Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Специалистите по здравни грижи искат да станат пълноправен партньор на НЗОК

Снимка: Златина Петкова

Специалистите по здравни грижи да станат пълноправен договорен партньор на здравната каса, като бъде въведен и стандарт за такива дейности, които да гарантират качество на услугите.

За това настояват от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ), които искат спешни промени в Националния рамков договор и Закона за здравното осигуряване. От съсловната организация коментират, че така ще се отстояват не само правата и интересите на членовете им, но и на пациентите, като се осигурят качествени и адекватно финансирани здравни грижи по ясни критерии във всеки етап на лечебния процес. 

През последните години законодателни промени позволиха да бъдат регистрирани първо самостоятелни практики към лечебните заведения за извънболнично лечение, т.нар.”звена за самостоятелни практики“, а впоследствие и самостоятелни лечебни заведения, с които да бъдат гарантирани здравните грижи в извънболничната медицинска помощ.

Така от 2022 г. НЗОК финансира посещения по домовете на медицински сестри, акушерки и лекарски асистенти при новородени. За амбулаторни дейности по здравни грижи първоначално бяха заделени 20 млн.лв. на година.

Но поради липса на възможност за сключване директно на договор със здравната каса от страна на специалистите по здравни грижи, тези средства не се усвояват, което води и до закриване на подобни амбулаторни практики, споделя Райна Бояджиева, зам.-председател на БАПЗГ.

“Именно поради липсата на финансиране и не само. Няма стандарт по здравни грижи, по който да работим и да бъдем оценявани. Когато регистрираме едно лечебно заведение от Регионалната здравна инспекция изискват от нас цял списък с необходими апарати и консумативи, които в повечето случаи са излишни. Всъщност ни разрешават дейност по стандарти, които не са наши, не са здравни грижи”, казва тя. 

За пациентите с тежки състояния след проведено лечение, като инсулти, инфаркти, терминален стадий на онкологични заболявания, изобщо не е предвидена безплатна грижа по домовете им. В момента амбулаторните здравни грижи се заплащат от пациентите, като през миналата година едва 15 хиляди са имали финансовата възможност за това.

“Ние сме на едно от първите места по заплащане на цена на медицинската услуга от джоба на пациента. Това е по сведение на европейските ежегодни доклади, които са за всяка страна. Така че на практика това утежнява състоянието на пациента. Той е здравно осигурен от една страна, от друга точно, когато е най-нуждаещ се от такава грижа, остава в негова ли„на инициатива да се занимава със себе и здравето си”, казва Петя Недкова, председател на Националния съвет по качество на  БАПЗГ.

Според Петя Недкова включването на професионалистите по здравни грижи като пълноправен договорен партньор на здравната каса е особено наложително, като от БАПЗГ настояват да се подготви механизъм и от 2026 г. да може да се сключва договор между  НЗОК и всички изпълнители на здравни грижи в извънболничната помощ.

Чуйте още по темата в репортажа на Златина Петкова в звуковия файл

По публикацията работи: Елица Елефтерова-Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започна изграждането на железопътния интермодален терминал във Волуяк

Символичната първа копка на железопътния интермодален терминал във Волуяк направи министърът на транспорта Гроздан Караджов. Проектът трябва да заработи с пълен капацитет следващата година, когато, според Караджов, Волуяк ще се превърне в основен логистичен възел.  Интермодалният терминал се финансира по Механизма за свързване на Европа, като по..

публикувано на 25.04.25 в 08:15

Повече слънчеви часове ще има преди обяд, за следобед си вземете чадър

Днес преди обяд в по-голямата част от страната ще бъде предимно слънчево, над североизточните райони с разкъсана облачност. Около и след обяд ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност, съобщиха от НИМХ. Ще има краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици, на повече места в източната половина от страната и планините. Почти без валежи ще бъде в..

публикувано на 25.04.25 в 07:35

"Форум", 24.04.25: Сложната конфигурация в Столичния общински съвет

Коментаторите в предаването "Форум" тази седмица са юристът Мими Шишкова и експертът от "Екипът на София" Жоро Пенчев. Част от темите, които коментираха те бяха: Излизането на "Спаси София" от управляващата коалиция в Столичния общински съвет - различни гледни точки;  ЦСКА остана без метростанция, наименувана на отбора;   Кадровата политика..

публикувано на 24.04.25 в 18:15

София и околностите са в зона, която е с висока уязвимост от земетресения

България е в сеизмична зона. София и околностите са в зона, която е с висока уязвимост от земетресения. Не може да се предвиди точната дата и час, когато земята ще се разтресе, но все пак има изразена периодичнос, казва инж. Георги Кордов – специалист в областта, във връзка с вчерашното земетресение в Истанбул. В Гърция и в Турция се готвят за..

публикувано на 24.04.25 в 17:35
Мария Брестничка

Няма научни доказателства, че преподаването на религия в училище, ще възпита добродетели у децата

Мария Брестничка, част от секретариата на Националната мрежа за децата, и автор на редица доклади и анализи свързани с политиките за децата и семействата, коментира идеята на МОН за задължителен предмет "Религия и добродетели" в учебната програма, както и за явлението "локални“ сред ученици с девиантно поведение. “Ние,  от Националната мрежа..

публикувано на 24.04.25 в 16:56
Форумът събра различни мнения за изучаването на предмета

Форум събра различни мнения за изучаването на предмет "Религия" в училищата

Над 100 са участниците в дискусията, посветена на изучаването на добродетели и религии в българските училища в зала 6 на НДК. Тук са българският патриарх Даниил, главният мюфтия Мустафа Хаджи, депутати, учители, родители, изследователи и представители на гражданския сектор и неправителствени организации. Модератор на събитието е антропологът Харалан..

публикувано на 24.04.25 в 16:47

Стартират финалите на 25-те национални състезания по професии

Стартират финалите на 25-те национални състезания по професии, които Министерството на образованието и науката организира всяка година през пролетта. Състезанията по професии са стимул за изява и подкрепа на най-добрите ученици. В организацията и провеждането им традиционно има представители на бизнеса и на висши училища , които под различна..

публикувано на 24.04.25 в 16:40