Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Назначават счетоводители към дирекция “Образование“ на Столичната община

Снимка: Ани Петрова

Към дирекция “Образование“ на Столичната община ще бъдат назначени счетоводители. Те ще поемат функциите, изпълнявани досега от районите администрации, по бюджетиране и финансово обслужване на общинските училища. Предложението е на кметът на София Васил Терзиев.

За целта се предлага увеличаване на щата по направление “Култура, образование, спорт и младежки дейности“ с 8 щатни бройки, за които общото увеличение на разходите за заплати и осигуровки по бюджета на Общината, ще е близо 225 000 лева.

“Става дума за изменение в Закона за предучилищното и училищното образование и ние няма как да сме против подобен тип промяна. Става дума за цялостната структура на Общината и нейното изменение, което беше и една от основните заявки в хода на кампанията, и всички ние очаквахме да видим внасяне на нова структура.

Част от идеите, които имаше кметът в хода на кампанията, бяха добри. Давам веднага за пример обособяване на зам.-кмет по сигурност. Това беше една от  идеите, които лично аз подкрепям.

Обособяване на зам.-кмет, който да се занимава с икономическите дейности, това беше също една от идеите, които може да бъде разисквана. За момента ние такова внасяне на структура не виждаме. Единственият, който може да го направи е кметът на столицата, коментира Димитър Вучев - общински съветник от ГЕРБ. 

Цялата структура на СО трябва да бъде преразгледана, каза и Гергин Борисов и добави, че за съжаление с този доклад се правят частични изменение, които са следствие от изменение в закона.

“Подкрепата за този доклад е безспорна. Трябва да го направим, за да сме в съответствие със закона, но трябва да обърнем и внимание, че и в момента дирекция “Образование” страда критично от липса на капацитет и това изменение само в следствие на закона, ще подобри ситуацията, но няма да реши всички проблеми”, коментира Гергин Борисов от "Спаси София".

Чуйте повече в репортажа на Ана Попова в звуковия файл.
По публикацията работи: Елица Елефтерова-Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стоян Панчев

Стоян Панчев: Европейски концерни ще произвеждат в САЩ, за да избегнат мита, а ще внасят на Стария континент!

Споразумението между САЩ и Европа или сделката, ако използваме лексиката на Доналд Тръмп, без да знаем детайли по нея, изглежда по-добре отколкото можеше да бъде след заканата за 30% мита на стоките, изнасяни от ЕС отвъд Атлантическия океан. Договореното все още трябва да бъде прието от страните членки, но имаше и доста по-лош сценарий за..

публикувано на 04.08.25 в 16:45

Още нямаме летателна техника за гасене на пожари, действащата е адаптирана

Проблемът с пожарите у нас става все по-сериозен. Те стават повече на брой, по-интензивни и унищожават все повече площи, особено от горите, отчитат от WWF България. За последните 15 години у нас са възникнали и гасени над 7 хиляди горски пожара . Според решение на Народното събрание от 19 юли 2024 г. Министерският съвет е задължен да..

публикувано на 04.08.25 в 15:12

Фестивалът за улични изкуства 6Fest прави лятото в София по-артистично

Карнавални шествия, големи марионетки, куклен театър и цирк са сред събитията, с които Фестивалът за улични изкуства 6Fest (ШестФест) ще направи лятото в София по-артистично. В парковете 6Fest ще представи дневно и светлинно шествие с три от своите големи карнавални кукли, както и работилница по улични и карнавални изкуства, насочена към деца и..

публикувано на 04.08.25 в 13:54

Къде няма да има топла вода в София до 8 август заради профилактика

Годишната профилактика на "Топлофикация София" продължава и от днес до 8 август (петък) 2025 г. с временно спиране на топлоподаването тя ще засегне: ж.к. "Банишора", ж.к. "Света Троица", ж.к. "Фондови жилища", част от ж.к. "Илинден", ж.к. "Зона Б–5", "Зона Б-5-3", "Зона Б–18", "Зона Б–19"; ж.к. "Надежда" - 1, 2 и част от 4, ж.к...

публикувано на 04.08.25 в 12:41
Мартин Атанасов

Институциите у нас не си говорят

Два месеца след като беше представена публично, интерактивната карта “Черна писта“ - разработена от 18-годишния Мартин Атанасов, е била посетена от над 300 хил. души. Платформата визуализира повече от 177 000 пътнотранспортни произшествия, регистрирани от 2021 г. насам, и показа как статистиката се превръща във видима и разбираема информация,..

публикувано на 04.08.25 в 12:36
Деян Колев

Център "Амалипе" ще си партнира с държавата в борбата срещу ранните бракове

Център "Амалипе" си партнира с Министерство на труда и социалната политика и Държавната агенция за закрила на детето в системните усилия, които държавата планира за превенция на ранните бракове.На срещата е поставен акцент върху превенцията на ранните бракове и съответно ранните раждания. На 22 юли става ясно, че център “Амалипе” ще си партнира с..

публикувано на 04.08.25 в 11:29