Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 334 000 българи се лекуват от заболявания на щитовидната жлеза

Снимка: Златина Петкова

6,4% от населението на България или общо 334 287 души се лекуват от заболявания на щитовидната жлеза, съобщиха от Българското сдружение по тиреодея и паратиреодея (БСТП), Българското дружество по ендокринология (БДЕ) и сдружение ВИОМ, по повод Международната седмица за осведоменост за заболяванията на щитовидната жлеза (25–31 май).

По данни на фармацевтичния пазар през 2024 г. 282 468 пациента се лекуват за хипотиреоидизъм. Това са 5,4% от населението на България и спрямо 2023 г. са нараснали с 21 095 (8,1%). Тези, които се лекуват за хипертиреоидизъм са 51 818 - 1% от населението.

Хипотиреоидизмът, или намалената функция на щитовидната жлеза, засяга около 5% от европейското население и е 10 пъти по-често срещан при жените, отколкото при мъжете. Симптомите често са неспецифични – постоянна умора, усещане за студ, наддаване на тегло, запек, суха кожа, чуплива коса и нокти, понижено либидо, нарушения в менструалния цикъл или трудности при зачеване. В много случаи тези признаци се приписват на стрес, преумора или възрастови промени, особено когато става дума за субклиничен хипотиреоидизъм.

"У нас профилактиката все още е подценена – множество жени, въпреки че усещат ранни симптоми, отлагат посещението при специалист и стигат до ендокринолог едва когато вече се сблъскат с репродуктивни затруднения или спонтанни аборти", коментира проф. д-р Русанка Ковачева, председател на Българското сдружение по тиреоидея и паратиреоидея.

Международните препоръки настояват за минимален дневен прием от 250 µg йод за бременни и кърмещи жени. Достатъчен прием на йод може да се осигури чрез препарати, съдържащи 150 μg йод/ден под формата на калиев йодид. Въпреки успешната програма за йодиране на солта в България, за жените, които планират бременност, се препоръчва допълнителен прием от поне 50 µg дневно.

"Много от пациентките, които диагностицираме с хипотиреоидизъм, са бременни, или току-що родили. Бременността буквално може да отключи латентна дисфункция на жлезата – особено ако жената има автоимунен тиреоидит или живее в район с йоден дефицит", посочи доц. д-р Александър Шинков, водещ специалист по ендокринология и председател на БДЕ.

Експертите призовават за скрининг на функцията на щитовидната жлеза при всички жени, планиращи бременност или вече бременни, особено при наличие на рискови фактори като фамилна анамнеза, наличие на симптоми, предходна загуба на бременност, диабет тип 1, автоимунни заболявания, наднормено тегло или история на лъчева терапия в областта на шията.
 Инициативата тази година насърчава жените да обсъдят дали имат нужда от изследване на TSH със своя лекар и напомня за възможността за онлайн оценка на симптомите чрез безплатен тест.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Щандове и сцени на 11 държави в петия Азиатски фестивал в София

Петото издание на едно от най-пъстрите и обичани културни събития на открито в София - Азиатският фестивал "Обединени в многообразието" , ще се проведе от 10:00 до 22:00 ч. на 14 юни 2025 г. (събота) в Южен парк II (зад музея "Земята и хората"), съобщиха организаторите. Участие са потвърдили дипломатически представители на 11 държави...

публикувано на 05.06.25 в 07:40

Горещо, в София с максимални температури около 30°

Преди обяд ще е предимно слънчево. След обяд и до полунощ ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност. На места, главно в Западна България и около Централния Балкан, ще има краткотрайни валежи и гръмотевици. Има условия за градушки. Горещо време, с максимални температури между 30° и 35°, по-ниски по Черноморието; в София - около 30°...

публикувано на 05.06.25 в 07:15

"Форум", 04.06.25: Еврозоната е обозрима – кой за какво се радва или тъжи

В средата на седмицата във "Форум" коментаторите Георги Иванов и Ивайло Илиев нямаше как да не отделят достатъчно внимание и време за новината, за която се говори месеци преди да стане факт: Еврозоната отваря врати за България за влизане от 1 януари 2026 г. За едни радост, тържественост, шампионско настроение далеч "преди последния кръг на..

публикувано на 04.06.25 в 18:25

Район "Възраждане" е домакин на футболен турнир “Купата на кмета“

В спортния комплекс в “Зона Б-5“ - Спортна София 2000 ЕАД, в столичния район “Възраждане“ ще се проведе футболен турнир за деца от 3. до 7. клас, съобщават от администрацията. Събитието, наречено “Купата на кмета“, ще е на 7 юни 2025 г. Организатори са Столична община – район “Възраждане“ с подкрепата на Българския футболен съюз и ПФК Левски, под..

публикувано на 04.06.25 в 18:07

“Фантастични бъдеща“ или чие бъдеще живеем

Хореографът Александар Георгиев-Аце представи своя нов танцов проект “Фантастични бъдеща“ в Драматичен театър - Пловдив, премиера в рамките на One Dance Festival, а на 4 юни ще играе в РЦСИ “Топлоцентрала” в София. Хореографската работа успява да прекъсне линейната логика на времето и изследва носталгията към бъдещи моменти, които не са преживени, но..

публикувано на 04.06.25 в 17:46
Боби Вълчев

Вълнуващо национално турне "На свещи" с нови гост-музиканти готви Боби Вълчев

След сензационния успех на миналогодишния концерт, озарен от 17 000 свещи, българската джаз сцена се подготвя отново за едно незабравимо лятно преживяване. Виртуозният Боби Вълчев и Биг Бенд Пловдив тръгват на национално турне . Три емблематични локации ще се превърнат в сцена за магията на джаза, осветена от над 17 000 свещи, създавайки..

публикувано на 04.06.25 в 17:04

12 центъра и домове, в които се грижат за нуждаещи се деца

Юни е месецът на детето - на неговите права, здраве и щастливо бъдеще. Именно сега Министерството на здравеопазването (МЗ) стартира своята инициатива, наречена "Детството започва с грижа" , чиято цел е да популяризира местата и хората, които полагат грижи в центровете за комплексно обслужване на деца с увреждания и хронични заболявания (ЦКОДУХЗ)..

публикувано на 04.06.25 в 16:38