Март е вторият най-топъл в света, с глобална средна температура от 14,06 °C (с 0,65 °C над нормата за периода 1991–2020 г.)
За Стария континент средната температура от 6,03 °C през март е с 2,41 °C по-висока от нормалното.
Това коментира пред БНР-Радио София експертът Николай Петков.
По думите му, в България месецът беше значително по-топъл от обичайното, с температури по-близки до априлските. Най-високата измерена стойност достигна над 30 градуса в района на Павликени. В София само в рамките на 5 дни (между 15-и и 20-и март) имаше голяма температурна разлика - от +27,1 °C до -5,4 °C.
Рекордно топлият март в Европа не е изолиран случай – той е част от тенденция на затопляне, която наблюдаваме по целия свят през последните десетилетия.
"Няма съмнение, че затопляне има. През последните години тази тенденция е устойчива и дори се засилва – подчерта Петков. – Вече две години следната световна температура е над границата, определена от Парижкото споразумение за ограничаване на глобалното затопляне до безопасно равнище."
Според учените, на които се позовава българинът, тези промени се дължат основно на човешката дейност.
Наистина администрацията на Белия дом игнорира този проблем. Там се говори за стимулиране добива на въглища.
"Реалността обаче чука на вратата и не може да се игнорира!", добави Николай Петков.
Чуйте разговора на Лъчезар Христов.
"Джазът пее на български" Със задачата да докажат това са се заели четирима творци, които обичат и музиката и българските думи. Концертът на Марина Господинова – вокал, Антони Дончев – пиано, Венци Благоев – тромпет и Мария Донева – думи е на 16 май на столична сцена за изяви на живо. "Очакваме ви, за да отбележим заедно празника на..
На 17 май, в Южния парк, София ще празнува красотата и културното богатство на китайския божур. Събитието отбелязва първия цъфтеж на китайските божури, дарени на България миналата година от китайския град Хъдзъ. Техният първи цъфтеж е не само празник на пролетта и красотата, но и символ на богатия културния обмен между България и Китай. Пред Радио..
На 14 май, София ще бъде транспортно парализирана заради стачка на наземния градски транспорт. Автобуси, тролейбуси и трамваи ще останат в депата в интервала от 04.00 часа сутринта до 12.00 часа на обяд. Метрото ще работи по график. Протестът ще премине под надслов: „Достоен труд – достойно заплащане! Без транспорт няма икономиката!“. В неделя..
В Столичната община ще бъде подписан Меморандум за възстановяване на Централна минерална баня “София” като общински термален градски център. Събитието се организира от Българската асоциация за термално наследство. Пред Радио София Ваня Кашлакева - член на УС на БАТН припомни, че именно минералната вода при Централната баня в столицата стои в..
Музиката много влияе на настроението, на поведението на човека. " Ако искаме да създадем идеалната държава, е важно какви звуци избираме да се чуват ", перифразира Платон певецът Илко Биров , който гостува на БНР-Радио София, за да представи новата си песен "What Makes A Man". Роден е в Пловдив, но 10 години прекарва в Канада, където завършва и..
В страната започва кампания "Пътека на знанието" , която разяснява симптомите и рисковите фактори, водещи до инсулт . Поводът е Европейският ден за информираност за инсулта. В България смъртността от заболяването е 4 пъти по-висока от средната за Европа. Пътеката на знанието е 7-метрова инсталация за учене чрез преживяване. Тя е символично..
4 ОУ "Проф. Джон Атанасов“ в столичния район "Искър“ отбелязва 50 години от създаването си. С всяка изминала година то става все по-предпочитано, като една от причините за това е развития математически профил и добрата подготовка на учениците в тази дисциплина. Пред Радио София директорът Таня Груева заяви, че зад успехите на училището..