Фабриката за идеи, Обсерваторията по икономика на културата, Българската музикална асоциация и Креатех България организират кръгла маса на тема "Културата, изкуствата, културните и творчески индустрии – важен фактор за развитието на регионите и ролята на общинските власти в извеждането им като приоритет на местните политики".
Домакин е Гьоте-институт България, а началото е в 11:00 часа на 24 април.
"Повече от 10 години България си няма стратегия в областта на културата. Липсата на достатъчно данни от резултатите ни лишаваше от език, с който да свържем сектора с политиките. А сектора е и парцелиран, разнолик и е труден за обединяване. Някои вече известни информации са доста стряскащи – например, че за последните 2 години 70% от българите не са посетили нито едно културно събитие.
Не усещаме Министерството на културата (МК)да защитава интересите на хората и организациите от сектора пред Министерството но финансите.
В дискусията се опитваме да привлечем различните играчи и партньори", съобщи пред БНР-Радио София Янина Танева от Фабрика за идеи.
По думите ѝ, МК разполага с данните от социологическо проучване, но след като бъде направен анализ от бранша, и той ще бъде предоставен на ведомството.
"Публичните финанси следва да отиват в по-голяма степен към общините, защото това е властта най-близко до гражданите. Конституцията в чл. 20 гарантира балансираното развитие на районите на страната, но в областта на културата дейностите и участието на хората в събития са концентрирани главно в големите градове", подчерта Диана Андреева-Попйорданова, директор на Обсерватория по икономика на културата.
Според нея все още няма добре изградена връзка между гражданските и академичните дискусии и институциите, които са отговорни за провеждането на културните политики.
Влошават се данните за достъпа на гражданите но култура, в резултат на неправилна политика се губят средства от европейски програми и фондове (ПВУ, например).
"Не всичко е въпрос на финанси, а понякога и на добро взаимодействие и синхронизация между субектите в културната политика", убедена е Андреева.
Чуйте разговора на Гергана Пейкова.
Ето и някои теми, свързани с регионалното измерение на изкуствата, културните и творчески индустрии, които ще бъдат засегнати в утрешната дискусия:
Иван Шопов и Ася Пинчева от формацията “Тригайда“ бяха гости в предаването “Добър вечер, София“, за да разкажат за своя нов албум наречен “Полет“. Ася Пинчева е завършила "Народно пеене“ и работи в тази сфера от 15 години. От няколко години участва в проекти с по-модерно звучене на фолклора. Споделя, че много е мечтала това да й се случи...
През почивните дни през УМБАЛ "Царица Йоанна – ИСУЛ“ са преминали над 1200 спешни пациенти, 456 от тях през единствения в Западна България Спешен УНГ кабинет, а 293 през единствения Спешен очен кабинет, съобщиха от лечебното заведение. Има и голям брой хора, които са се регистрирали, но са преценили, че състоянието им не е толкова спешно и са се..
От 28 април започва поетапното спиране на парното в Перник, съобщиха от "Топлофикация – Перник”. Над 20 000 абоната са на централно отопление в града. На част от тях парното вече е изключено след подадени заявления от Етажната собственост. Като цяло отоплителният сезон премина без сътресения. Имало е частични спирания, но те основно са били свързани с..
Случаите на тежки стомашно-чревни разстройства в Банско не намаляват. През личните лекари са минали десетки хора с едни и същи симптоми. Основната версия на хората в града е, че масовото заразяване е от водата. По-рано днес екипи от РЗИ и служители на ВиК-Благоевград са взели проби от водата. “Не можем да говорим за епидемия в Банско”, каза за БТА..
Ученици от 95-о столично училище, вдъхновени от своята преподавателка по история, са открили един много интересен и атрактивен начин да пресъздадат усвоеното от митологията на древна Елада в социалната мрежа . Те създават профили на древногръцки божества или умалени модели на египетски пирамиди в съвременен контекст, като в ролята на..
По повод Световния ден на книгата и авторското право - 23 април, Нов български университет провежда инициативата "Пътуващи книги", в рамките, на която ще бъдат "освободени“ 30 нови заглавия. Събитието се организира от библиотеката на НБУ, за която 2025 г. е юбилейна – навършват се 30 години от създаването й. Инициативата "Пътуващи книги"..
Над 15 000 деца са открили своя любима книга, прочетена от известни личности и успели българи, участвали в “Походът на книгите“ . За поредна година МОН подкрепя инициативата на Асоциация “Българска книга“, която традиционно се провежда от 2 до 23 април . В нея участват знакови лица от различни сфери на културния, спортния и обществения живот в..