Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 15 май

Музикантът Алекс Витков ще представи дебютния си албум “Once Upon a Jazz “

Алекс Витков и Велека Цанкова гостуваха в "Добър вечер, София"

Велека Цанкова и Алекс Витков
Снимка: Роман Михайлов

Алекс Витков е музикален артист, който свири на тромпет и флюгелхорн. Той бе гост в предаването “Добър вечер, София“, след като пристигна от град Бидгошч (Полша), където Софийската опера представи на местния фестивал операта  “Електра“ от Рихард Щраус.

Алекс Витков разказа за предстоящото представяне на албума му “Once Upon a Jazz “. Задно с него гостува и очарователната джаз-дама Велека Цанкова, добре позната от формацията “Новините в джаза“.

"Доста време свирих само класика, късно започнах да свиря джаз, някъде около 2019 година дръзнах да вляза в тази материя, тя е много различна от класиката, но когато я опознаеш и навлезеш в нея достатъчно дълбоко, виждаш, че има и много общи неща“, разкри музикантът.

Казва, че цял живот се е занимавал с музика.

“Джазът винаги е бил една скрита страст вътре в мен и просто ми е трябвало малко време и смелост, за да си позволя да я реализирам“, коментира той.

Алекс Витков завършва Националната музикална академия в класа на д-р Михаил Йосифов, а днес идва моментът, когато ще представи авторски албум.

"Мишо Йосифов е този, който много ме е вдъхновил. До ден днешен когато отида да го слушам, хем ме сдухва, хем ме запалва - страхотен човек, на първо място. Има много добри професионалисти, които не са чак толкова добри хора, но Мишо е и двете. В България той е един от хората, които най-много ме инспирират, другият е Вили Стоянов“, призна музикантът.

По думите му, вдъхновение черпи и от световни имена, като тромпетистът Тони Глауси от Ню Йорк. Харесва и хип-хоп, RNB, фънк.

Велека Цанкова е сред гост-изпълнителите в “Once Upon a Jazz “.

“Песента, която написах и която тя изпълни стана много хубава. Горд съм с текста, който успях да напиша, доста време ми отне и съм щастлив, че тя го хареса. Дори докато писах песента, знаех, че искам тя да я изпее“, посочи Алекс Витков.

“Беше внезапна любов към песента. В нея аз наистина чух себе си - както в думите, така и в мелодията“, допълни певицата.

"Много хубав подход на Алекс към вокалната музика и аз съм изключително щастлива, защото съвсем прясно изслушах албума - колегите са свършили много красива работа“, допълни тя.

Втори вокал в албума е певицата Елия Тодорова, която изпълнява песен в стил джаз-валс. Като гост музикант в албума участва и Велислав Стоянов.

“Основният квинтет, с който работя, са едни изключителни музиканти, това са - Даниеле Феббо - бас, Кристиян Желев - барабани, Николай Костадинов - пиано и Иван Йорданов - саксофон.

Кое беше най-голямото предизвикателство, докато създаваше албума?

"Да напиша проекта си за финансиране, ако трябва да бъда честен. В един такъв процес има много трудности, които се случват, както и в живота. Този албум не беше с цел да покажа всички знания и умения, които съм придобил. Той е по-скоро една лична история, която искам да разкажа на хората, но по такъв начин, че и те да съумеят да се разпознаят в нея“, каза още Алекс Витков.

"Албумът е посветен на джаза - не само като музика, но и като език, и моята любов към него, както и на всички, които се борят и искат да постигнат нещо", подчерта той.

Представянето на албума “Once Upon a Jazz“ ще бъде на 15 май (четвъртък) от 20 часа в столичен клуб.

Там ще бъдат всички участващи в него музиканти, целият квинтет както и Вили Стоянов, Велека Цанкова и Елия Тодорова, които ще изпеят и изсвирят своите пиеси.

Още подробности чуйте в разговора на Яна и Роман в звуковия файл.


По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иляна Мирчева

Усилията не спират

„Отново на училище“ - кампания на Фондация „Запази Доброто“ за набиране на учебни пособия, които да подпомогнат децата лишени от родителски грижи в КСУДУ гр. Мездра и децата от ЦОП гр. Роман.  Слушаме  Иляна Мирчева от Фондация „Запази Доброто“: "Това са деца, на които няма кой да даде тласък в живота. Благодарение на дарителите ни сме им..

публикувано на 06.09.25 в 12:00
д-р Ивайло Симеонов

Още за "правенето" и "бъденето"

Стресът е навсякъде около нас – често ни мобилизира, но понякога и подкопава психическото и физическото ни здраве. Това е темата на поредното събитие на "Рацио" на 9.9 . Кога полезният стрес преминава в дистрес и какво можем да направим, за да не се превърне той в дългосрочна заплаха? Как ни влияе на ума, на тялото и на клетъчно ниво? Отговори от..

публикувано на 06.09.25 в 11:35
Симона Панова

Обичам героите си като истински хора

В новата си фентъзи поредица „Градска самодива“, авторката на хитовата трилогия „Змей закрилник“ разширява вселената на своите герои с нова вълшебна поредица с аромат на билки и пресен хляб. „Градска самодива“ на Симона Панова, е книга първа от изпълнена с магия и легенди история, която се развива само месеци след „Змей омайник“ и ни запознава с нови..

публикувано на 06.09.25 в 10:31

Да се докоснем до историята

По повод Съединението на България само на 6 и 7 септември (събота и неделя), Националният военно-исторически музей ще представи оригиналните знамена, свързали съдбата си с онзи знаменателен миг преди 140 години – Славея Сурчева от НВИМ: "Рядко знамената се представят пред публика, но по повод голямата годишнина могат да се видят осем оригинални..

публикувано на 06.09.25 в 10:00

През февруари 2026 г. ще бъде завършен новият корпус на 55-о СУ "Петко Каравелов"

През февруари следващата година ще бъде завършен корпусът на 55-о Средно училище "Петко Каравелов“ в столичния район "Студентски“. Новото крило, което се изгражда от миналата година, ще позволи на още 300 ученици да се обучават в образователната институция. Ще бъде изграден втори СТЕМ център с 4 зони - природни науки, зелени технологии,..

публикувано на 05.09.25 в 17:55

Доброволци могат да се погрижат за дръвчетата от "Новата гора нa София"

"Новата гора на София" е мащабна залесителска инициатива на Столичната община, в рамките на която вече са засадени над 180 000 нови дървета. Инициативата цели трансформация на пустеещи общински земи в гора и изграждане на зелен филтър в близост до София, който да подпомогне подобряването на качеството на атмосферния въздух. Проектът стартира..

публикувано на 05.09.25 в 17:25

Доц. д-р Невяна Велева: Свидетели сме на пандемия от късогледство

В края на лятната ваканция и на прага на новата учебна година, се сещаме и за профилактичния преглед при детския офталмолог. Как влияе екранната зависимост на децата, как да ги предпазим от късогледство и други проблеми с очите? Доц. д-р Невяна Велева – офталмолог в Детското очно отделение на Клиниката по очни болести на УМБАЛ "Александровска“,..

публикувано на 05.09.25 в 16:22