Досега родители стриктно попълваха заявления за периода от 1 юни до 14 септември, в които посочваха кога децата им ще отсъстват. Директорите на детските ясли и градини подаваха информация към районните администрации кога могат да затворят учебното заведение, за да може и персоналът да излезе в полагаем отпуск. А децата, които продължават да посещават яслите и градините, се пренасочваха към други "дежурни", в съответния район, където често се случва да бъдат и в сборна група.
В случаи, в които се налага ремонт в сградата, ще се позволи детските градини да затворят през лятото. Сред аргументите на Столичната община за въвеждането на изискването да не се стига до затваряне на детски заведения, са освен жалбите, които постъпват от родители през почивните летни месеци, също, че нито в закона, нито в наредба са предвидени ваканции. Според Закона за предучилищното и училищното образование и Наредба № 5 от 2016 г., учебната година за предучилищното образование е с продължителност 12 месеца и включва учебно и неучебно време, като детските градини следва да функционират целогодишно.
Тепърва обаче предстои местната администрация да уточни точните параметри как това ще се случва, като вече се работи по програма за сътрудничество с педагогически факултети, за да могат студенти да съдействат през лятото и учителите в градините да ползват отпуската си.
Оказва се, че подобно намерение е имало и преди няколко години, каза деканът на Факултета по науки за образованието и изкуствата към Софийския университет проф. Милен Замфиров.
Пред репортера Златина Петкова, той разказа, че по такава инициатива, студенти от факултета вече работят в община Бургас.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
През 2025 г. целият свят празнува 200 години рождението на Йохан Щраус - син. Празнува и Виена, разбира се. Както сподели пред БНР-Радио София Георги Радев , който вече 13 години живее в австрийската столица – "празнува се през цялата година, навсякъде, през цялото време, на закрито и на открито". Той е човекът, който подготвя гостуването..
Във времето на модни диети и убеждаване в добри хранителни навици, на дневен ред сред привържениците на здравословното хранене са т.нар. суперхрани. Сред тях е и амарантът. За тази култура и нейните качества пред БНР-Радио София разказа Роман Рачков - агроном, специалист по тропично и субтропично земеделие, дългогодишен експерт по..
Европейският парламент прие на 19 юни з аконодателни мерки , с които се предлага забрана за продажба на кучета и котки в магазини за домашни любимци. Защо тази забрана е важна стъпка към хуманното отношение към тези животни, пред БНР-Радио София коментира Ивелина Иванова , координатор към отдел "Програми" в българския офис на..
20 на сто от населението в България е с прекъснати здравноосигурителни права . Солидарният модел на задължително здравно осигуряване у нас е залегнал в Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) от 1998 г. и се осъществява чрез Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Този модел е проектиран да осигури достъп до медицинска помощ за всички..
Елийн Офтедал е изпълнителен директор на Норвежката велосипедна асоциация, със седалище в Осло. В ефира на Радио София тя разказа, защо въвеждането на ограничение в скоростта до 30 километра в час в населените места е нейна лична кауза. “Знаем кой е най-лесният и най-евтиният начин да предизвикаме повече хора да карат колело или дори да се..
"Малката Елфа“ е спектакъл за приятелството, за силата на въображението и за смелостта да обичаш. "С нежност и хумор тази театрална феерия ни напомня, че понякога най-големите чудеса се раждат именно тогава, когато вярваме истински и не се боим да отворим сърцата си за невидимото, което ни заобикаля", казват от Младежкия театър за постановаката...
Международна конференция, свързана с климатичните промени, се провежда ежегодно в различни градове и държави. Тази година домакин е Бразилия. С това събитие е свързана международната щафетна колоездачта инициатива COP30 Bike Ride , която обединява стотици колоездачи от цял свят. В рамките на шест месеца участници от Европа,..