Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво е "гражданска наука" и Мрежа за дългосрочни еко системни изследвания?

Как учените взаимодействат с местните общности в своите изследвания върху природата?

Разказа доц. Светла Дончева в "Радиокафе"

Доц.Светла Дончева
Снимка: Христина Иванова

Пролетта е най-подходящото време да си припомним, че науката като част от живота ни,  много често е свързана с природата. Там намираме решения на различни проблеми и вдъхновения за много от нашите градски дейности, а и въобще за живота ни.

За втора година се проведе фестивала “Да се хванем за зелено в Подгорието: гражданската наука в подкрепа на решаване на местни екологични проблеми и запазване на традиционния бит". Как учените се грижат за запазването на природата и характерните ѝ особености?

Повече разказа в предаването “Радиокафе“ доц. Светла Дончева, ръководител на Българската мрежа за дългосрочни еко системни изследвания.

"Нас живо ни интересува природата, защото се занимаваме с наблюдения и изследвания по нея, опитваме се да разберем как тя функционира и как бихме могли да я предпазим от някои типове натиск, които могат да ѝ навредят".

Къде е намесата на пролетта, помага ли?

"Тя действа ентусиазиращо и вдъхновяващо. След зимата имаме нужда от тази зеленина, от цветята, от синьото небе, от птиците. За нас, изследователите на природата, това е начало на нашата работа на терен, полевата ни работа. Още в началото на пролетта започваме своите наблюдения и изследвания, опитваме се да разберем как зимата е повлияла на някои растения, изследваме птиците и техните песни, изобщо пролетта е началото на интензивна работа“, посочи доц. Светла Дончева.

Съществува ли и какво включва понятието “Гражданска наука“?

"Съществува такова понятие - на английски “Citizen science“. Това всъщност е знанието на местните хора. Колкото и ние да се опитваме да изследваме нещата, ако те не ни помагат с техните многовековни наблюдения на мястото, където са живели, където продължават да живеят и работят, ще ни бъде по-трудно. Помагат ни, защото те виждат промени, виждат някои разлики в годините и когато контактуваме с тях, местното познание е изключително полезно“, подчерта експертът.

Тя разказа за своите срещи и разговори с местните хора, които със своето местно знание, допълват данните на изследователите, които успяват да разберат какво се случва в природата.

"В нашите екологични и социоекологични изследвания се опитваме да въвлечем обществото точно в това, защото помислете само, как природата е влязла дълбоко в бита и традициите на хората. Фестивалът, който правим "Да се хванем за зелено…“, разказва за билките, които излизат през пролетта. Те са най-различни в различните страни, дори в различните региони на нашата страна и те са базата, върху която са се развивали кулинарните традиции на местните хора. От ботаническа гледна точка, знаейки какви билки, какви подправки растат на определени места, разбираме как те са използвани и продължават да се използват в кулинарията".

Какво представлява Мрежата за дългосрочни еко системни изследвания?

"Това е Национална мрежа, състояща се от няколко научни площадки с много добро оборудване. Благодарение на Националната пътна карта за научна инфраструктура, финансирана от Министерство на образованието и науката, закупихме прекрасна апаратура и вече мога да твърдя, че сме на световно ниво. Ние сме част от глобална мрежа за дългосрочни еко системни изследвания. В тази мрежа всеки континент има своя регионална. Ние естествено сме към Европа и работим много тясно с европейската мрежа, защото нашите изследвания се правят по стандартизирани показатели, за да можем да видим от пъзела на различните страни, какво се случва в Европа като цяло“, изтъкна доц. Светла Дончева.

Тази мрежа съдържа и социоекологични платформи, където се работи в тясно сътрудничество с местните хора. Предстои да се изгради такава платформа в Беласица, която ще е първа за страната ни, иначе в Европа съществуват такива 58, допълни тя.

По думите ѝ сътрудничество с местните хора означава и сътрудничество с местните институции - общини, кметове, читалища, училища.

“Да направим така, че взаимно с природата да се уважаваме - и ние нея, и тя нас. Да не допускаме много наводнения и други неща, които могат да бъдат избегнати при едно правилно стопанисване и управление на природните ресурси“, поясни доц. Дончева.

Чуйте повече в разговора на Христина Иванова в звуковия файл.


По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 02.05.25: Има ли живот без телевизия?

Приключва седмицата, в която коментатори във "Форум" бяха  Гергана Костадинова – пиар, директор на агенция "Right Direction", и Димитър Кръчмаров – продуцент, сценарист, част от екипа на спортната страница "Топка е". Днес те се спряха на следните теми: Общуването между хората , взаимоотношения, търпимост на различното мнение. Обидчивост..

публикувано на 02.05.25 в 18:40

Изписаха от "Пирогов" още трима младежи от най-тежко пострадалите при пожара в гр. Кочани

Днес, 2 май 2025 година, от университетската спешна болница "Пирогов" бяха изписани още трима младежи от най-тежко пострадалите при пожара в гр. Кочани (РСМ).  Те са на възраст между 16 и 19 години. Както и при останалите четири техни сънародници, изписани на 7 април, екипите се бориха денонощно за живота им.  С тях броят на успешно спасените..

публикувано на 02.05.25 в 17:14
Доц. Борис Грозданов

Комуникационните сривове задължават държавата да инвестира в управление на уязвимости

Комуникационните сривове на мобилните оператори тази седмица у нас, както и необяснимото прекъсване на електрозахранването в Испания, Португалия и Южна Франция карат специалистите да търсят причини и изводи за предотвратяване в бъдеще. Случилото се задължително трябва да ни накара да се обърне внимание на начина ни на живот, смята доц. д-р..

публикувано на 02.05.25 в 16:54

Учени и илюзионисти ще обясняват как и защо се заблуждаваме

"Магията на реалността" е насловът на пролетното издание на Ratio Forum , което ще се проведе на 7 юни. "Заглавието до голяма степен е обобщение на това, което в Ratio се стараем да правим, а именно, че историята, която разказва науката, също може да донесе красота, да бъде вдъхновяваща и магична, още повече, че се придържаме към..

публикувано на 02.05.25 в 16:35

Перник е домакин на тридневния арт фестивал Art Loud

От 2-ри до 4-ти май 2025 г. Перник е домакин на тридневния арт фестивал ArtLoud, посветен на менталното здраве на младите хора. Освен как да се справяме с предизвикателствата пред психичното благосъстояние, акцент в тези три дни ще бъде и как да се борим срещу стигмата и дезинформацията около него. Фестивалът е за млади творци, които искат да..

публикувано на 02.05.25 в 16:16

"Адвент" на исландския писател Гюнар Гюнарсон излезе за първи път на български език

Една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон "Адвент" излиза за първи път на български език в превод на Светла Стоянова. Тя се е заела със задачата да предаде поетичния език на Гюнарсон. Преводаческият ѝ дебют "Адвент“ излезе в началото на годината и открехва вратата към исландската култура. Самият Гюнарсон е сред..

публикувано на 02.05.25 в 15:53
Майк Уолц напуска поста съветник по националната сигурност

Първа голяма рокада в администрацията на Доналд Тръмп

Американският президент замени съветникът си по национална сигурност Майк Уолц с Марко Рубио, който е и външния министър на САЩ. Уолц ще бъде номиниран за посланик на Щатите в ООН, а Рубио временно ще изпълнява две роли. Името на Уолц се спрегна в негативна светлина след ненадейното включване на журналист в групов чат за американски военни..

публикувано на 02.05.25 в 15:53