Изложбата представя произведения на един от виртуозите на четката. Чех по произход, но българин по душа, той посвещава живота си на България и създава едни от най-вълнуващите сцени на родната живопис със силно емоционално въздействие и художествено майсторство.
През 1904 г. Ярослав Вешин става първият главен художник към Министерството на войната, утвърждава се като родоначалник на баталния жанр у нас и оказва изключително въздействие върху българското изкуство и живописна школа в края на XIX в. и началото на XX в.
“Името е знаково за българската история и за нас като институция, която съхранява не само общата национална история и знаковост за нас, като институция, която съхранява не само общата национална памет, но и тази, свързана с българската армия, защото Ярослав Вешин е първият главен художник на Министерство на войната. След него се подреждат много значими имена като това на Борис Денев и Димитър Гюдженов.
Личността на Ярослав Вешин е изключително важна и емблематична въобще за България и за развоя на изобразителното изкуство в страната”, казва директорът на музея доц. д-р Соня Пенкова.
Според доц. Соня Пенкова, Ярослав Вешин е част от групата чужденци, които идват в страната ни и допринасят изключително много за оформянето на облика на българското национално изкуство. Част от тази група са също Иван Мърквичка, Ото Хорейши, Йозеф Питер, които оставят сериозна следа в българското изкуство изобщо.
В изложбата ще бъдат представени над 40 от неговите платна, част от фондовете на Националния военноисторически музей, Софийска градска художествена галерия и Регионалния исторически музей – София.
Сред тях са творби – живопис, графика, акварел, туш, креда и молив, представящи битови сцени, пейзажи, мирния живот на Българската армия и свидетелствата за преживяното и изстраданото от нея в Балканските войни.
Сред изложените платна са „На нож“, „Обоз край река Еркене“, „Базисен склад“, „Полева болница при Димотика“, „Щурмът при Айвазбаба“, „Вършитба“, „Прага“, „Пазар на коне в Подуене“ и други.
Допълнение към изложбата е интерактивно приложение, което детайлно ще запознае посетителите с живота и творчеството на Вешин и ще представи дигитални изображения на негови картини, които се съхраняват в музеи и галерии в Чехия и Словакия.
Изложбата се осъществява с участието на Софийска градска художествена галерия и Регионален исторически музей – София, и в партньорство с галерии от Чехия и Словакия.
Чуйте повече в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
Общинският съвет в Долна баня прие бюджета на общината за 2025 година в размер на 18 636 727 лева. Приходите за финансиране на делегираните държавни дейности са 14 059 912 лв., а за местните дейности - 4 576 815 лева, посочи пред БНР-Радио София кметът Владимир Джамбазов. Капиталовите разходи в размер на 2 105 249 лева. За..
Въпреки добрите резултати, които показва статистиката, желаещите да бъдат донори на репродуктивен материал (яйцеклетки) продължават да са в пъти по-малко от хората, които имат нужда от тях, съобщават с тревога от фондация "Майки за донорството". Семействата с репродуктивни проблеми в страната се увеличават. Инвитро клиниките в България..
През последните години има активен разговор за недостига на кадри и вноса на работна ръка, дават се предложения, включително и за бъдещи законодателни промени, припомни пред БНР-Радио София Жасмина Саръиванова, главен експерт "Социален диалог" в Българската стопанска камара (БСК). Тази седмица на кръгла маса вицепремиерът и министър на..
Женски народен хор - София към Народно читалище "Бъднина – 1982“ е един от малкото самодейни народни хорове на територията на столицата, който поддържа изцяло акапелна програма в триглас. Те изпълняват песни от всички региони на България. Наред с песните от Шопския и Граовския край, характерни за региона на София и околностите ѝ, в репертоара на..
Продължава 78-ото издание на един от най-престижните фестивали за кино - "Златна плама" в Кан. Вече се отличават някои от фаворитите в конкурсната програма и киноведът Лазар Хрисимов ни споделя най-впечатляващите заглавия. "Финикийската схема" на Уес Андерсън е именно такова заглавие. Става дума за комедия с престижен актьорски състав: Бенисио..
На 22 май ще се проведе Голямата диктовка II – "Пазител на българския език" от 11.00 часа в читални 4 и 5/6. За 146-та си годишнина Националната библиотека кани 146 участници да се включат във второто издание на инициативата. Тази година темата на второто издание на Голямата диктовка ще бъде свързана с Годината на глаголицата. Текстът ще бъде..
Отворена лекция на тема "По следите на глаголическите текстове" на доц. д-р Десислава Найденова, ще се проведе в Общинския културен институт – Красно село на 27 май. Събитието е по повод 1170 години от създаването на глаголицата от Светите братя Кирил и Методий. Пред Радио София директорът на ОКИ-Красно село Ивелина Кюркчиева обясни, че вече повече..