Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Гордана Медин: Докато стигне своята зрялост, термоядреният синтез ще продължава да стимулира умовете

Проф. Гордана Медин
Снимка: Катя Василева

ЦЕРН е най-голямата европейска организация за изучаване на физиката на елементарните частици и тяхната енергия. Това е място, където всички учени споделят знания и осъществяват трансфер на технологии.

Катя Василева разговаря с проф. Гордана Медин, която се занимава с физика от над 40 години. Работила е в Хамбург, след това - в ЦЕРН. В момента е световноизвестен учен в областта на физиката на елементарните частици.

Тя е ръководител на група учени от Черна гора, която се занимава с проекта CMS за разработка на нови сензори, с които да се подобри чувствителността на засичане на частици, които ще се използват в бъдещи технологии, както и в Големия адронен колайдер.

"Реално всичко, с което се занимава ЦЕРН, е свързано с  практическа полза за човечеството. Така например и технологията на Интернет е  разработена и използвана първо в ЦЕРН. Впоследствие технологиите, които се създават и използват там стават полезни за неща като радиотерапията, т. нар. Адронна терапия, както и проектите CMS и АTLAS, които да се включат в изследвания на Космоса – обясни проф. Гордана Медин. – В момента разработваме система за засичане на времето на светлината, за да може много по-прецизно да се изчисли как действа радиотерапията върху конкретни пациенти в онкологията и да се разработи персонализирана терапия за всеки човек."

В момента екип от учени от България, Румъния, Хърватска и Черна Гора работи по проект, свързан с устойчивото развитие на адронната терапия.

Проф. Медин участва в научен форум в България, заинтригувана от развитието на термоядрения синтез.

"Необходимо е финансиране, взаимодействие между бизнеса и науката, макар че реално всички тези изследвания се правят в полза на хората. Всяка компания развива своя бизнес, но когато се стигне до държавно ниво, страните може и индивидуално да се съревновават помежду си, но в крайна сметка ще им се наложи да действат заедно. Не може една отделна държава да има всичките познания, необходими за да се развие тази технология. Термоядреният синтез има потенциал, но той все още не е узрял като технология и докато стигне своя връх и своята зрялост ще продължава да стимулира умовете.

Ако в началото страните се обединят по чисто финансови причини и мотивация, съвсем скоро ще започнат да си сътрудничат искрено, защото просто науката не е индивидуална, а екипна работа", изтъкна ученият.


По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В София - 30°, едва ли ще вали

Днес ще бъде слънчево. Развитие на купеста облачност ще има в следобедните часове над планинските райони. Само на изолирани места ще превали краткотраен дъжд. Ще духа слаб до умерен вятър от изток-североизток. Максималните температури ще бъдат между 30° и 35°, за София - около 30° . По Черноморието ще бъде слънчево. Преди обяд ще..

публикувано на 02.07.25 в 07:20

Музиката на Йохан Щраус-син идва от Виена в България с целия си блясък

През 2025 г. целият свят празнува 200 години рождението на Йохан Щраус - син. Празнува и Виена, разбира се. Както сподели пред БНР-Радио София Георги Радев , който вече 13 години живее в австрийската столица – "празнува се през цялата година, навсякъде, през цялото време, на закрито и на открито". Той е човекът, който подготвя гостуването..

публикувано на 01.07.25 в 18:58

Амарантът е здравословна суперхрана и златна мина за земеделците

Във времето на модни диети и убеждаване в добри хранителни навици, на дневен ред сред привържениците на здравословното хранене са т.нар. суперхрани. Сред тях е и амарантът. За тази култура и нейните качества пред БНР-Радио София разказа Роман Рачков - агроном, специалист по тропично и субтропично земеделие, дългогодишен експерт по..

публикувано на 01.07.25 в 18:19

Ще забранят ли в ЕС продажба на котки и кучета в магазини за домашни любимци?

Европейският парламент прие на 19 юни з аконодателни мерки , с които се предлага забрана за продажба на кучета и котки в магазини за домашни любимци. Защо тази забрана е важна стъпка към хуманното отношение към тези животни, пред БНР-Радио София коментира Ивелина Иванова , координатор към отдел "Програми" в българския офис на..

публикувано на 01.07.25 в 16:25

Д-р Стойчо Кацаров: Ако НЗОК не е монополист, здравно неосигурените може да са по-малко

20 на сто от населението в България е с прекъснати здравноосигурителни права . Солидарният модел на задължително здравно осигуряване у нас е залегнал в Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) от 1998 г. и се осъществява чрез Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Този модел е проектиран да осигури достъп до медицинска помощ за всички..

публикувано на 01.07.25 в 15:36

Неподозираните ползи от бавното каране на автомобил в града

Елийн Офтедал е изпълнителен директор на Норвежката велосипедна асоциация, със седалище в Осло. В ефира на Радио София тя разказа, защо въвеждането на ограничение в скоростта до 30 километра в час в населените места е нейна лична кауза. “Знаем кой е най-лесният и най-евтиният начин да предизвикаме повече хора да карат колело или дори да се..

публикувано на 01.07.25 в 14:07

"Малката елфа" е новото куклено заглавие в афиша на Младежкия театър

"Малката Елфа“ е спектакъл  за приятелството, за силата на въображението и за смелостта да обичаш.  "С нежност и хумор тази театрална феерия ни напомня, че понякога най-големите чудеса се раждат именно тогава, когато вярваме истински и не се боим да отворим сърцата си за невидимото, което ни заобикаля", казват от Младежкия театър за постановаката...

публикувано на 01.07.25 в 12:53