Застрахователният сектор е готов за влизане на България в еврозоната отпреди година. Приведени са в съответствие информационните системи и документите.
"Имаме вътрешни етични правила и ще защитаваме правата и интересите на потребителите, включително и при преминаването към другата валута", увери пред БНР-Радио София Нина Колчакова, генерален секретар на Асоциацията на българските застрахователи.
Последните данни в сектора сочат лек ръст за покриване на разходи по каско застраховките заради повишаване цените на авточасти и на труда.
"Цените на застраховките растат по-бавно от всички други цени. Има застраховки, които въобще не са променени. Имуществените са достъпни за всеки, който има жилище. Размерът им зависи от включените рискове, размера на дома и покритието. Застраховката за една година може да е под 100 лв., а може да достигне до 250-300 лева", допълни Колчакова.
Брокерите отчитат леко покачване на интереса към доброволно сключване на застраховки за имоти (задължителни има при ипотекиране например), но тенденцията е много бавна.
Обяснението на тенденцията е повишаване на застрахователната култура, както на осъзнатостта на риска.
Българите продължават най-често да застраховат колата си. Там "Гражданската отговорност" е задължителна, а каското е сред най-популярните доброволни застраховки.
"В сравнение с ЕС сме много, много назад. Дори в сравнение с балканските страни: застрахованите жилища у нас са не повече от 10%, а в съседните страни са над 20%. Трябва повече да се говори, а всеки, който се застрахова - да зададе всички въпроси, които го притесняват. Брокерите трябва да отговорят така, че да няма разочарования", каза още Нина Колчакова.
По думите ѝ, дигитализацията рязко е навлязла в сектора по време ковид пандемията, включително и при общуването с клиента, избор на покрития, има и приложения за описване на щетите.
"С дигиталните услуги се надяваме да привлечем и повече млади клиенти", допълни Колчакова.
Чуйте разговора на Невена Николова и Данаил Конов.
Тази седмица на "Форум" започва от вторник. Двойката коментатори този път са Мина Христова от Института за етнология и фолклористика към БАН, и Атанас Радев – политолог, председател на Националния младежки форум. Провокирани от водещия Лъчезар Христов, те обсъждаха следните теми: "ДПС-Ново начало" обяви край на разделението . Какво..
Как се почиства планина от автомобилни гуми? Как се премества, когато не е на място? Отговор на тази въпроси дават доброволци от Перник, които вече през миналия месец показаха "как се прави". Пред БНР-Радио София Мирослав Бонев разказа за поредната акция по почистване и облагородяване на обществено пространство - на 30 май, петък, от 10:00. Става..
6,4% от населението на България или общо 334 287 души се лекуват от заболявания на щитовидната жлеза, съобщиха от Българското сдружение по тиреодея и паратиреодея (БСТП), Българското дружество по ендокринология (БДЕ) и сдружение ВИОМ, по повод Международната седмица за осведоменост за заболяванията на щитовидната жлеза (25–31 май). По..
Представлението "Малката Баба Яга" ще има премиера в Младежки театър "Николай Бинев" в навечерието на Деня на детето, на 31 май и 1 юни . Режисьор на постановката е Александър Йорданов. Малката Баба Ята, която е само на 127 години, но все пак е най-малка сред всички останали вещици, които поради това не я допускат в тяхната групичка...
Джаз, млади хора, София, събрани в един фестивал. Със сигурност се получава много интересно събитие. В предаването "Радиокафе" гостува един от неговите създатели - Йордан Владев, за да разкаже откъде тръгва идеята за Младежкия джазфест "София". "През далечната 2018 година беше първото издание на феста. Всичко тръгна от концентрацията на..
Латин джаз ще звучи в залата на Дом на културата "Искър". Изпълнителите ще са Михаил Йосифов - тромпет, Атанас Попов - барабани, Пиеро Епифания - перкусии и със специалното участие на Велека Цанкова - вокал. Ще се включат и учениците от майсторския клас по музика, проведен в началото на тази година в село Смоличано, воден от Мишо,..
Николай Братоев-Крижицки издаде трета книга с разкази за стара София - "Софийски импресии“. Тя е продължение на сборниците "Ръкавелите на стария полковник“ (2022) и "Стъпки“ (2023). Николай Братоев - Крижицки е роден в София през 1967 г., Той е колекционер на фотографии и изследовател. От 2012 г. до днес работи активно за сайта "Изгубената България"..