Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Концертът "60 години Димитър Воев“ събира на сцената три групи - “Нова Генерация”, “Тангра” и “Ревю”

Иво Чалъков, Симеон Воев и Васо Гюров
Снимка: Даниел Ненчев

Култови парчета от 80-те и 90-те години ще звучат на живо в центъра на София на 7 юни, в специален концерт, посветен на 60 години от раждането на Димитър Воев.

Рождената дата на емблематичния поет и музикант е 21 май и тази пролет той трябваше да празнува 60 г., но съдбата реши да прекъсне полета на основателя на Нова Генерация твърде млад – едва на 27.

Концертът „60 години Димитър Воев“ ще събере на сцената три групи – “Нова Генерация”, “Тангра” и “Ревю”, всяка от тях свързана, по един или друг начин, с творчеството на Воев - символ на неформалната културна вълна в България от края на ХХ век.

“Нова генерация е еманация на новите поколения, които се появяват след нас и сега, в момента точно има един такъв бум на едно ново поколение, което създава собствена музика и освен, че са слушали нашата група, слушали са “Ревю”, “Тангра”, тези групи от края на 80-те и началото на 90-те те сега създават своя собствена музика и всъщност може би те са новата генерация, която в един момент ще ни замести, когато вече не можем да правим това, което правим”, казва Симеон Воев.

Бунтарската музика ще съществува винаги и ще провокира умовете и сърцата на будните млади хора. Доказателство за неуморимостта на тези бунтари е, че не бягат от проблемите, а ги наричат с истинските им имена - и в музиката си, и в живота си.  “Едвам се сдържам на целия този фон, който е в държавата и в столицата, да не говоря за едни други неща.

Чувствам се като в “Пир по време на чума” ние говорим за концерт, при положение, че сме затънали до шия да не казвам в какво. Тия неща, които се случват тук с транспорта. Това не е задръстване. Заради тези политически игри, които едни хора, които 20 години управляваха този град, накрая изпуснаха властта, не им беше гласувано доверие и те продължават да се опитват с най-гадните методи да упражняват тази власт.

Просто съм бесен за това, което се случва. Кой предвожда протестите. За това, което се случва с журналистите - протестите заради ниските заплати. Къде се намираме като ниво на журналистиката и свобода на словото. Затънали сме до гуша”, допълва Васо Гюров, който се надява следващите поколения “нови генерации” да имат рефлекс към тези неща.

“Аз като музикант избягвам да говоря за политика, колкото и да е свързано това с реалния живот съвсем пряко. Това, което можем ние да правим е да показваме, че има и алтернатива. Не е всичко на тази витрина, която всъщност е много кална напоследък”, казва Иво Чалъков от “Тангра”, а Васо Гюров го допълва: “Не са само полицаи, шофьори и пожарникари в тази държава”.

Чуйте повече в разговора на Даниел Ненчев в звуковия файл. 

По публикацията работи: Елица Елефтерова-Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милен Митев, Цветанка Йотина, Нина-Никол Хамилтън и Роб Мъни

Да разказваме за себе си

Днес Радиокафе се излъчва от Несебър.  БНР е медиен партньор на четвъртото издание на престижните летни награди за бизнес и туризъм .  Снощи бяха отличени най-забележителните личности и брандове на престижна церемония на яхта. Какви са предизвикателствата пред обществената медия БНР, ще разберем от нейния генерален директор Милен Митев :..

публикувано на 03.08.25 в 10:20
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул."Гурко"

Ул."Гурко" е мястото на днешната ни радиоразходка: Тя е една от първите урегулирани улици и носи името на този, чиито войски влизат в София в началото на 1878. Какво е била преди това сградата на СГХГ и какво е имало преди на това място, известно сега като ул."Гурко" 1? Къде са били първите сгради на БНБ и на Народното събрание? Какво е имало на..

публикувано на 02.08.25 в 16:00
Н. Образописов

Историята оживява - Никола Образописов, четка първа

Никола Образописов-Консулата е героят на малката ни поредица, с въвеждащи думи от Любомир Николов, уредник в Градския музей на Самоков: "Поради своята колоритност и бунтарство си извоюва прозвището "Консулата". Творчеството му е много разнообразно, не само иконография и стенописи, разнородна личност. В 2019 успяхме да заснемем документален филм за..

публикувано на 02.08.25 в 15:00

Любимец 13 и адресите на любовта му

Първата любов на Карамитев се поболява от раздялата им край Женския пазар Апостол и Маргарита Дупаринова се женят на сцената на Народния театър, живеят на „Оборище“ 21А Безброй са жените, въздишали по магнетичния чар на Апостол Карамитев. Още толкова са се чудели как този изключително красив актьор остава верен на талантливата си, но далеч не..

публикувано на 02.08.25 в 14:00

Чувствах се като дете в сладкарница

Преди почти десет години Марин Трошанов плени почитателите на мрачните загадки и ужасите с първия си самостоятелен роман „ЛАМЯ“ ЕООД“. Обновената „ЛАМЯ“ ЕООД“ съдържа актуализираните три части на историята, както и непубликувания до този момент разказ в същата вселена – „Нощем горите живеят“. Ето го и авторът: "Историята ми е изключително важно,..

публикувано на 02.08.25 в 11:00
Димитър Ганев

Кинематография в игра

Заглавието, което ще разтърси цялата развлекателна индустрия. Не, не е нов филм на Marvel… А Grand Theft Auto VI – играта, която още преди да е излязла, вече чупи рекорди. С нас е Димитър Ганев , журналист и гласът на за кратко просъществувалия сайт games.bg: "Реално нашата идея да направим видеоигрите с глас на български, но към 2008 нещата бяха..

публикувано на 02.08.25 в 10:01

Преоткриваме градските пространства

Платформата Кинематограф се завръща с тяхното лятно кино за четвърта поредна година. Tо изгрява след залез, когато настъпва вечерната прохлада, което превръща откритите локации в чудесно място за релакс и хубаво късо кино – интервю с Юлиян Спасов : "В джаза сме, настроението е на макс. Програмата е почти 100% българско кино, просто не устояхме...

публикувано на 02.08.25 в 09:52