Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Излезе четвъртата книга на писателя Николай Терзийски "Родиния"

Снимка: Издателство "Жанет 45"

Излезе четвъртата книга на писателя Николай Терзийски "Родиния". Романът събира 16 къси разказа, обединени от общо повествование за завръщането към себе си.

Историите в книгата се свързват като парчета от един суперконтинент, който се разпада и отново се събира, водейки ни към същността и смисъла на битието. Родиния е континент, който реално е съществувал и е бил един от онези супер континенти в далечното минало.

Романът е писан в продължение на 10 години, сподели Николай Терзийски пред Радио София.

"Това са едни човешки истории, които аз съм долавял през тези 10 години. Първата е писана през 2014 г. Моментът, в който аз реших, че тези истории трябва да видят бял свят като книга, е когато Иван Кулеков, ме беше поканил миналата Коледа и накрая ми каза: - Пожелавам ти догодина най-накрая да издадеш една книга с по-кратките истории, които пишеш“, спомня си авторът.

В новата си книга той ще изненада читателите, които познават творчеството му, тъй като сюжетът се развива в съвременна България и съвременния свят. В предишните три негови книги "Отлъчване“ (2017), "Хроники на неведомото“ (2019) и "Звезди под клепачите“ (2022) това не е така.

"Това е книга за хората, които живеем тук и сега. Това са истории, които са се появявали в ежедневието ни. Всъщност, тези истории дойдоха от героите. Прави ми впечатление определен човек и чувствам, че този герой трябва да бъде разказан“, обясни Николай Терзийски.

По думите му, историите в "Родиния" са важни за сънародниците ни, които са напуснали България, но и за тези, които са останали в страната и усещат липсата на тези хора.

"Като събрах разказите и ги прочетох един след друг, те започнаха да си кореспондират самите истории. Аз като ги чета, героите от една история хвърлят огледален образ в друга история. Хванах и ги подредих като парченца от пъзел и видях, че тези истории си говорят една на друга и може един голям сюжет да ги обедини“, посочи Николай Терзийски.

По думите на автора той е капризен към самата история, защото усети ли, че тя не върви добре, не я "насилва", а търси по-съвършения сюжет.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

Николай Терзийски (1983) е български писател и журналист. Автор на романите "Отлъчване“ (2017), "Хроники на неведомото“ (2019), "Звезди под клепачите“ (2022) и "Родиния“ (2025). Първият му роман "Отлъчване” (2017) е носител на голямата награда от конкурса за дебютна литература 'Южна пролет” в категория 'проза”. Втората му книга "Хроники на неведомото” (2019) е номинирана за 'Роман на годината 2020“ – Националната литературна награда на НДФ '13 века България“. "Звезди под клепачите" е третият му роман, за който получава Националната награда Христо Г. Данов.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Гордана Медин

Проф. Гордана Медин: Докато стигне своята зрялост, термоядреният синтез ще продължава да стимулира умовете

ЦЕРН е най-голямата европейска организация за изучаване на физиката на елементарните частици и тяхната енергия. Това е място, където всички учени споделят знания и осъществяват трансфер на технологии. Катя Василева разговаря с проф. Гордана Медин , която се занимава с физика от над 40 години. Работила е в Хамбург, след това - в ЦЕРН. В..

публикувано на 05.05.25 в 17:34
Предвидените купи и медали

За 21-ви път ще се проведе Националният туристически преглед "Кристален еделвайс"

Тази година за 21-ви път ще се проведе Националният преглед на туристическите умения и сръчности “Кристален еделвайс”. Това са ученически състезания, които се провеждат на язовир “Копринка”, близо до гр. Казанлък в няколко дисциплини.  Състезанието се провежда между 20 и 22 юни. Участват ученици между пети и 12. клас, като са разделени в две..

публикувано на 05.05.25 в 16:35

Качеството (на живот) обуславя количеството (на населението)

По данни на Националния статистически институт (НСИ) през 2024 година населението  на България е намаляло с около 8 хиляди души и в момента то е 6,430 милиона. Анализ на демографските тенденции от Института за изследване на населението и човека към БАН потвърждава констатацията. От една страна продължава отрицателният естествен..

публикувано на 05.05.25 в 16:25

Кредитирането, еврозоната и спадът в разрешителните за строеж катализират сделките с имоти

Възходящата тенденция в пазара на недвижими имоти, която се забелязва след ковид пандемията, продължава. С 3% е нараснал броят на сделките с недвижими имоти в България през първото тримесечие на 2025 г. За София покупко-продажбите са се увеличили с 18 на сто . Това съобщи пред БНР-Радио София Веселина Стоева - председател на "Асоциация за..

публикувано на 05.05.25 в 15:35

Осем артисти изследват връзките между изкуството и храната в изложбата "Какво ни свързва"

Осем артисти изследват връзките между изкуството и храната, отразени в съответните епохи с техните културни конструкции, идеологии и визии. Резултатът от тази връзка може да бъде разгледан в изложбата "Какво ни свързва" в Национална галерия/ Софийски арсенал- Музей за съвременно изкуство. “Опитът на Илина Коралова като известен куратор и като човек,..

публикувано на 05.05.25 в 14:56

Срив на сайтовете на НАП, Агенция "Митници" и на Министерството на електронното управление

Сринали са се сайтовете на НАП, Агенция "Митници", Министерството на електронното управление, показа проверка на БНР. Страниците на институциите към момента са недостъпни. Всички те се поддържат от Министерството на електронното управление. Все още не е ясна причината за срива, като от МЕУ посочват, че ще извършат проверка.

публикувано на 05.05.25 в 14:43