Съвместен мултимедиен фотографски проект на Националния исторически музей (НИМ) и Регионален исторически музей-Ямбол озаглавен "Светът на дирижаблите: Българската одисея в облаците" ще се открие на 13-и май, от 16.00 ч., в Националния исторически музей.
Експозицията е базирана на книгата “AIRSHIPS – DESIGNED FOR GREATNESS“ на проф. Масимилиано (Макс) Пинучи.
Тя предлага вълнуващ поглед към епохата на дирижаблите чрез оригинални визуални материали, архивни фотографии и интерактивни елементи, и ще бъде достъпна за посетители в залите на музея.
Проф. Масимилиано (Макс) Пинучи – автор и куратор на изложбата, е изтъкнат дизайнер, изследовател и пилот-ентусиаст с дългогодишен опит в областта на комуникационния, продуктов и аеронавтичен дизайн.
Показана за първи път в Триест, Италия, през 2018 г., изложбата проследява възхода на дирижаблите – небесните гиганти, които още през втората половина на XIX век, десетилетия преди изобретяването на самолета, реализират мечтата на човечеството да пътува из облаците, да преминава над океани и да изследва непознати територии.
За разлика от балоните с горещ въздух, тези пълни с газ апарати позволяват пилотиран и насочен полет, променяйки завинаги представата за въздухоплаването.
Посетителите ще могат да видят оригинални широкоформатни илюстрации и фотографски изображения, проследяващи техническата и визуална еволюция на дирижаблите.
Интерактивните модули със завладяващи лични разкази и архивни видеа, разкриват живота и смелостта на пилотите, дръзнали да покорят небето.
Изложбата съчетава исторически факти, лични истории, документи за рекорди, успехи и провали, като преди всичко представлява вдъхновяващ разказ за човешкия стремеж към откривателство и разширяване на познанието – насочен както към възрастните, така и към най-младите посетители.
Специален акцент е поставен върху българския принос в историята на дирижаблите – представено е епичното пътуване на цепелин L59 от Ямбол до Судан през 1917 г., известно като тайната мисия China Sache, чиято цел е спасяване на армия, изолирана в отдалечена и труднодостъпна зона.
От българска страна куратори на изложбата са гл. ас. д-р Петранка Неделчева (Национален исторически музей), Кремена Димова и Таня Косева (Регионален исторически музей – Ямбол).
Гост в предаването “Радиокафе“ бе гл. ас. д-р Петранка Неделчева от Националния исторически музей (НИМ).
Д-р Неделчева разкри, че идеята за проекта е на Регионалния исторически музей в град Ямбол, съвместно с проф. Масимилиано Пинучи, който е главен куратор, изследовател именно на историята на дирижаблите (цепелините).
"Впоследствие те се свързаха с НИМ и замислихме един по-мащабен проект. Тъй като няма много артефакти, останали от цепелините от онова време, изложбата по-скоро е мултимедийна с много фотоси, в нея има доста дигитализация. Проф. Масимилиано Пинучи не само е сериозен експерт по темата, но и преди няколко дни взе една от най-високите престижни награди, свързани с изучаването и преподаването на историята на въздухоплаването. Изключително забавен събеседник, много приятен и интересен като преподавател. Научихме от него много неща за българската следа в ранното въздухоплаване“, посочи тя.
Изложбата се реализира благодарение на съдействието и финансовата подкрепа на Фондация “Америка за България“
Още интересни аспекти за "Светът на дирижаблите: Българската одисея в облаците", чуйте в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
Много българи преоткриват 6 май като Ден на българската армия и Ден на храбростта. През последните години заради коронавируса и заради това, че празникът съвпадна с Великденските празници, нямаше военен парад. Тази година обаче имаше голям интерес. “Това е прекрасен празник и то преди всичко на ценности, защото храбростта не е изначално дадена. Тя е..
Експерти алармират, че бременните жени са сред най-уязвимите групи към климатичните промени. “Действително бременните жени са сред най-уязвимите групи по отношение на изменението в климата. Когато правим оценка върху един среден човек, трябва да се съобразим, че има и уязвими групи”, казва д-р Зорница Спасова - главен асистент в Националния център по..
В Световния ден на акордеона, който се отбелязва от 2009 г. по инициатива на Международната конфедерация на акордеонистите (CIA), се срещаме с Исус Ангелов - един от емблематичните музиканти на София, акордеонистът, който сме виждали доста често в града, на различни места с неговите импровизирани изпълнения. Музикантът организира често и..
След като през миналата година военният парад не се състоя, заради съвпадението с великденските празници, тази година той премина при засилен интерес. Стотици граждани се стекоха на площад "Княз Александър I“, за да присъстват на честването на празника на Българската армия и Ден на храбростта. В парада се включиха над 700 военнослужещи в 8..
С гордост мога да кажа, че медиците на ВМА са символ на съвременен героизъм - както в болничните звена, така и в международните мисии зад граница, където са доказали своята компетентност, хуманност и смелост. Това каза по повод 6 май - Ден на храбростта и празник на Българската армия генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски, директор на болницата. “В..
"Моите стъпки стоят по пясъка" е изложба, с поредица от поп арт портрети на едни от най-емблематичните български актьори. Автор е художник-сценографът Марин Вардолов - Мичо, който е и автор на различни декори за театрални, оперни и оперетни сцени, графични плакати за постановки и скулптури от дърво, арт инсталации и арт портрети. В края на..
В края на април, Националният военноисторически музей официално представи третата книга от поредицата "Българските генерали 1878 – 1946“, озаглавена „С воля и отдаденост“, с автори проф. Тодор Петров и доц. д-р Соня Пенкова. Те са създатели и на предишните две части на първото по рода си систематизирано и цялостно изследване на произхода,..