Кристиан Сугарев е виолист в състава на Софийската филхармония. На 27 април от 19 часа в камерна зала „България“ заедно с още две дами от състава на филхармонията – Кристина Михайлов и Петя Йорданова той ще представи една специална и отдавна мислена програма.
Самата програма е по идея на Кристиан. Ето какво разказ той за БНР – „ще изпълним едно много интересно Дивертименто от Моцарт за струнно трио, което той пише към края на живота си. Попаднах на него, защото трябваше да го свиря на прослушване за оркестър. Изключително зряла творба, богата на полифония и на сложни композиционни похвати и същевременно красива музика за слушане с изблици на чувство за хумор на моменти. Четейки повече за него, открих, че когато е било изпълнено за първи път, Моцарт е изпълнявал партията на виолата. Отдавна искам да го изсвирим това дивертименто, но все не можех да открия с какво да го комбинирам. Много мислих и реших да потърся нещо различно, което повечето хора не са чували и не познават“.
Кристиан Сугарев започва да търси творби за цигулка, китара и виолончело. Открива едно трио от Паганини и три триа от един френски композитор, Франсоа де Фоса, „който в живота си е бил военен генерал. Живял е по времето на Бетовен. Много ме впечатли начина, по който пише за китара. Тя му е основен инструмент, познава добре похватите на свирене. Бил е близък с много от композиторите на своето време, като пример мога да дам Бокерини, от когото се е вдъхновявал и на когото е бил и издател.“
И така, Кристиан Сугарев открива творба, която да звучи в една програма с Дивертименто за струнно трио от Моцарт. Необичайна програма, в която има и още нещо необичайно, защото Кристиан ще свири на виола в творбата на Моцарт, и на китара – в триото на Франсоа де Фоса. На китара се е научил да свири сам.
Чуйте цялото интервю – ще разберете повече за останалите виолисти в рода Сугареви, на какви други инструменти свири Кристиан и още за репертоарните му търсения.
Три от комисиите в Столичния общински съвет ще заседават съвместно, за да обсъдят икономическата рамка на градския транспорт за тази година. Заявка за това обсъждане даде миналия четвъртък председателят на транспортната комисия Иван Таков: "Тъй като от 6 месеца сме я поискали писмено да ни бъде предоставена за предварително гледане, преди..
Метрото продължава да работи и на 19 май 2025 г., съобщиха от пресцентъра на столичния “Метрополитен”. В понеделник, 19 май т. г, ще продължат движението си допълнителни влакове по линии 1,2 и 4, както и допълнителни мотриси по линия 3. Остават в сила и намалените интервали на движение на влаковете по всички линии на метрото. Общинското дружество няма..
“Стараем се да използваме възможно най-съвременните подходи. Тази година Столичната регионална здравна инспекция ни даде своите предписания за започване на обработките на зелени площи възможно най-рано, тъй като времето за втора поредна година е сравнително по-топло в сравнение с други години. Всички обработки срещу ларви на комари, кърлежи и гризачи..
Елисавета Станчева, изкуствовед, за дискусията „На ръба“, в която композиторът Петър Керкелов разказва за създаването на новата си пиеса. Какво се случва, когато музиката премине отвъд познатото и експериментира с нови форми, звуци и идеи? Как се изгражда музикална драматургия, която преплита класическо звучене с електронни елементи? Среща-дискусия..
Музикалният спектакъл „Три тенора…и още нещо“ на Камерна опера Благоевград с диригент Георги Еленков ще гостува в София на 23 май на сцената на театър „Сълза и смях“. По този повод ни гостуват двама от участващите трима тенори – Михаил Михайлов и Юрий Николов: "Винаги е удоволствието като трима тенора, които са и приятели, са заедно на сцена...
Мария Карагьозова ни представя Фестивала на училищните и младежките оркестри, организиран от Асоциацията на фестивалите в България и финансирани от Национален фонд Култура: "Оркестрите загубиха част от структурата си по време на пандемията. Фестивалът насърчава отново децата в тези оркестри. Той е трибуна на музиканти-любители. Не съревнование..
Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век? Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..