Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Документалният филм "Артисти за деца" и смисълът на изкуството в образованието

Снимка: Елена Панайотова

Театърът и изкуството лекуват, дават крила и надежда на децата. Тази вечер е поредната премиера на филмът-кауза “Артисти за деца” в кино “Одеон”.  Документалният филм и отразява една инициатива, която започва много отдавна, преди 20 години и продължава 15 години.

“Когато едни млади артисти, които аз водех, попаднахме в с. Широка Лъка. Там се оказа, че има Дом за деца сираци, което навремето в далечната 2002 г. в България имаше доста такива домове и там, срещайки се с един английски бизнесмен, стана една договорка, в която започва, уж на шега, програмата “Лятна театрална академия за деца в риск” и тази спонтанна инициатива за едно лято се превърна в сериозна програма на Баухаус, за това как чрез сценични изкуства се работи с деца от домове и не само”, казва режисьорът и продуцент Елена Панайотова.

В програмата се въвличат деца от цяла България, след което друг човек кани Елена Панайотова да изнесе програмата в Кения. Това повлиява дори на културните политики в Африка. Този филм разказва какво всъщност е въздействието на всички, които са участвали в рамките на тези 15 години. Над 5000 деца от Африка и България са участвали в тази програма, както и над 300 артисти от четири континента.

“Целта на филма, освен да споделим какво сме направили, е и да се върнем и да видим какъв отпечатък сме оставили и да видим какво още може да бъде направено. Това е филм който доказва колко е належащо и изключително важно театърът и сценичните изкуства да влязат като задължителен предмет в образованието - в началното и средното образование, както от 40 години е в много държави”, коментира тя.

Елена Панайотова е издала и книга, базирана на нейния докторски труд “Приложен театър - теория и практики от България до Африка”. В теоретичната част на книгата тя показва всички тенденции на световно ниво какво се случва и как влиза драмата в образованието и то много трайно и колко важно е това.

“Всички артисти, които са участвали в програмата “Артисти за деца” в момента работят под различни форми, опитвайки се да вкарат театъра в училищата. Всичко това е оставено в една извънкласна форма. Липсата на диалог между артисти и учители, драмата, преживяването, ученето чрез преживяване към което ние вървим кто разбиране. Последните модерни тенденции са във Финландия, където вече няма оценки, а всичко е на проектен принцип и през преживяване. Смесват се възрастови ученици. Всичко това се случва и е важно да се сподели този модел”, казва тя. 

Това е филм - кауза, който показва колко е важно да влезе изкуството в образованието и колко е важно децата да продължат да се занимават със сценични изкуства, защото единственото познание, което придобиваме е чрез преживяване.

“Какво е важно за децата в днешно време”? Изкуството и играта са важни за тяхното холистично израстване, защото професии ще изчезват, ще се сменят, а за бъдещето на децата ни ще е много важно да бъдат адаптивни и да дават творчески решения на ситуации, които ние дори не можем да си представим”, допълва тя.  

Елена Панайотова е театрален режисьор, педагог и продуцент, който играе важна роля в появата на нови тенденции и форми на театралните практики от края на деветдесетте години у нас. От 2010 до 2017 основава и ръководи международна програма “Артисти за деца“ в Кения. 
През 2016 г. като ръководител на проект „Performance Art for Youth Africa“ (PAYA), който се реализира в Кения и Танзания, печели финансиране и разпознаване от Международния фонд за промотиране на култура на ЮНЕСКО за принос в културното разнообразие в света.

 Чуйте целия разговор на Лили Големинова в звуковия файл.  

По публикацията работи: Елица Елефтерова-Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Следобед в София - митинг в подкрепа на промените в Семейния кодекс

На площад "Независимост" в София от 16 часа ще се проведе митинг в подкрепа на промените в Семейния кодекс, които ще дадат равен старт при раздяла на родителите. Основни теми са:  "За!" споделеното родителство, гарантирано бъдеще на децата в България с двамата им родители и  "Против" симулираното домашно насилие като „бухалка“ за отчуждаване на деца..

публикувано на 30.04.25 в 08:07

Отново пролетен ден със слънце

След дни на захлаждане и облаци, днес ще е предимно слънчево. Ще духа слаб до умерен вятър от изток-североизток. Дневните температури ще се повишат и максималните ще бъдат между 20° и 25°, по Черноморието – около 14°, в София - около 20° . По Черноморието ще бъде предимно слънчево. Ще духа слаб до умерен вятър от изток-североизток...

публикувано на 30.04.25 в 07:15

"Форум", 29.04.25: Особености в българския политически наратив

Гости тази седмица в предаването "Форум" са Гергана Костадинова – пиар, директор на агенция "Right Direction” и Димитър Кръчмаров – продуцент, сценарист, част от екипа на спортната страница „Топка е“, които заедно с водещия Лъчезар Христов обсъдиха следните теми: Обществени нагласи около стоте дни на кабинета; Гласуват ли българите и има ли за..

публикувано на 29.04.25 в 18:15

Певицата Венелина Бонева в сбъднати мечти и удовлетворение

В предаването “Добър вечер, София“ гостува певицата и вокален педагог Венелина Бонева, с която разговаряхме за следването и в Музикалната академия, за настоящите и бъдещи соло и групови музикални проекти.  В момента тя е част от групата “The Blues Bakers” . “Освен с талант, всичко е свързано и с работа. От близо три години преподавам на..

публикувано на 29.04.25 в 17:37

Благотворителен турнир в помощ на "невидимите деца”

Благотворителен турнир “Футбол за невидимите деца” набира средства за спортно-социалната програма на фондация „Конкордия - България“. Турнирът ще се проведе тази година за четвърти път. “Това е нашият благотворителен турнир за отбори от различни компании, които се състезават един срещу друг в името на каузата да подкрепят нашата спортна програма...

публикувано на 29.04.25 в 17:35
Проф. д-р Мария Стаевска

Астмата е една от най-честите хронични възпалителни болести

Тази година Световният ден за борба с астмата ще бъде отбелязан на 6-и май. По този повод водещи специалисти у нас насочват вниманието към грижата за пациентите с тежка астма - прогресиращо, хронично заболяване, което може да бъде животозастрашаващо. Тежестта на заболяването е значителна както за пациентите, чието качество на живот е нарушено, така..

публикувано на 29.04.25 в 16:28

В четири свята ни води Ирена Григорова в първата си художествена творба

След няколко научно-популярни книги Ирена Григорова написа и издаде роман. Определят "Последното предсказание" като българско фентъзи, но ако се съди по отзивите – или жанрът е много харесван, или книгата е написана увлекателно. Ирена Григорова е журналистка и работи в БНТ, но толкова обича книгите – а очевидно не само като..

публикувано на 29.04.25 в 15:55