Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стоян Тачев от Сдружение “Българска история”:

Това е прекрасен празник и то преди всичко на ценности, защото храбростта не е изначално дадена

Офицери и войници от Втора българска армия в превзетата Одринска крепост
Снимка: архив
Много българи преоткриват 6 май като Ден на българската армия и Ден на храбростта. През последните години заради коронавируса и заради това, че празникът съвпадна с Великденските празници, нямаше военен парад. Тази година обаче имаше голям интерес.  

“Това е прекрасен празник и то преди всичко на ценности, защото храбростта не е изначално дадена. Тя е нещо, което се проявява при изключителни обстоятелства и за мен това е Ден на радост и гордост, че съм българин”, казва Стоян Тачев, част от Сдружение “Българска история” и автор на много исторически книги, които са на военна тематика. 

“Още с възстановяването на българската държавност следствие на Руско-турската война от 1877-78 г. и последвалите договорки с Великите сили е образувана модерната българска държава.

За съжаление нашият народ е разпръснат в пет държавни образувания - Княжество България, Източна Румелия, част от българския народ попада отново под властта на султана, част попада в днешните Румъния и Сърбия. 

Още от тогава мечтата за обединение на всички българи в една държава взривява всички български сърца и това е нещо, което българската държава целенасочено е култивирала в българите.

 Стоян Тачев от много години се занимава с изследване на българските войни за национално освобождение и обединение - това са Сръбско - българската, Балканските и Първата световна война.

“За мен това е периодът, в който най-ясно е изразен българският национален дух”, казва той.Според него, страната ни не успява да произведе прозорлива класа от политици, които да постъпят мъдро и да извлекат възможно най-добрите дивиденти от геополитическата ситуация, но това не омаловажава подвига на хилядите мъже.

Той припомни и, че по време на първата световна война броят на мобилизираните достига около 900 хил. мъже, а редица български младежи са били доброволци.

Чуйте целия разговор на Лъчезар Христов в звуковия файл.
По публикацията работи: Елица Елефтерова-Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бременните жени са сред най-уязвимите групи по отношение на изменението в климата

Експерти алармират, че бременните жени са сред най-уязвимите групи към климатичните промени.  “Действително бременните жени са сред най-уязвимите групи по отношение на изменението в климата. Когато правим оценка върху един среден човек, трябва да се съобразим, че има и уязвими групи”, казва д-р Зорница Спасова - главен асистент в Националния център по..

публикувано на 06.05.25 в 18:27
Акордеонистът Исус Ангелов

Исус Ангелов: Избрах акордеона, защото ме грабна като звук

В Световния ден на акордеона, който се отбелязва от 2009 г. по инициатива на Международната конфедерация на акордеонистите (CIA), се срещаме с Исус Ангелов - един от емблематичните музиканти на София, акордеонистът, който сме виждали доста често в града, на различни места с неговите импровизирани изпълнения. Музикантът организира често и..

публикувано на 06.05.25 в 15:58

Стотици граждани се стекоха на площад "Княз Александър I“ за честването на празника на Българската армия

След като през миналата година военният парад не се състоя, заради съвпадението с великденските празници, тази година той премина при засилен интерес. Стотици граждани се стекоха на площад "Княз Александър I“, за да присъстват на честването на празника на Българската армия и Ден на храбростта. В парада се включиха над 700 военнослужещи в 8..

публикувано на 06.05.25 в 14:35

Изложба разказва за "Светът на дирижаблите: Българската одисея в облаците"

Съвместен мултимедиен фотографски проект на Националния исторически музей (НИМ) и Регионален исторически музей-Ямбол озаглавен "Светът на дирижаблите: Българската одисея в облаците" ще се открие на 13-и май, от 16.00 ч., в Националния исторически музей. Експозицията е   базирана на книгата “ AIRSHIPS – DESIGNED FOR GREATNESS“  на проф...

публикувано на 06.05.25 в 14:14
Проф. Венцислав Мутафчийски

Медиците на ВМА са символ на съвременен героизъм

С гордост мога да кажа, че медиците на ВМА са символ на съвременен героизъм - както в болничните звена, така и в международните мисии зад граница, където са доказали своята компетентност, хуманност и смелост. Това каза по повод 6 май - Ден на храбростта и празник на Българската армия генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски, директор на болницата. “В..

публикувано на 06.05.25 в 13:59
Марин Вардолов - Мичо

Марин Вардолов представя в изложба с поп арт портрети на големи български актьори

"Моите стъпки стоят по пясъка" е изложба, с поредица от поп арт портрети на едни от най-емблематичните български актьори. Автор е художник-сценографът Марин Вардолов - Мичо, който е и автор на различни декори за театрални, оперни и оперетни сцени, графични плакати за постановки и скулптури от дърво, арт инсталации и арт портрети. В края на..

публикувано на 06.05.25 в 12:35

Историята на 69 български генерали в третата книга от поредицата "Българските генерали 1878 – 1946"

В края на април, Националният военноисторически музей официално представи третата книга от поредицата "Българските генерали 1878 – 1946“, озаглавена „С воля и отдаденост“, с автори проф. Тодор Петров и доц. д-р Соня Пенкова. Те са създатели и на предишните две части на първото по рода си систематизирано и цялостно изследване на произхода,..

публикувано на 06.05.25 в 11:55