Особен интерес буди темата, след като през януари в Гърция приеха нови правила за свободно къмпингуване.
От години то е законово ограничено в южната ни съседка, въпреки че много гърци, българи, румънци и хора от цяла Европа го практикуват и до днес. Местните власти налагат глоби за запален огън на открито, за разпъване на палатки извън обособените къмпинги, за поставяне на маси и отваряне на тенти.
С новите изменения Гърция забранява и поставянето на палатки и паркирането на ремаркета, полуремаркета и кемпери в археологически обекти, морски брегове, плажове, краища на обществени гори и в обществени зони, както и свободното настаняване на повече от един кемпер от частни лица, без да се засяга член 34 от Кодекса за движение по пътищата (Закон 2696/1999, A’ 57). Нарушителите могат да бъдат наказани с лишаване от свобода до 3 месеца или с налагане на парична глоба.
Пред Радио София юристът Веселин Вълев обясни, че текстовете са публикувани в гръцкия Държавен вестник още на 20.01.2025 г.
"Оказва се, че текстовете са минали между капките и от тамошния бранш не са разбрали. Скандалът всъщност избухва в края на месец април, когато трима души от гръцкия кемпер клуб са глобени, заради това, че са спрели с кемпер на някакво място на морето“, каза Вълев.
Той цитира членове на гръцкия кемпер клуб, според които това е ограничение на личната свобода.
"Излиза, че може да спреш с лека кола до плаж или гора, но ако направиш същото с каравана или с кемпер, подлежиш на санкция. Глобата, която е записана в конкретния закон е 300 евро на човек, на палатка или на транспортно средство. На място органите на реда могат да решат дали да глобят по 300 евро на човек или на кемпер, каравана или палатка. Има и разпоредби за лишаване от свобода, но това са крайни случаи“, коментира Веселин Вълев.
Според него, единственият начин да не нарушиш закона, така както е написан, е да паркираш на място, което изрично е обозначено като паркинг.
По отношение на свободното къмпингуване по българското Черноморие, Вълев уточни, че все още не е приета наредба, която да уточнява забранените за това места.
"Според закона, тя трябваше да бъде приета още в края на 2020 г. Оттогава такова нещо няма. Пуснаха за обществено обсъждане един проект, който събра около 1000 отрицателни мнения от хора, от неправителствени организации. След това тази проектонаредба беше върната обратно за преработване и оттогава няма яснота какво се случва с нея", обясни Веселин Вълев.
Той е на мнение, че регулация у нас трябва да има и определи свободното къмпингуване в България като хаос. По думите му, правилата трябва да важат за цялата страна, а не само за морето.
Веселин Вълев добави, че вече е готов новият къмпинг пътеводител на България за 2025 г., който тази година се прави съвместно с Министерството на туризма. В него са представени 50 категоризирани къмпинга в цялата страна.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Снимки: Полина Начева
„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..
Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..
Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..
Биляна Савова извървява дълъг път между план “2В” и план “Да бъда”. “Много интересно как изобщо се появи в живота ми цялата тази концепция за план “Да бъда””, разказва тя и се връща към датата 30 май, когато се отбелязва Денят на хората, които живеят с диагнозата “Множествена склероза”. “Идеята е първо да погледнеш към себе си и да си дадеш сметка..
Образование, медийна грамотност, четене - каква е връзката между тях разказва в ефира на “Радиокафе” Искра Джанабетска от “Книговище” . Първо обаче фокусът на разговора попадна върху днешната дата - 9 май. “Да не гледаме на Европа само като на комфорт. Аз изпитвам голямо удоволствие от това да разбираш и да разсъждаваш и смятам, че когато..
Това лято педстои шестото издание на Sofia Summer Fest. Ради Георгиев и Борко Чучков гостуваха в предаването “Добър вечер, София“ , за да разкажат за предстоящото шесто изданиe на Sofia Summer Fest, което започва на 4 юли 2025 година, с двудневен музикален маратон. То ще бъде открито отново от певеца Васил Найденов, а на втория ден от..
На 9 май отбелязваме Деня на Европа. На този ден преди 75 години е подписана Декларацията на Роберт Шуман, която полага основите на Европейския съюз, както и проправя пътя за просперитет, мир, демокрация и сътрудничество в Европа. През 2025 г. Денят на Европа се отбелязва в целия Европейски съюз с редица инициативи и събития. В България..