Какво означава “Иновативно училище“ и как учениците в едно такова училище обменят опит и добри практики със свои връстници от други училища? Столичното 6-о ОУ “Граф Игнатиев“, е иновативно училище, което участва в Националната програма „Иновации в действие“ в екип с още четири училища от София, Враца, Стара Загора и дори Прага. Повече разказаха пред Радио София, директорът на учебното заведение АдриаНиколов и зам. директорът Гена Живкова-Колева.
"6-о ОУ е иновативно училище от учебната 2023/24 година, а в програмата „Иновации в действие тази година за първи път участваме и сме изключително щастливи, че имаме тази възможност да комуникираме с колеги и деца от други градове“, посочи Адриан Николов.
"Нашата иновация е свързана със самоорганизацията на "Часът на класа“. По-големите ученици сами подготвят темите, по които те желаят да дискутират. След това предават своя опит на по-малките, което създава една изключително добра взаимовръзка между всички в училището“, допълни той.
Директорът Адриан Николов разказа за гостуването в иновативно училище СУ“ Козма Тричков“ в град Враца в началото на месец април. „Успяхме да се запознаем с техните иновации и новости, които използват в преподаването и обменихме изключително ценен опит“, каза той и допълни:
“В днешния ден очакваме те да ни гостуват, заедно с три други училища - СУ “Иван Вазов“ от град Стара Загора, Българското училище в гр. Прага и колегите от 127 СУ “Иван Денкооглу“ от София.“
Директорът на СУ “Граф Игнатиев“ посочи също, че училището работи по много инициативи.“В момента дори имаме деца по програма "Еразъм“ в Кипър, където също се осъществява ученически обмен“, съобщи той.
„За гостите сме приготвили много интересни изненади, самите ученици се подготвят вече втора седмица за тях, включително и през уикенда. Направиха интересни подаръци, самите те подготвиха неща, които останаха скрити за нас, учителите, така че да могат да ни изненадат“, съобщи зам.-директорът Гена Живкова-Колева.
Тя сподели още, че учениците са изключително ентусиазирани и идеята да кподелят опита си със своите връстници им харесва много.
“Едно от главните неща е комуникацията, защото чрез нея се раждат идеите. Те се палят един от друг, дори се опитват да надграждат нещата, които научават помежду си“, разкри Гена Живкова-Колева.
Иновативните училища представят на останалите своя опит и добри практики и организират в своите училища форум за обмяна на идеи.
Форумът на 6. ОУ започна днес и ще продължи до 25 април 2025 г. Темата е "Отговорни пред родителите ни и самостоятелни за предстоящото бъдеще“ и включва изнасяне на уроци от по-големите ученици към по-малките, свързани с традиционни български празници и обичаи, безопасност на движение по пътищата, опазване на околната среда и водите, енергийна ефективност, история на София, култура и арт работилници.
А на 26 април учениците ще представят и изложба под надслов "Чрез изкуство за сигурна безопасна среда в училище без агресия".
Чуйте повече от репортажа на Мария Илиева в звуковия файл.
В столицата ще се проведе конкурс за създаване на визуални арт инсталации, свързани с опазването на софийските реки, тяхното минало и възможното им бъдеще като пространства за среща между природа и култура. Инициативата се организира от фондация "Колективът“. Поканата е част от подготовката за шестото издание на фестивала "Реките на София“ , който..
През 2025 година Българската стопанска камара отбелязва 45 години от своето учредяване. “Към днешна дата над 22 хил. български компании членуват в БСК. Над 120 браншови организации, регионални структури в цялата страна, БАН, и др. 45 години е един доста дълъг период, в който една организация има възможност да покаже това, което може. Какъв е..
Специалистите по здравни грижи да станат пълноправен договорен партньор на здравната каса, като бъде въведен и стандарт за такива дейности, които да гарантират качество на услугите. За това настояват от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ), които искат спешни промени в Националния рамков договор и Закона за..
Коментатори във "Форум" тази седмица са юристът Мими Шишкова и експертът от "Екипът на София" Жоро Пенчев. Заедно с водещата Елена Пъневска, обсъдиха различни теми, сред които и: Докладът на БХК - цифровите права; България изостава с прилагането на европейското цифрово законодателство, по-конкретно Акта за цифровите услуги, Акта за свободата..
Малко над 2 милиона лева отпусна правителството на четири общини, за да се платят компенсации на семействата с деца от 3-годишна възраст до приемането им първи клас заради липсата на места за тях в общинските и държавните детски градини и училища. Средствата са за месеците януари и февруари и са за 1 щ977 деца от Столичната община, 51 от община..
От много години коментираме началния етап в българското образование и установихме, че преминаването на бърза скорост от 1. до 4. клас и с едно лишено от смисъл външно оценяване, не е най-доброто структуриране на образованието в този етап. Имали сме много предложения от цялата страна и затова решихме да направим последното проучване. Водещото тук е..
Свободата като изконно човешко право изследва Владимир Карамазов във фотографската си изложба "На тяхно място". В 81 фотографии той е заснел осъдени на лишаване от свобода лица, които изтърпяват зад решетките на затвора в Белене една от най-тежките присъди – доживотен затвор без право на помилване. Изложбата включва и видео, и аудио инсталации, както..