“Пътешествието е навсякъде", казва музикантът и добавя, че се чувства у дома си навсякъде.
Песента “The Ghosts Behind“ е вдъхновена от награждавания документален филм на Адела Пеева "Чия е тази песен" (ползват мотив от един от най-оспорваните като права балкански шлагери). В този филм хора от няколко балкански държави разпознават една песен като своя. Паризи обаче разпознава темата на песента не като балканска, а като древна сардинска песен.
“Попаднах на едно концертно изпълнение, в което участваше България, с още две националности - Гърция и Турция. За мен беше много интересно, че самата тема звучеше мистично, но и какво бе това, което обединява тези три държави да изпълняват в техния фолклорен вариант една и съща песен“, сподели Тихомир Митов-Тимас.
В търсене на информация за песента, двамата попадат на множество различни варианти. Задават си въпроса откъде е тази песен, какъв е произходът й и какво е общото между всички държави, които я припознават.
“Стигнахме до Индия, Бангладеш, има дори и китайска версия“, споделя Тимас.
"Тайната на тази песен, за да се запомни от всички тези народи е, че този, който я е композирал, без да се знае кой, кога и къде е направил нещо гениално - един глобален хит“, допълва Фабрицио Паризи.
Песента изпята в различните държави, е поднесена и пречупена през тяхната призма. В някои страни темата е по-емоционална, в други звучи като марш, преоткриваш я в много вариации и носи различни настроения, обясняват музикантите.
Версията, която решават да пресъздадат Фабрицио и Тимас, получава световно признание, вече е в ротация в радиостанции в Америка, Франция, Гърция, Индия, големи имена на диджеи я вкарват в плейлистите си.
“През целия, път в който работихме по песента си комуникирахме какво искаме да пресъздадем. Докато целия този спор, чия е тази песен, разединяваше, нашата идея беше да обединим. И затова заглавието е “The Ghosts Behind“ - като един признак от миналото, под една или друга форма, тя винаги изниква в нова интепретация, преоткрива се в нова държава, тя някакси не отшумява, остава във времето и преминава в поколенията“, изтъкват те.
Чуйте разговора на Лили Големинова в звуковия файл.
Ранните срещи на Иван Вазов със София са темата ни днес - дни след рождения му ден: Вазов пристига в София да се кандидатира за преводач на строящата се жп линия София-Кюстендил. Къде отсяда в София в 1874, когато иска да си получи заплатата? "Големи разходки извън града не бяха възможни" - четем в спомените на поета. "Витошо мила, горо зелена" е..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Почитателите на Аспарух Лешников ме намериха в музея в Хасково, където съм уредник. Те почти не вярваха, че ще излезе нещо около юбилея му. Поканихме внучка му Джесика от Лондон, оперна певица да пее репертоара му. Тя ни спомена за семейния им архив и обещах, че книга ще има и тази година тя стана..
В тежък развод пламва любовта на биохимичката и юристът Ева Соколова е професор по биохимия. Специализирала е като Хумболтов стипендиант в Германия, а докторската си дисертация е защитила в Московския химикотехнологичен институт Менделеев.Йордан Соколов е изявен юрист, председател на Народното събрание, бивш министър на вътрешните работи,..
Кюстендил, "Хисарлъка експириънс", на фестивала на приключенията и изживяванията, който открихме снощи в " Добър вечер, София ". Сега сме в съвместната продукция с Програма "Христо Ботев", условно наричана "Семейно РадиоКафе". Пръв гост ни е кметът на Кюстендил, Огнян Атанасов : "Това е страхотно място, нямам търпение да дойде 21:30, когато излизаме..
Фестивал "Хисарлъка експириънс" - Кюстендил е изборът ни за "Добър вечер, София" и за "Радиокафе" на следващата сутрин. Пръв гост е Даниел Петров - Аврам: "Планираме нещата за следващия фестивал веднага след края на предишния. Няма как подобно събитие на подобно място да се направи без подкрепата на общината, която вижда потенциала. Екипът ни е..
Към 1 януари 2025 г. населението на България е било 6 437 360 души, което е с 8121 по-малко спрямо началото на 2024 г.. Това показват последните оценки на Евростат, публикувани по повод Световния ден на човечеството. За сравнение, през 1960 г. населението на страната е възлизало на 7 829 246 души. Населението на Европейския съюз е достигнало 450.4..
“В периода между 6. и 8. клас вече говорим за начало на пубертет и това е период, свързан както с много бързо израстване чисто физически, така и емоционално, психически и социално. Юношите са изправени пред много промени и една от тях е смяната с гимназията и този ключов период, свързан с кандидатстването, изпитите и подготовката за тях”. Това..