Всекидневни протести от 18:30 ч. до края на работната седмица (25.04.2025) организират жители на "Захарна фабрика". Ще бъде блокирано движението на кръстовището на ул. "Кукуш" и бул. "Сливница" - на входа на "Западен парк".
Инициаторите пишат:
"От поне 20 г. се борим да съборят незаконното гето. След заповедта за събаряне от 2016 г. има две частични бутания и на 15.04.2025 г. окончателно го събориха цялото! Но в момента ромите се пренесоха пред общината, претендирайки за общинско жилище!
Вече не живеем до гето, а в гето!
Днес е "Захарна фабрика", но утре може да е всеки един квартал в София, даже всяко населено място!!!!
Нека се обединим и да кажем ДОСТАТЪЧНО!!!.
Борбата е за свободен и чист квартал за всеки, но и за равни права и задължения с ромите! Законите са за всички!".
В студиото на БНР-Радио София тази сутрин гостуваха Христина Янкулова и Емил Георгиев от Инициативен комитет "Захарна фабрика".
"Това (събарянето на незаконните постройки) трябваше да стане! Крачките бяха предприето още от предишния кмет (Иван Божилов от ГЕРБ, бел. ред.). Нямаше как да остане така. Още повече, че половината от терена е на частен собственик от Гърция. Дори той съди България, че плаща данъци, а държавата го глобява и не му се осигурява достъп до собствения имот" – обясни Янкулова.
Тя уточни, че постройките вече са съборени изцяло, но още не е разчистено.
Пред районната администрация има 5-6 палатки на роми.
"Носят им храна и вода, палят огньове нощем да се отопляват. Виждам го като просия на едро. Има озлобление, определят жителите на квартала като техен враг".
На 11 април Европейския съд по правата на човека в Страсбург (ЕСПЧ) уважи искане на 14 жалбоподатели от ромската махала, представлявани от Българския хелзинкски комитет (БХК), да бъде спряно събарянето на домовете им. Те водят дело срещу България, което все още се разглежда.
Адвокат Адела Качаунова, съпредседател на БХК и директор на Правната програма на организацията в интервю пред БНР-Радио София коментира, че несъобразяването с волята на ЕСПЧ от страна на българските власти представлява сериозно нарушение на международното право, каквото София досега не си е позволявала.
България е ратифицирала Европейската конвенция за правата на човека и основните свободи още през 1992 г. и оттогава всички актове на съда в Страсбург са незаобиколими за българските власти.
Емил Георгиев не се съгласи с някои неща, казани от адвокатката.
Алтернатива на ромите им беше предложена. Имаше разговори. Те отказаха жилища в други райони. Когато се разшумя, от "Кремиковци" и "Люлин" не се съгласиха да ги приемат и стана по-трудно, казаха събеседниците
"Ще организираме и общ софийски протест, може би около 10 май. От 15 квартала вече са потвърдили съпричастност и участие", отбелязаха инициаторите.
По думите на Янкулова, жителите от гетото прекаляват с претенциите си за това къде да ги настанят. "Чувстват се над закона - като започнем от билетчето в градския транспорт, музиката, за която не може да им се направи забележка. Години наред им се вменява, че трябва да искат още и още права."
Чуйте разговора на Константин Лавсов.
На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..
Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила. Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..
Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..
Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..
Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..
Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век. Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..
Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб. RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София. И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..