Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изкуствен интелект за учители и ученици - ползи, рискове, отговорности

Ангел Георгиев

Децата се раждат с технологиите около себе си, растат научавайки се да боравят с дигитални устройства. Образованието трябва да е адекватно на съвременните условия и възможности да се използват технологиите в процеса на обучение, да се съобразява с нуждите и интересите на децата.

Това коментира пред БНР-Радио София Ангел Георгиев, учител и основател на приложната академия за образование "Синдео". И допълни:

"Изкуственият интелект (ИИ) е като другите модерни технологии. Той няма да вземе работата на учителите, а може да им помага в образователния процес. И в този случай тези, които използват технологиите, се справят по-добре от тези, които се страхуват или нямат желание и интерес".

Според него, ИИ може да помага на учителите в подготовката на уроците, включително да подскаже идеи за по-нестандартно представяне на учебния материал, или най-малкото за планиране на дейностите през срока и годината.

Ангел Георгиев пръв е организирал и провел безплатно обучение за използване на ИИ, на което са се записали 8 хиляди учители – явно "поне една десета от учителите в България имат интерес" към технологията.

Сред рисковете Георгиев отбеляза сляпото доверяване на учителите към ИИ, често пъти ще се налага адаптиране на предложеното, защото то ще е в резултат на световни, а не само български практики.

Много повече са рисковете при използването на ИИ от учениците, смята Ангел Георгиев. Той изтъкна, че този технологичен инструмент генерира текст, който може да е полезен в дадена насока, но трябва да се проверява, помага ни да си съставим собствено мнение. Но все пак най-важните аспекти при използването му, особено от ученици, са свързани с етиката, достъпността му (да се позволи да се използва дори в часовете), както и отговорността.

Колкото до критичното мислене, то може да се прилага и развива в съставянето на правилни въпроси към ИИ.

Чуйте разговора на Невена Николова и Данаил Конов.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Оптимизъм и предпазливост след споразумението за спиране на огъня в Газа

Израел и Палестина приеха първата стъпка от споразумение за спиране на огъня и връщане на заложници. По силата на споразумението, предложено от американския президент Доналд Тръмп камиони с хуманитарна помощ започват да влизат в района. Подкрепеният от САЩ план предвижда спиране на огъня в Газа и освобождаване на останалите заложници срещу..

публикувано на 10.10.25 в 16:55
Арх. Богдана Панайотова

Арх. Богдана Панайотова: В София има разрешени обекти на метри от некоригирани дерета

След големите наводнения по Черноморието през изминалата седмица, се появиха твърдения, че и в София би могло да се случи подобно нещо, поради това, че има реки, които не са отразени в кадастъра, за да може да се строи до тях. Пред Радио София главният архитект на столицата арх. Богдана Панайотова коментира, че твърденията са пресилени, но все..

публикувано на 10.10.25 в 16:11
Жп спирка Цепина - Дом - музей на теснолинейката

Родопската теснолинейка на 6-о място в световна класация на най красивите есенни маршрути

Родопската теснолинейка е сред най-красивите есенни влакови маршрути в света, според класация на британската платформа "Джей Ар Пас".  Тя бе отличена като едно от най-живописните влакови пътувания в света през есента, според ново международно проучване, изготвено от британската туристическа платформа.   Прочутата железопътна линия,..

публикувано на 10.10.25 в 15:14
Кадър от изложените творби на Марин Петков

Марин Петков с нов проект, посветен на застрашените животински видове у нас

Международният форум за изкуство Sofia Art Fair обединява различни галерии у нас и по света. Неговото второ издание се проведе в София Тех Парк. Sofia Art fair даде възможност на всички посетители да се запознаят с различни артисти от България и чужбина и по някакъв начин да намерят своя ориентир, къде се намира България на световната..

публикувано на 10.10.25 в 13:49
Александра Кишишева и Силви Пасков

Най-важното качество за един млад човек е да вярва, че може да допринесе за някаква промяна

“Най-важното качество, което един млад човек може да развие, е да вярва, че нещо зависи от него и че може да допринесе за някаква промяна. Това казва Александра Кишишева от Junior Achievement - България , която гостува в БНР- Радио София. Junior Achievement t - България е част от международната организация, която е със 100-годишна история и вече..

публикувано на 10.10.25 в 13:47

Столичната община организира пунктове за доброволци заради кризата с боклука

Столичната община организира пунктове за доброволци заради кризата с боклука в районите "Люлин" и "Красно село". Сутринта граждани получиха ръкавици и чували, за да помагат в сметосъбирането.  "Това, което ни казаха от общината е, че има допълнителен отпадък около контейнерите, който ние евентуално можем да помогнем да събираме, за да..

публикувано на 10.10.25 в 12:23

Никола Рахнев, който за 18 часа събра пари и купи два камиона за сметоизвозване за 80 хил. лв.

Никола Рахнев, който е носител на наградите “Будител на годината” и “Будител на десетилетието” мобилизира своята организация Гората.бг, събра от дарения 80 хил. лв. и закупи два камиона, които да помогнат в кризата с боклука в столичните квартали “Люлин” и “Красно село”. “Моето водещо чувство през живота винаги е било справедливостта. Искам всичко да е..

публикувано на 10.10.25 в 11:59