над 215 000 прегледа, най-често те са в областта на общата медицина, кардиологията и педиатрията, сочат данните от системата. Анализът показва, че най-честа причина за извършените..
Шофьор на автомобил е преминал 47 пъти с превишена скорост по столичния булевард "Черни връх". Глобите му са в размер на 14 000 лева и вече са му връчени, съобщи bTV. Полицията излезе със специални мерки на пътя и в храмовете за Великден. Очаква се голямото пътуване и изтензивният трафик да започнат още утре следобед. Пътната полиция вади всички екипи..
В 18 ч. довечера, на кръстовището на бул. "Цар Борис III" и Горнобански път, ще се проведе седми поред граждански протест "Срещу безхаберието на пътя в Княжево". Те искат да се спазва ограничението на скоростта по "Цар Борис III” и да се подобри контролът. Исканията на протестиращите са ежедневен и постоянен контрол на скоростта по бул. "Цар Борис..
В акция на полицията в столичния квартал "Студентски град" е о ткрито голямо количество анаболни стероиди и таблетки. Двама души са задържани – мъже на 31 и 32 години. Те са се занимавали с изпращането на пратките с медикаментите. Общата стойност на анаболните стероиди и таблетки е за половин милион лева. От полицията обясниха, че са..
Деца от софийски училища участват в изработването на великденската украса за София, с предоставени стиропорени яйца за оцветяване, съобщиха от Столичната община. В инициативата се включват ученици от 12. СУ "Цар Иван Асен II", 38. ОУ "Васил Априлов", 133. СУ "Ал. С. Пушкин", 7. СУ "Св. Седмочисленици", 6. ОУ "Граф Игнатиев", 127. СУ "Иван..
От 16.04.2025 г. до 16.05.2025 г. се въвежда временна организация на движение в кв. "Драгалевци“. Причината са строително-ремонтни дейности, съобщиха от Центъра за градска мобилност. Забранено е влизането на превозни средства в няколко участъка на улици, като ще се допускат само тези на живеещите, както и превозни средства, обслужващи обекти в..
6-годишно дете избяга от детска градина в София. Момченцето е намерено след около половин час издирване от полицаи от СДВР в Северния парк. Градината е в столичния квартал "Връбница". По случая тече проверка.