Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От 13 май в НИМ

Изложба разказва за "Светът на дирижаблите: Българската одисея в облаците"

гл. ас. д-р Петранка Неделчева разказа в "Радиокафе"

Снимка: НИМ

Съвместен мултимедиен фотографски проект на Националния исторически музей (НИМ) и Регионален исторически музей-Ямбол озаглавен "Светът на дирижаблите: Българската одисея в облаците" ще се открие на 13-и май, от 16.00 ч., в Националния исторически музей.

Експозицията е базирана на книгата “AIRSHIPS – DESIGNED FOR GREATNESS“ на проф. Масимилиано (Макс) Пинучи.

Тя предлага вълнуващ поглед към епохата на дирижаблите чрез оригинални визуални материали, архивни фотографии и интерактивни елементи, и ще бъде достъпна за посетители в залите на музея.

Проф. Масимилиано (Макс) Пинучи – автор и куратор на изложбата, е изтъкнат дизайнер, изследовател и пилот-ентусиаст с дългогодишен опит в областта на комуникационния, продуктов и аеронавтичен дизайн.

Показана за първи път в Триест, Италия, през 2018 г., изложбата проследява възхода на дирижаблите – небесните гиганти, които още през втората половина на XIX век, десетилетия преди изобретяването на самолета, реализират мечтата на човечеството да пътува из облаците, да преминава над океани и да изследва непознати територии.

За разлика от балоните с горещ въздух, тези пълни с газ апарати позволяват пилотиран и насочен полет, променяйки завинаги представата за въздухоплаването.

Посетителите ще могат да видят оригинални широкоформатни илюстрации и фотографски изображения, проследяващи техническата и визуална еволюция на дирижаблите.

Интерактивните модули със завладяващи лични разкази и архивни видеа, разкриват живота и смелостта на пилотите, дръзнали да покорят небето.

Изложбата съчетава исторически факти, лични истории, документи за рекорди, успехи и провали, като преди всичко представлява вдъхновяващ разказ за човешкия стремеж към откривателство и разширяване на познанието – насочен както към възрастните, така и към най-младите посетители.

Специален акцент е поставен върху българския принос в историята на дирижаблите – представено е епичното пътуване на цепелин L59 от Ямбол до Судан през 1917 г., известно като тайната мисия China Sache, чиято цел е спасяване на армия, изолирана в отдалечена и труднодостъпна зона.

От българска страна куратори на изложбата са гл. ас. д-р Петранка Неделчева (Национален исторически музей), Кремена Димова и Таня Косева (Регионален исторически музей – Ямбол).

Гост в предаването “Радиокафе“ бе гл. ас. д-р Петранка Неделчева от Националния исторически музей (НИМ).

Гл.ас.д-р Петранка Неделчева от НИМ

Д-р Неделчева разкри, че идеята за проекта е на Регионалния исторически музей в град Ямбол, съвместно с проф. Масимилиано Пинучи, който е главен куратор, изследовател именно на историята на дирижаблите (цепелините).

"Впоследствие те се свързаха с НИМ и замислихме един по-мащабен проект. Тъй като няма много артефакти, останали от цепелините от онова време, изложбата по-скоро е мултимедийна с много фотоси, в нея има доста дигитализация. Проф. Масимилиано Пинучи не само е сериозен експерт по темата, но и преди няколко дни взе една от най-високите престижни награди, свързани с изучаването и преподаването на историята на въздухоплаването. Изключително забавен събеседник, много приятен и интересен като преподавател. Научихме от него много неща за българската следа в ранното въздухоплаване“, посочи тя.

Изложбата се реализира благодарение на съдействието и финансовата подкрепа на Фондация “Америка за България“

Още интересни аспекти за "Светът на дирижаблите: Българската одисея в облаците", чуйте в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.


По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Галя Георгиева

С. Житен и неговата добра среда

Днес Радиокафе гостува на  с. Житен  в район Нови Искър - Столична община. Първи гости са  Жана Захариева , председател на читалище "Наука-1921" и  Снежа Лозева , библиотекар: „Хората в пенсия имат много време да се веселят и да празнуват. Зарезваме лозите и имаме весела част. Направихме и конкурс „Сладко изкушение“ на женския празник...

публикувано на 06.07.25 в 11:58
поглед към жълтите павета на Царя с Военния клуб и Писателското кафене на съседния ъгъл

Софийски разкази - Радиоразходка по жълтите павета

От Народния театър до Орлов мост със спирки Народния театър (1907), старото кафене "България" на ул. "Дякон Игнатий" и бившия едноименен хотел на номер едно на същата улица. Кафенето "Цар Освободител" "изземва" функцията му десетилетие по-късно. Следва поглед върху бившия конак, княжески - царски дворец, Министерски съвет и Етнографски музей и НХГ. Не..

публикувано на 05.07.25 в 16:00
Кирила Възвъзова-Каратодорова

Историята оживява: Кирила Възвъзова-Каратодорова, Архиви Първи и Втори

Кирила Възвъзова-Каратодорова е първият експерт разчел личния тефтер на Васил Левски. Тя говори за народолюбието, за отдаването до пълна саможертва. "Това, което Левски направи за самата България, никой не го бе правил." В студиото е Кирил Казанджиев, неин внук: Слушаме разказ за структурирането на Народната библиотека, за изготвянето на..

публикувано на 05.07.25 в 15:00
Младоженци в Германия

Адресите на любовта - композиторът Петко Стайнов

Дори изобщо да не сте изкушени от симфоничната музика, няма начин поне веднъж да не сте чули емблематичната “Ръченица” от Тракийски танци на Петко Стайнов. Но те не биха се излели така вдъхновено изпод нотите на композитора, ако той нямаше до себе си жена, муза, подкрепа и всеотдайна грижа в лицето на съпругата му Стефанка. Внукът на..

публикувано на 05.07.25 в 14:00
Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов (вляво)

Най-мощната метъл вечер в парка

TRAP fest Open Air е част от културния календар на Столична община и едно от най-чаканите безплатни младежки събития в София. Подкрепено от НЧ „Тротоара 2020“, фестивалът обединява млади артисти, доброволци и стотици фенове на истинската музика.  Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов ни канят на събитието: "Младите организират и..

публикувано на 05.07.25 в 11:46
Данита Заричинова

Колкото по-малък досег с пластмасата, толкова по-добре за нас

За поредна година в България се провежда инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July.  Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба. Световната инициатива "Юли без пластмаса" /Plastic Free July/ съществува от 2011г. Тя призовава милиони хора от цял..

публикувано на 05.07.25 в 10:40

Как да пътуваме спокойно и безопасно с деца, когато отиваме на почивка

Анита Гергова  е майка на четири деца, създател на платформата " Осъзнати родители ". Споделя ценни съвети за лесно и леко пътуване с деца, така че семейната ваканция да се превърне в споделено и приятно приключение за цялото семейство. Предварителна подготовка "Убедила съм се, че когато съм подготвена, стресът е по-малък за..

публикувано на 04.07.25 в 17:17