Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пирдоп е малък град, богат на личности

Днес предаването гостува на община Пирдоп, където от днес се провеждат „Влайкови дни“. Дългогодишна традицияе през месец май в Пирдоп да се организират културните празници на града. Богатата културна програма ще бъде представена от 11 до 24 май.

Тази година Влайковите дни ще бъдат белязани от 160-ата годишнина от рождението на Тодор Влайков - вдъхновител и патрон на майските културни празници в Пирдоп. Днес ще станете свидетели на утвърдени български изпълнители, на местни самодейци и училищни колективи.

Първият ни гост е Ангел Геров – кмет на община Пирдоп:

"Влайкови дни" са емблемата за културата в община Пирдоп. откриването започва с водосвет на училищните знамена, с шествие знамената ще дойдат след това на сцената. Ритуалът е с предаване на огърлицата на райките. Имаме няколко юбилея - началното ни училище е паметник на загиналите от града в различните войни и отбелязваме 90 години от построяването му. И 155 години от създаването на читалището."

Още за гостите и за програмата и най-вече кулминацията във вечерта на 23 май - в звуковия файл.

Продължаваме с визията на кмета за бъдещето на общината:

"Да достигнем средноевропейските градове. Имаме изоставане в инфраструктурата. Жителите ни валират от 7000 до 7300. Живеем в свободна страна и всеки може да променя адреса си. В нашата община е най-големият данъкоплатец в страната. Опитваме се да направим от промишления ни район туристическа дестинация.

Стремим се да осигурим добри условия на младите хора, които да останат и да отглеждат още по-младите. Без млади хора няма развитие, времето ще покаже."

Още за целите на общината и проектите, по които работи - най-вече инфраструктурните и социалните - в звуковия файл.

Следващият ни гост е Иван Иванов - историк, доктор по история и главен редактор на вестник Регион:

"Събитието е емблематично за региона. Историци и езиковеди локализират в района на Пирдоп книжовна школа. Много са важните години и дати в миналото на Пирдоп. В местната църква е имало и училище. Първото споменаване на Пирдоп е в 1613-5. 

Датирано в 1751 е първото поклонническо движение оттук до Света гора. В изворите намираме над 20 души само за 5 години. През Възраждането, развитието на Пирдоп е възходящо. Пирдопските хаджии през Възраждането са 95, някои неколкократно са ходили на поклонение в Йерусалим и това е показателно за мощта на града.

Не съм много убеден, че днешните млади изпитват пиетет към историята. Надявам се това да се промени - без да познаваме миналото на държавата, нямаме бъдеще. Резервиран съм децата да учат религия в първи клас. Религията да се изучава в неделните училище в църквата. И преди е имало гражданско образование, включващо религия, имаме запазен учебник от 1940."

Още факти от историята на града и неговия поминък, както и за труда на Иван Иванов за братя Влайкови - в звуковия файл.

Продължаваме с Николина Божкова - председател на читалище "Напредък 1869":

"В 1869 се предлага устав на читалището, приет радушно, става всенародно дело. А в Учредителното Народно събрание има 5 депутата от Пирдоп. Пирдопските настоятели решават да се построи нова сграда, тогава председател е първият почвовед Никола Пушкаров, който казва "ако човек може да си построи къща, защо град да не може да се построи читалище?" Помагат известни заможни пирдопчани - с пари и с дарение на дворни места, които общината заменя с място в центъра.

Пирдопчани са известни да събират средства за нещо, което е нужно. Училището-паметник Тодор Влайков също е построено така. Пирдоп е малък град богат на личности. Дейностите на братя Влайкови се виждат във всички аспекти на града.

Лятното ни училище се роди спонтанно, вече 4 години организираме децата от 6 до 12 г. за 10 дни, ходят на екскурзии и научават местната история. На сезон минават над 90 деца, за половин час се запълват всички места. Училището е на открито. Децата показват, че има надеж.да. Дете, качено на сцената на 4, 5, 6 години, то е запалено за този огън."

Подробностите за известните личности, за запазените обичаи, за библиотеката и другите дейности на читалището, както и какво възпитава то - в звуковия файл. 

Божидара Печева, която е в 6 клас е активна в читалищната дейност:

"От 7-8 годишна съм в читалището. На 6 години се записах на балет. Сега танцувам модерен балет. Рецитирам и рисувам. Дядо ме учи, знам 20 стихотворения на Ботев. Любим ми е Елин Пелин, "Косачи" (слушаме я с "На прощаване" и се възхищава на учителите си).

"Взимам пример от театралните постановки тук и се уча от тях как да се държа на сцена. Да имаш самочувствие и да гледаш да не се запъваш."



По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Стефан Спасов

Софийски разкази - Стефан Спасов за “Забравената цивилизация“

Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на  Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..

публикувано на 10.05.25 в 16:00
Йерусалим днес

Историята оживява - Хаджиите от Банско, част първа

Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..

публикувано на 10.05.25 в 15:00
Мария Сутич

Адресите на любовта – Мария Сутич, жена-войн от Хвърковатата чета

Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..

публикувано на 10.05.25 в 14:00
Мария Бакалова и Елена Телбис

Силата да продължим след смъртта

„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..

публикувано на 10.05.25 в 11:23
Наско Стаменов

Въпросът е "колко", не толкова "какво"

Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..

публикувано на 10.05.25 в 10:51
Албена Попова и Северина Митева

Всички гледни точки в среда на доверие

Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..

публикувано на 10.05.25 в 09:54
Биляна Савова

Биляна Савова разказва какво не знаем за мозъка

Биляна Савова извървява дълъг път между план “2В” и план “Да бъда”. “Много интересно как изобщо се появи в живота ми цялата тази концепция за план “Да бъда””, разказва тя и се връща към датата 30 май, когато се отбелязва Денят на хората, които живеят с диагнозата “Множествена склероза”. “Идеята е първо да погледнеш към себе си и да си дадеш сметка..

публикувано на 09.05.25 в 20:13