Главният архитект на София арх. Богдана Панайотова кани днес съсловните организации Камара на архитектите в България (КАБ), Съюз на архитектите в България (САБ), Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране (КИИП) и Българска асоциация на архитектите и инженерите консултанти (БААИК) за обсъждане на противоречивите практики, свързани с процеса на проектиране и строителство в столицата.
Поканени са да участват и районните главни архитекти на всички 24 района на столицата, както и РДНСК София-град и ДНСК.
Дискусията е отворена и за представители на отделни проектантски бюра и фирми за строителен надзор, които имат интерес да се включат, съобщават от Направление "Архитектура и градоустройство" (НАГ) на Столичната община.
Целта на срещата е да постави начало на професионални консултации за обсъждане на противоречиви практики в администрацията на НАГ и тълкувания при прилагането на действащото законодателство свързани с процеса на проектиране и строителство в столицата.
В дневния ред на първата среща от професионалните консултации са включени теми като:
• Преглед на процедурата за одобряване на инвестиционни проекти и издаване на разрешение за строеж, включително ролята на проектанта, строителния надзор и администрацията в процеса съгласно чл. 144 ЗУТ. Ще се търси консенсус по ясното разграничаване и разпределение на отговорностите им и тези на главен архитект и районни главни архитекти в процесите на „съгласуване“ /145 ал. 2 ЗУТ/ и „одобряване“ /чл. 145 ал. 3 ЗУТ на инвестиционните проекти.
• Да се съгласува и утвърди практика с участието на РДНСК и ДНСК за търсене на отговорност спрямо задълженията на проектанти, строителни надзори, главен архитект, районни архитекти при проверки за нарушения.
• Прилагане на чл. 31 и чл. 32 ЗУТ, Приложение 11 към Наредба № 7 за прилагане на изискванията и търсене на спазване на отстоянията при застрояване на нови сгради, през улица, през дъно на имот и странична регулация.
• Прилагане на чл. 38 ал. 1 ЗУТ за проекти за строителство на нежилищни сгради с ателиета или цели нежилищни сгради с ателиета.
• Прилагане на чл. 43 ЗУТ и правилата за изискуемите паркоместа към новострояща се сграда да са в рамките на имота, като през съседен имот да се разрешава само подход към собствен паркинг със запазване на изключенията по закон.
• Прилагането на чл. 144 ЗУТ за задължително представяне на проектите при входиране в НАГ на електронен носител, както се изисква в закона и съгласуване от страна на главен архитект на проекти след преценка за съответствие с градоустройство и нормативи и одобряване при наличие на всички определени в закона документи.
• Прилагането на чл. 147а ЗУТ, нов член на закона предвиждащ възможността за промяна на предназначението на сгради или на самостоятелни обекти в сгради без извършване на строителни и монтажни работи единствено с разрешение за промяна на предназначението от главния архитект на общината. Издаваните актове по този ред в момента не подлежат на контрол и на санкция от никоя институция. Смисъла на въвеждането на този режим е бил да се улеснят малките бизнеси - да могат лесно без тежки процедури и проектиране да променят предназначението на помещения или сгради за бизнеса си, например от кафене във фризьорски салон. Поради неправилно и масово прилагане, обаче се наблюдават промени на предназначението на цели сгради от нежилищни в жилищни с един документ с подпис на главен архитект и директното нанасяне на промяната в Агенция по геодезия, картография и кадастър.
• Прилагането на чл. 154 ЗУТ, с който се дава възможност на инвеститорите да промяна на инвестиционните намерения след издаване на разрешението за строеж да правят само несъществени отклонения от одобрения инвестиционен проект. Дискусията ще бъде насочена към търсене на консенсус за улесняване на прилагането му при малки промени и обединяване около конкретните параметри на малка промяна на проект, в които случаи да може да се работи с екзекутив. Целта е от една страна да се улеснят инвеститорите и намали времето за обработка на заявления за подобни промени, а от друга да се преустанови практиката за внасяне проекти със заявени “малки промени” и скрити значителни промени в някои части на проекта, който на практика се одобрява в цялост.
Над 10 незаконни постройки в ромската част на пернишкия квартал "Хумни дол" са премахнати, съобщи секретарят на общината Мартин Жлябинков. Дейностите стартираха в края на юни и продължават и към момента. За някои от постройките, които се ползват и все още не са съборени, е дадена отсрочка. След като тя изтече, ще започне и тяхното..
Безплатна минерална вода беше раздавана днес и столичния район "Илинден" – пред Трета градска болница и на спирка "Оряхово". Раздаването на безплатна вода ще продължи и утре – 25 юли (петък), от 10:00 ч. на същите локации, съобщава районният кмет Емил Бранчевски. Освен за хората, беше помислено и за животните. Купички с вода бяха..
Започна основен ремонт на покрива на стария корпус на 49 детска градина "Радост" в ж.к. "Дианабад", съобщават от районната администрация на "Изгрев". "Възползвайки се от лятото, само след броени седмици, ще успеем да сложим окончателен край на дългогодишните течове в стаите на децата, коридорите и сервизните помещения на старата сграда. Детската..
Администрацията на столичния район "Витоша" предлага зони със специфични изисквания да бъдат преотредени за строителство на еднофамилни и двуфамилни сгради. Идеята е да се предотврати презастрояването в кварталите. "С тази промяна ще ограничим безконтролното строителство на високи и мащабни сгради, които водят до пренаселване и натоварване на..
Мобилният пункт за опасни отпадъци ще бъде в столичния район "Подуяне" на 24 юли. Домакинствата ще могат да се предадат в четвъртък от 11:00 до 19:00 ч. на паркинга пред районна администрация "Подуяне" - на ул. "Плакалница" № 51. От Столичния инспекторат припомнят, че в мобилните пунктове може да се предават: ● Лакове и бояджийски..
Столичният общински съвет ще гласува отпускането на близо 1,3 млн. лева от средствата на Специализирания общински приватизационен фонд за ремонт на образователна, спортна и социална инфраструктура, съобщават от пресцентъра на СОС. Малко над 330 000 лева ще струва обновяването на сградата на 100 ОУ “Найден Геров". Училището е построено през 1956 г. и..
Военнослужещи с два хеликоптера „Кугар“ от състава на военновъздушните сили се включиха тази сутрин, 23 юли, в погасяването на пожар, възникнал в района на селата Стефан Караджово и Камен връх, община Болярово, информира БГНЕС. Хеликоптерите, снабдени със система за гасене от въздуха, излетяха в 9:06 ч. от авиобаза "Крумово" и ще подпомагат..