Новината в САЩ се прие с изненада, като наблюдатели преди това казаха, че е малко вероятно да се избере папа от Америка заради неохотата да се гласува за още по-голямо влияние на така или иначе влиятелните Съединени американски щати.
Ако съдим по първото слово на новия папа, той изпрати сигнал, че ще продължи посоката, поета от Франциск, който от своя страна се изправи срещу нормите, прие мигрантите и търсеше да чуе гласове, които не са на топ позиции. Това може да се окаже обезпокоително за католиците в САЩ, които са традиционалисти и които са сметнали, че Франциск е бил прекалено либерален, въпреки че имаше и коментари, че това, че Папа Лъв 14-ти е бил облечен в традиционните за поста му одежди, са знак, че той може да е традиционалист.
Отделно местни религиозни фигури смятат, че подходът на новия папа ще е микс между Франциск и неговият личен подход, но в крайна сметка е прекалено рано да се казва колко прогресивен ще бъде Папа Лъв 14-ти.
Президентът Доналд Тръмп заяви, че селекцията на папата е чест за страната.
Демократът Нанси Пелоси, която е католик, похвали визията на папата, че църквата е отворена за всички.
Крайни десни фигури очаквано нарекоха новия папа “марксист.”
След избирането погледите бяха насочени и към родното му място - Чикаго като един от въпросите бе на кой местен бейзболен отбор е фен на Чикаго Къбс или на Уайт Сокс. Ригли Фийлд побързаха да кажат, че той е фен на Къбс, но пред местна телевизия брат му посочи, че новият папа никога не е бил фен на Къбс и че винаги е бил фен на Уайт Сокс.
Вчера също бе обявено търговско споразумение между САЩ и Великобритания като президентът Доналд Тръмп посочи, че това ще е първото от многото предстоящи споразумения. Въпреки това притесненията за ефекта на поетите от него мита върху световната икономика остават.
Според администрацията споразумението ще създаде възможности за пет милиарда долара за САЩ, като Великобритания се е съгласила да засили покупките на етанол, говеждо месо, самолети и други продукти, като в същото време ще намали митата и други бариери за бизнеса. Десетте процента минимални мита, които се отнасят за всички страни остават, но някои стоки от Острова, сред които автомобили, ще бъдат пощадени от по-високи мита.
Това е добра новина за Острова, но ако погледнем общата картина има доста работа да се върши да се успокоят пазарите. Щатите все още са наложили мита на стойност 145 процента на Китай - един от най-големите търговски партньори. В същото време не са ясни подробности около споразумението с Великобритания като икономисти изчисляват, че това споразумение би имало ограничени ефекти, заради останалите мита. Говори се и за разногласия във възгледите в администрацията за целта на митата и от тази гледна точка ще е трудно да се намери подход, който да задоволи всички замесени.
Тази седмица също администрацията предложи по хиляда долара на всеки, който е нелегално в страната и се самодепортира.
За администрацията това е “историческа възможност”. Ако сте недокументирани в страната предложението е да използвате приложението на Агенцията по митници и опазване на границата и да се “самодепортирате”. Ако направите това ще ви бъде закупен билет за там, откъдето сте дошли и допълнително ще получите хиляда долара след като се потвърди, че сте се върнали.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..
Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..
„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..
Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..
Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..
Биляна Савова извървява дълъг път между план “2В” и план “Да бъда”. “Много интересно как изобщо се появи в живота ми цялата тази концепция за план “Да бъда””, разказва тя и се връща към датата 30 май, когато се отбелязва Денят на хората, които живеят с диагнозата “Множествена склероза”. “Идеята е първо да погледнеш към себе си и да си дадеш сметка..